Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Na postup do semifinále potreboval Prešov päť zápasov

Nervózny bol tréner Ján Faith hlavne v úvodných dvoch zápasoch na ľade súpera. (Autor: jope)
Sportnet|Publikované 18. feb 2013 o 23:00

Dobojované. Tak si mohli s úľavou povedať po piatom štvrťfinálovom stretnutí play-off prvoligoví hokejisti HC Prešov 07.

Rozhodujúcu bitku v Spišskej Novej Vsi zvládli (2:1) a po víťazstve 3:2 na zápasy preskočili svojho súpera. Dostali sa tak medzi najlepšie kvarteto a teraz sa už môžu hotovať na semifinálového rivala – Michalovce. Tie zvládli tiež cestu do druhého kola vyraďovačky, keď rovnako rozuzlenie padlo až v poslednom stretnutí.

PREŠOV. Predošlé zápolenia potvrdili známu skutočnosť, že v tejto fáze zápolení to tiež favoriti majú zložité a predpoklady neraz ľahnú popolom.

Presvedčila sa o tom trebárs Senica, ktorá zostala na štíte Detvy a celok spod Poľany si určite brúsi zuby i na Bardejovčanov v nastávajúcich vystúpeniach.

Aj Prešovčania to mali nadmieru komplikované, hoci Spišiaci nemali byť pre nich teoreticky náročnou prekážkou. Každý zápas je ale iný, hoci v konečnom dôsledku táto pravda nahrala do karát práve Prešovu.

Lebo keby pokračovali v trende, v akom začali na ľade konkurenta, rýchle by sa s play-off rozlúčili.

Hoci v prípade trénera Jána Faitha je pritiahnuté za vlasy, že zošedivel, určite mu adrenalín a vypätie, ktoré prežíval s tímom na striedačke, na pohode nepridali.

„Prehrávať 0:2 na zápasy nebolo veru nič príjemné. Narazili sme na odhodlaný kolektív s mladými jednotlivcami, ktorí sa hokejovo vytiahli. Otočiť sériu dalo každému z nás poriadne zabrať, psychicky to bolo vyčerpávajúce,“ priznal kouč a dodal, že v piatom stretnutí sa jeho zverencom podarilo získať dvojgólový náskok, čo považoval za veľmi dôležité.

Nevedel si však vysvetliť, prečo viackrát predtým začiatky duelov sa nepodarilo HC 07 zachytiť. Zvlášť v druhom dueli vonku, keď po pár minútach bolo 3:0 z pohľadu domácich.

Márna bola potom snaha otočiť výsledok. „Snaživý protivník nám to znemožnil a aj inokedy nás naozaj poriadne potrápil.“

Tri etapy série

Séria by sa dala rozdeliť do troch etáp. Prvá dopadla žalostne, druhá doma priniesla nádej, vyrovnanie stavu na 2:2 a v tretej kľúčovej predsa len zaúradovali schopnosti a hráčska vyzretosť víťaza.

„Vonku sme chceli na začiatku aspoň raz obstáť, aby sme to potom mali ľahšie vo vlastnom prostredí. Nevyšlo to a dostali sme sa pod tlak pred vlastnými priaznivcami. Hlavne v poradí v treťom súboji sme sa zase nadreli, kým sme si siahli na prvé víťazstvo. Na druhý deň to bolo jednoznačnejšie, mali sme hernú prevahu, hoci Spišiakov sme dostali na kolená definitívne až v poslednej tretine. Konečne sme ale dali viac gólov, zlomili sme odpor a našli recept na prekonanie výborného brankára Kotvana. Naposledy v nedeľu v Spišskej Novej Vsi sme boli herne výraznejší, napriek pozornej obrane domácich sme sa dostávali často na ich polovicu, strelecky sme viac vynikli. Skúsenosť chlapcov a odhodlanosť viedli k triumfu. Avšak nezrodil sa ľahko,“ pripomenul J. Faith s tým, že najťažšie mu bolo v druhom stretnutí po zdrvujúcom nástupe hostiteľov.

Vedel, že každá prehra znamená vo vyraďovačke oveľa viac než v dlhodobej časti, kde je priestor na nápravu zlyhania. Prešov sa potreboval nakopnúť, zbaviť sa tieňa nedostatkov a frustrácie.

Lodivod nemal výhrady k nasadeniu, ale uvedomoval si, že zodpovednosť za výsledok až príliš doľahla na kolektív.

„Nadbytočné napätie opadlo po treťom stretnutí a chlapci si uvedomili, že na to majú.“

Hoci predtým už presilovky klapali lepšie, v uplynulých súbojoch znovu haprovali i vinou menej početnej alebo nepripravenej streľby. „Verím, že sa aj v tejto činnosti dokážeme zlepšiť.“

Inak, kouč nasadzoval spravidla tri formácie, lebo pokiaľ chodili na ľad štyri, tak to nebolo ono. „Snažil som sa rovnomerne zapojiť všetkých hráčov, predovšetkým pri oslabení, aby sa nikto nebodaj nezatavil.“

Na margo nastávajúceho súpera zo Zemplína Ján Faith dodal, že derby bude iste príťažlivé aj zásluhou početnej diváckej kulisy v Michalovciach.

„Verím, že tiež v Prešove príde nadostač ľudí. Inak, musím poďakovať našim priaznivcom, lebo aj na Spiši ich bolo veľa a výrazne nám pomohli svojím povzbudzovaním. Samozrejme, ideme do boja s tým, že chceme aspoň raz obstáť vonku, najlepšie hneď v úvode. Každý duel je však kľúčový,“ pripomenul prešovský tréner.

Semifinále (znova sa hrá na tri víťazstvá) sa začína zajtra v Michalovciach, kde bude i odveta vo štvrtok.

V nedeľu sa na prešovskom zimáku uskutoční tretí duel, prípadný štvrtý zápas bude znovu v Prešove v pondelok 25. februára a ak by ani potom nebolo rozhodnuté, tak vo štvrtok 28. februára znovu v Michalovciach bude definitívne známe meno postupujúceho finalistu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.