Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Na štarte stojí preriedené pole

Prvý, druhý, prvý, prvý – taká je bilancia Nóra Ole Einara Björndalena v posledných štyroch ročníkoch SP. (Autor: SITA/AP)
Rastislav Hríbik|Publikované 28. nov 2006 o 23:00

Vo švédskom meste Östersund odštartuje dnes popoludní nový ročník Svetového pohára v biatlone. Biatlonistov čaká atypická sezóna. Po turínskej olympiáde ukončilo ka­riéru mnoho legiend. Lúčila sa dvojnásobná olympijská víťazka a šesťnásobná majsterka svet

a Nemka Uschi Dislová i sedemnásobná majsterka sveta Nórka Liv Grete Poiréeová.

Šesťnásobná svetová šam­piónka Oľga Pylevová po tom, čo v Turíne neprešla dopingovým testom, sa rozhodla radšej pre materstvo. Rovnako ako jej krajanka Albina Achatová či víťazka šiestich pretekov SP Oľga Zajcevová, ktorá už vystupuje pod menom Augustínová. V lete sa vydala za slovenského reprezentanta v letnom biatlone Milana Augustína. Narodenie potomka očakáva Češka Kateřina Holubcová i Ruska Oľga Nazarovová či naša Marcela Pavkovčeková. Anna Murínová sa po dvanástich sezónach v kolotoči SP rozhodla skončiť kariéru.

Úvod bez Halinárovej


„Ženský tím je v prerode. Aj preto od tímu nečakáme hneď veľké výsledky. Budeme trpezliví,“ vraví šéf biatlonového zväzu Juraj Sanitra, ktorý pozíciu trénera žien prenechal Milanovi Gašperčíkovi. Ten sa bude vo Švédsku spoliehať najmä na Soňu Mihokovú, ktorá rovnako koketovala s myšlienkou skončiť. „Halinárová neštartuje, do prvých pretekov preto okrem Mihokovej počítam ešte s Petrou Slezákovou, Ľubomírou Kalinovou a Zuzanou Hasillovou,“ informoval nás z dejiska SP M. Gašperčík. Z kvarteta, ktoré dnes o 13.15 h pobeží vo vytrvalostných pretekoch, bodovala v minulej sezóne len Mihoková. Zisk 32 bodov jej vyniesol 56. miesto (Pavkovčeková získala 46 b., Halinárová 47).

Ani vo Švédsku veľa snehu niet, no preteky určite budú. „Doteraz bolo nad nulou, ale organizátori navozili umelý sneh. A do rána predsa len prituhlo. Bežať sa dá, hoci okolo tratí je len kopec blata,“ vysvetľoval Gašperčík.

Hurajt mieri opäť vyššie


Mužov bude koučovať Petr Zelinka, ktorý na zajtrajšie vytrvalostné preteky nominoval kvarteto Pavol Hurajt, Marek Matiaško, Pavol Novák a Dušan Šimočko. Rozhodol sa tak po kontrolných testoch vo švédskom Idre, kde Slováci štyri týždne trénovali. Ani muži vlani príliš nežiarili, no Matiaškovo piate miesto zo ZOH v Turíne vo vytrvalostných pretekoch zahojilo rany. Marek napokon so 77 bodmi obsadil v SP 46. priečku. Hurajt ich nazbieral sedem a skončil až osemdesiaty, no po tréningu s našimi bežeckými esami Bátorym a Bajčičákom verí, že sa posunie vyššie. „Podstatná bude streľba,“ tvrdí Zelinka.

Víťazom 10-tisíc eur


Prvenstvo v SP obhajuje Nem­ka Martina Glagowová a Nór Ole Einar Björndalen, ktorý už stihol v novom ročníku zvíťaziť i v čisto bežeckých pretekoch Svetového pohára vo švédskom Gällivare na 15 km voľnou technikou. Lákať by mali i vyššie odmeny za prvenstvo v jednotlivých prete­koch. Medzinárodná biatlonová únia navýšila sumu na 10-tisíc eur.

Program Svetového pohára

1. kolo Östersund (oddnes do 3. decembra)

2. kolo Hochfilzen (8. - 10. decembra)

3. kolo Osrblie (13. - 17. decembra)

4. kolo Oberhof (3. - 7. januára)

5. kolo Ruhpolding (10. - 14. januára)

MS ANTERSELVA (3. - 11. februára)

6. kolo Pokljuka (17. - 21. januára)

7. kolo Lahti (28. februára - 4. marca)

8. kolo Holmenkollen (8. - 11. marca)

9. kolo Chanty - Mansijsk (15. - 18. marca)

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.