Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Na šport chcú v Prešove vyčleniť percento z rozpočtu

K podpore športu. J. Jacoš (vľavo) chce zmeniť doterajší systém financovania, R. Pucher je za. (Autor: Michal Frank)
Michal Frank|Publikované 27. aug 2012 o 22:00

Zmenu financovania športu v Prešove iniciuje športový činovník a novinár Ján Jacoš. Prekáža mu, že mesto prakticky finančne nepodporuje šport.

Zmenu financovania športu v meste Prešov iniciuje športový činovník a novinár Ján Jacoš. Prekáža mu, že od roku 2008 mesto prakticky finančne nepodporuje šport. Jeho návrh vychádza z už schválenej koncepcie, ktorej výstupy však nie sú zahrnuté v rozpočte. Zmeniť to má vyčlenené percento z budúcoročného rozpočtu určené priamo na podporu športu. Takýto návrh si vyžaduje získanie podpory väčšiny poslancov. Na radnici sú mu naklonení.

PREŠOV. Na tvorbe koncepcie športu na roky 2011 až 2015 sa podieľal aj novinár Ján Jacoš, ktorý je dlhoročným športovým činovníkom a organizátorom, ako aj autorom dvoch publikácií o osobnostiach prešovského športu.

Teraz chce presadiť, aby sa v rozpočte na rok 2013 na podporu športových klubov peniaze našli. Zdôraznil, že takýto návrh obhajujú aj viacerí poslanci.

„V meste funguje zhruba 80 športov, prakticky všetky kluby sa venujú aj mládeži a dosahujú úspechy. Žijú však len väčšinou z podpory rodičov a zopár fanatikov,“ povedal Jacoš.

Vrátil sa aj do minulosti: „Do roku 2008 to celkom fungovalo. Z mestského rozpočtu boli dotované ľadohodiny (vyše 73-tis. €), mládežnícky futbal (56-tis. €) a fungoval aj fond športu. Seklo sa to krízou v roku 2008, ale už je rok 2012, takže sa treba pohnúť ďalej.“

Vyčleniť chce 0,8 percenta

Podľa Jacoša uvažujú viacerí poslanci o tom, že sa vyčlení na podporu športu jedno percento z rozpočtu.

„Prikláňam sa k tomu. Navrhujem na ďalší rok 0,8 percenta. Ak vychádzam z návrhu programového rozpočtu, je to približne 415-tisíc eur.“

Z tejto sumy by podľa neho malo ísť 60 percent na družstvá a kluby mládeže, vrátane ľadohodín na zimnom štadióne a futbalových mládežníckych klubov.

„Kritériá prerozdelenia sa dajú vybrať a určiť. Je to napríklad členská základňa, počet kvalifikovaných trénerov, účasť v ligových súťažiach, reprezentácii a podobne,“ vysvetlil.

Ďalších 30 percent by malo ísť podľa tohto návrhu na významné mládežnícke podujatia v meste, 5 percent na podporu mladých reprezentantov a 5 percent na menšie súťaže rôznych združení, seniorov či zdravotne postihnutých športovcov.

Mimo uvedených prostriedkov by Jacoš privítal, aby sa z rozpočtu mesta zariadili rekonštrukcie a revitalizácie športových objektov. Možno by sa mohli začať aj nové stavby.

Zneužitia financií športovými funkcionármi sa neobáva. „Ide o čisté faktúry, ktoré sa zverejňujú a dajú sa kontrolovať, keďže ide o čerpanie verejných zdrojov.“

Viceprimátor: Šport je na kolenách

Zástupca primátora René Pucher (nez.), sám niekdajší aktívny športovec, by takýto návrh privítal.

„Šport je na kolenách. Ak mu nepomôžeme, ostanú nám len oči pre plač. Koncepciu treba spresniť, ale v zásade je dobrá. Každá rodina má nejaký dotyk so športom, týka sa to teda širokého kruhu Prešovčanov. Je načase, aby sme začali napĺňať koncepciu.“

Podľa Puchera sa dajú nájsť „kritériá, ktoré budú spravodlivé pre všetky športy“. Tak, aby im ostali aj prostriedky na činnosť.

Poukázal na paradox: „Kluby žiadajú od mesta peniaze, aby mohli zaplatiť nájom za telocvičňu, ktorá je mestská. Zháňajú ich od rodičov, ktorí sú dnes najväčšími sponzormi športu. Boli by sme jedno z prvých miest, keby sme to zmenili.“

Túto tému považuje za nepolitickú a chce pomôcť hľadať dohodu naprieč spektrom. Materiál má byť predložený všetkým poslaneckým klubom a mestskej rade, tak aby sa dostal už do návrhu rozpočtu na budúci rok.

Autor: Michal Frank

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.