Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Na olympiádu do Soči pôjde asi 60 Slovákov

(Autor: ilustračné - tasr/ap)
TASR|27. apr 2013 o 11:47

22. zimné olympijské hry sa uskutočnia od 7. do 23. februára 2014.

BRATISLAVA. Slovensko by malo na zimných olympijských hrách 2014 v Soči reprezentovať 50 až 60 športovcov v jedenástich disciplínach v šiestich športoch.

Účasť výpravy SR na budúcoročnom športovom sviatku schválili na 45. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru v Bratislave.

V súčasnosti už majú istotu štartu v Soči mužský hokejový tím, jedna krasokorčuliarka (miestenku vybojovala Monika Simančíková - pozn.), desať biatlonistov.

Počíta sa s účasťou celkovo trinástich zástupcov lyžovania (alpské, bežecké, akrobatické, snoubording), jednej rýchlokorčuliarky, šiestich sánkarov, posádky dvojbobov i štvorbobov. Športovci však ešte musia v týchto športoch splniť nominačné kritériá.

Bez veľkých očakávaní

"Hokejisti splnili kritériá, biatlonisti by mali mať zastúpenie v počte desiatich športovcov, medzi lyžiarmi počítame s trinástimi. Nebudú chýbať zástupcovia krasokorčuľovania a rýchlokorčuľovania, asi šesť sánkarov a bobisti budú mať zastúpenie v dvojbobe aj štvorbobe," povedala Janka Gantnerová, vedúca slovenskej misie na zimné hry v Soči.

Predstavitelia SOV však nemajú pred budúcoročným olympijským podujatím veľké oči: "Úlohou SOV je predovšetkým organizačne zabezpečiť účasť výpravy a v medziach svojich možností prispieť športovcom k zlepšeniu podmienok na ich športovú prípravu. Nestanovujeme si konkrétny cieľ zisku medailí a umiestnení. SOV očakáva od športovcov, že budú príkladne reprezentovať a v súťažiach dosiahnu osobné výkonnostné maximum."

Podpora Krakovu

V poradí 22. zimné olympijské hry sa uskutočnia od 7. do 23. februára 2014. Celkovo sa v Soči uskutoční 98 súťaží v siedmich športoch a v pätnástich disciplínach.

Zlatý medailista zo Slovenska v individuálnych športoch môže získať odmenu vo výške 45-tisíc eur. Za striebro SOV navrhol finančnú prémiu 35-tisíc, za bronz 25-tisíc eur.

Za 8. miesto si športovec polepší o 4-tisíc eur. V kolektívnych športoch získa každý člen víťazného tímu 15-tisíc eur (2. miesto 13-tisíc, 3. miesto 11-tisíc).

Plénum podľa očakávania vyjadrilo aj podporu kandidatúre poľského Krakova na organizáciu ZOH 2022.

"Na usporiadanie olympiád kandidujú mestá jednotlivo, v tomto prípade je to Krakov. My sa len pripájame podporou ku jeho kandidatúre," konštatoval prezident SOV František Chmelár.

Nové stanovy

SOV sa bude riadiť novými stanovami. Najzásadnejšie zmena sa dotkne počtov hlasov v pléne.

Olympijské športové zväzy budú mať po dva hlasy s výnimkou tých odvetví, ktoré na Slovensku fungujú samostatne, ale na medzinárodnom poli sú súčasťou väčšieho celku. Po jednom hlase budú mať zástupcovia neolympijských športov a individuálni členovia SOV.

SOV v roku 2012 pracoval s vyrovnaným rozpočtom vo výške 2 122 849 eur. V roku 2013 sa počíta s nižšími výdavkami i príjmami. Plénum SOV schválilo rozpočet vo výške 1 599 850 eur.

"Keďže v roku 2013 nie sú olympijské hry, náklady i príjmy sú nižšie," vysvetlila členka výkonného výboru Slovenského olympijského výboru Janka Gantnerová.

Novým čestným členom SOV sa stal v sobotu najstarší žijúci slovenský olympionik Ján Matocha.

Súvisiace články