Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Na Silvestra prvýkrát za hranicami

Martin Bajčičák. (Autor: TASR/AFP)
Sportnet|Publikované 29. dec 2006 o 23:00

Najúspešnejší slovenský bežec na lyžiach posledných rokov Martin Bajčičák sa na túto sezónu tešil ako malé dieťa, jeho optimizmus narástol po 13. mieste pri novembrovom vstupe do Svetového pohára vo švédskom Gällivare, ale na prvý vrchol sezóny - novozal

Najúspešnejší slovenský bežec na lyžiach posledných rokov Martin Bajčičák sa na túto sezónu tešil ako malé dieťa, jeho optimizmus narástol po 13. mieste pri novembrovom vstupe do Svetového pohára vo švédskom Gällivare, ale na prvý vrchol sezóny - novozaloženú Tour de Ski odchádzal vo štvrtok do Nemecka rozpačito. "Málo snehu na prípravu, neustále zmeny programu pretekov - takú zimu som vo svojej kariére ešte nezažil," vravel namrzene.

Z Tour de Ski museli vypustiť úvod v Novom Meste na Morave naplánovaný na 29. decembra (beh na 4 km klasicky) a 30. decembra (15 km voľnou technikou), novinku tak odštartujú zajtrajším šprintom na Olympijskom štadióne v Mníchove. Bajčičák je známy ako bežec s výbornou kondičnou pripravenosťou, ktorý sa vyžíva na dlhých tratiach v kopcovitom teréne, a pôvodný nahustený program ôsmich pretekov za desať dní považoval za svoju výhodu. Teraz sa Tour skrátila na šesť pretekov za osem dní.

"Chýba mi najmä skejtová pätnástka v Novom Meste na Morave. Takto sa do výhody dostanú šprintéri," hodnotil upravenú podobu pretekov. Martin nevie odhadnúť svoju formu v behu na krátkej trati, keďže decembrový šprint v talianskom Cogne, ktorý mal v pláne, zrušili. V špičke by sa však mal objaviť po novom roku v skiatlone v Oberstdorfe, veď práve v tejto disciplíne obsadil v známom nemeckom stredisku na MS 2005 štvrté miesto. A potom aj v ďalších troch vytrvalostných behoch.

Najvšestrannejší z lyžiarov na Tour de Ski získa finančnú prémiu 112 500 švajčiarskych frankov (asi 2,4 mil. korún) a štvornásobnú hodnotu oproti bežným pretekom - t.j. 400 bodov do Svetového pohára.

Bajčičák nemá na sériu šiestich behov žiadnu špeciálnu taktiku. "V každých pretekoch treba ísť na maximum. Rozhodne, kto najviac vydrží, kto vie rýchlo regenerovať sily a kto sa najlepšie vyrovná s neustálou zmenou prostredia," vravel tridsiatnik z ŠKP Štrbské Pleso. Po Mníchove a Oberstdorfe sa výpravy presunú do talianskych zimných centier Asiaga a Val di Fiemme.

Rodák zo Zákamenného strávil Vianoce s priateľkou Alenou vo Vysokých Tatrách, tréning na krátkom kilometrovom okruhu si neodpustil ani na Štedrý deň. Kvôli Tour prežije prvý raz Silvestra mimo Slovenska. "V minulosti sme už mali silvestrovské preteky v poľskom Zakopanom, ale podvečer sme sa vrátili domov. Teraz si na prelome rokov symbolicky pripijeme v Mníchove," doplnil. Na preteky si bral desať párov lyží na voľnú techniku a rovnaký počet na klasiku. Slovensko bude reprezentovať v trojici s Ivanom Bátorym a Michalom Malákom. Naše ženy nemajú žiadne zastúpenie.

"Pre mňa sú favoritmi Nóri na čele s Eldarom Roenningom, ktorý môže na Tour získať najmä v pretekoch v klasickou technikou, ďalej Nemci a nemožno zabudnúť na Rusa Jevgenija Dementieva. Ja som si dal za cieľ celkový výsledok do desiateho miesta," uzavrel Bajčičák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.