Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Na post riaditeľa HC Košice sa vracia Juraj Bakoš

Sportnet|Publikované 29. dec 2003 o 23:00

Košice - Ako sme vás už vo včerajšom vydaní nášho denníka informovali, prezident hokejového klubu HC Košice Ľubomír Veme nám po nedeľňajšom

extraligovom dueli proti Liptovskému Mikulášu prezradil, že podľa vzájomnej dohody by od februára v rozhodujúcej fáze sezóny mali dres slovenského vicemajstra znovu obliekať bývalé opory klubu - brankár Martin Klempa (po návrate z ruského Permu momentálne chytá v Poprade) a útočník Miroslav Škovira (od úvodu tejto sezóny strieľa góly v anglickom Manchesteri, posledný zaznamenal pred štyrmi dňami, čím pomohol svojmu tímu k remíze 3:3 proti Coventry). To však nebola jediná téma nášho rozhovoru so šéfom košického klubu.

Vo vedení HC Košice dochádza totiž od nového kalendárneho roka k niekoľkým podstatným zmenám. "Od 1. januára nastupuje na post riaditeľa klubu Juraj Bakoš. Som veľmi rád, že sa vracia po pôsobení vo funkcii vo Vihorlate Snina. Doterajší riaditeľ Mojmír Božík zohral v tejto funkcii po zmene vedenia rozhodujúcu úlohu. Teraz sa bude pripravovať na úlohu šéftrénera mládeže, ktorú doteraz zastáva pán Labanský. K zmene došlo aj v predstavenstve, kde namiesto pána Lorka nastupuje za viceprezidenta klubu pán Bernát, riaditeľ košického magistrátu. K 10. januáru nastupuje u nás aj nový finančný riaditeľ. Dôjde ešte k zmene na poste člena dozornej rady, kde za pána Bernáta nastúpi nový človek," oboznámil nás s novinkami vo vedení HC Ľ. Veme. Čo je príčinou týchto zmien? "Majú dopomôcť k skvalitneniu práce. Chceme vytvoriť silný profesionálny klub s patričným riadením. Som preto veľmi rád, že sa vracia Juraj Bakoš. Je totiž veľmi málo odborníkov, ktorí sa rozumejú hokeju, hrávali ho a zároveň sú aj výbornými manažérmi. To je dôvod, prečo som na jeho príchode veľmi ťažko pracoval."

Pochopiteľne, pri debate s prezidentom HC nemožno obísť ani tému dostavby košického zimného štadióna Ladislava Trojáka. Poslednú tlačovú besedu na túto tému zorganizovali zástupocovia klubu v septembri, kde informovali o vzniku občianského združenia Košická aréna, ktoré by prostredníctvom svojho účtu malo zastrešovať financie potrebné na dostavbu. Štadión však patrí mestu, a tak najprv musí prebehnúť prepis majetku na občianské združenie, bez toho sa sponzori do dostavby nepustia. "Prepis ešte neprebehol, práve na to čakáme. Túto formalitu musí vybaviť mesto." Spomínaný prepis by však zo strany mesta mal byť už len formálnou záležitosťou a nemali by nastať žiadne komplikácie, keďže mestské zastupiteľstvo prednedávnom jednohlasne odhlasovalo spomínanú transakciu majetku na občianské združenie. "Áno, je to tak. Zápis sa musí uskutočniť na katastri, urobí sa zmluva. Verím, že to prebehne v januári. My však už teraz presúvame sponzorské prostriedky na viinkulovaný účet združenia, aby boli notársky zabezpečené. Zároveň chceme v polovici januára zorganizovať stretnutie sponzorov, kde chceme ďalšie firmy už tiež zmluvne zaviazať, aby sa už iba nerozprávalo o ich pomoci, ale aby to bolo aj na papieri."

Okrem prostriedkov sponzorov sa vedenie HC spolieha aj na pomoc od vlády Slovenskej republiky, od ktorej prostredníctvom Slovenského zväzu ľadového hokeja požadujú 40 miliónov korún. "Potrebujeme dostať tieto prostriedky zo zväzu. Toto je priorita, aby vláda podporila dostavbu košického štadióna, a nie popradského, ktorý je našim konkurentom." Veľmi znepokojujúco pre košických funkcionárov totiž zapôsobil nedávny prísľub premiéra Mikuláša Dzurinda primátorovi Popradu Antonovi Dankovi, že štát pomôže mestu pod Tatrami pri výstavbe viacúčelovej športovej haly. Pritom Košičania žiadajú pomoc od vlády omnoho dlhší čas ako Popradčania a v minulosti im bola tiež aj prisľúbená. Moderný košický zimný štadión by totiž v budúcnosti mohol dobre slúžiť nielen mestu a regiónu, ale i na prospech celého Slovenska. Košičania sa obávajú, že v prípade prísunu vládnych prostriedkov do popradskej haly by už štátu neostali voľné financie na dávnejšie sľúbenú podporu zimného štadióna, ktorý by sa tiež mohol využívať na viac účelov. "Písal som listy, rozprával som aj s prezidentom republiky, riešim to zakaždým. Podstatné však je, aby sme mali už konkrétne prostriedky, nielen samé prísľuby." Opakujeme, že ide o sumu 40 miliónov korún. "Sľúbili nám to, tak ja verím, že do termínu, ktorým je začiatok marca, tieto financie naozaj budeme mať."

Funkcionárom HC už termín pomaly súri, pretože deklarovali, že do konca februára by chceli mať na účte občianského združenia 160 miliónov potrebných na dostavbu spodného okruhu pre 6000 divákov. V septembri sa Ľ. Veme vyjadril, že práce sa začnú až keď bude táto suma kompletná na účte, skôr do toho sponzori nepôjdu, aby po preinvestovaní nazhromaždenej čiastky nemuseli práce zastaviť, pretože nebudú financie na dokončenie. "Ja verím, že začneme, aj keď nebude tá suma kompletná. Budeme na tom robiť, ale potrebudeme mať na účte minimálne 120-130 miliónov, aby sme začali práce spojené s dostavbou. Momentálne máme prísľub, spolu s prostriedkami od U.S. Steelu (42 miliónov - pozn. aut.), asi na sto miliónov od firiem, ktoré evidujeme. Za tieto prostriedky by sme sponzorom poskytli na štadióne prenájom lóží."

Tak si to spočítajme. Ak sa dodržia všetky sľuby, Košičania budú mať 100 miliónov od sponzorov. A v prípade, že aj vláda poskytne 40 miliónov, môže sa začať stavať, hoci chýbať bude ešte zhruba 20 miliónov. Pochopiteľne, najprv sa všetky sľuby musia pretaviť do konkrétnych financií.

* * *

Prichádza do známeho prostredia

Košice Po dvoch rokoch sa do funkcie riaditeľa HC Košice od 1. januára 2004 vracia Juraj Bakoš. Bývalý ligový hráč teda po pôsobení v manažmente Vihorlatu Snina opäť presedláva k hokeju a vstupuje druhýkrát do tej istej rieky. "Je to normálny, prirodzený vývoj mojej profesionálnej kariéry. Do dvoch rokoch som sa rozhodol, že sa vrátim naspäť do Košíc. Prišla ponuka a ja som ju po určitom prehodnotení prijal," okomentoval svoj návrat J. Bakoš. "Aj napriek tomu, že som bol dva roky preč z klubu, je to krátka doba, v klube sa zatiaľ toho veľa nezmenilo. Káder ostal zhruba ten istý, aj personálne zázemie. Mám pocit, akoby som sa teda vracal naspäť do niečoho, čo mi je blízke. Týka sa to prostredia, problematiky i všetkého, čo s tým súvisí. Najväčšiu zásluhu na mojom návrate má prezident klubu Ľubomír Veme. Sezóna je rozohraná, takže do nej vstúpim oboma nohami. Keď prídem 2. januára prvýkrát do práce, postupne si prejdem všetky veci, ktoré ma čakajú," dodal staronový riaditeľ.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.