Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Na olympijskom tobogáne v Turíne štartuje sánkarska sezóna

Sportnet|Publikované 17. nov 2006 o 23:00

Košice - Na olympijskej dráhe v Cesane Pariol sa dnes začne nový ročník Svetového pohára v sánkovaní. Pôjde už v poradí o jubilejnú 30. sezónu.

Oproti vlaňajším ôsmim podujatiam, je v tohtoročnom kalendári na programe 9 podujatí. Dokonca po prvý raz v histórii sa Svetový pohár uskutoční na troch kontinentoch. Pravda, Slováci budú súťažiť len na dvoch, pretože v japonskom Nagane nebudú štartovať. Vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta na zmodernizovanom olympijskom tobogáne v Innsbrucku Igls.

ZOH 2006 boli zlomom v kariére pre viaceré esá svetového sánkovania. Najväčšou stratou je odchod nemeckej ikony Georga Hackla. Najúspešnejší sánkar histórie získal na olympiáde tri zlaté a dovedna má na svojom konte 35 medailí zo ZOH, MS a ME. V Turíne už bude sedieť za mikrofónom televíznej stanice ZDF. Kariéru ukončili aj jeho krajanka Barbara Niedernhuberová, Rakúšania Markus Kleinheinz, Rainer Margreiter). Favoritmi sú predovšetkým úradujúci olympijskí víťazi - Talian Armin Zöggeler, Nemka Sylke Ottová a rakúska dvojica Wolfgang Linger - Andreas Linger. Celkové triumfy vo Svetovom pohári obhajujú v kategórii mužov Armin Zöggeler (Tal.), medzi ženami Silke Kraushaarová-Pielachová (Nem.) a dvojica Patric Leitner/Alexander Resch.

Slováci budú mať v tejto sezóne oveľa menšie ambície. V súčasnom zložení bude úspechom už postup z kvalifikácie. Dve opory Jaroslav Slávik (jednotlivci) a Ľubomír Mick (dvojice) prerušili kariéru, a tak reprezentačný tréner Walter Marx st. sa bude najviac spoliehať na svojho syna Waltra mladšieho, ktorý presedlal k jednotlivcom. Druhým mužom na jednosedadlových saniach bude Jozef Ninis, ktorý už naberal skúsenosti popri J. Slávikovi. Na neúspešnú vlaňajšiu sezónu bude chcieť dať zabudnúť slovenská ženská jednotka Veronika Sabolová. Viac sa budú snažiť presadiť dve talentované sánkarky Jana Šišajová a Romana Nováková, ktoré už tiež v minulom ročníku získali body v celkovom hodnotení SP. Náš klenot v dvojsedadlových saniach Mick-Marx sa rozpadol, a tak ich jeho štafetu prevezmú dvojice Ján Harniš - Branislav Regec a Leo Horváth - Jozef Kuchár. Slovenskí reprezentanti sa v príprave spoliehali na štartovací trenažér v Tatrách a pred ostrým štartom absolvovali i sústredenia v Lotyšsku, Nemecku a Rakúsku.

Program Svetového pohára 2006/2007:

1. kolo:18.-19. 11.Turín (Tal.)

2. kolo:1.-2. 12.Park City (USA)

3. kolo: 8.-9. 12.Calgary (Kan.)

4. kolo:16.-17. 12.Nagano (Jap.)

5. kolo:6.-7. 1.Königssee (Nem.)

6. kolo:13.-14. 1.Oberhof (Nem.)

7. kolo:20.-21. 1.Altenberg (Nem.)

8. kolo:10.-11. 2.Winterberg (Nem.)

9. kolo17.-18. 2.Sigulda (Lot.)

Majstrovstvá sveta budú 2.-4. 2. v Igls (Rak.).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.