Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Na majstrovstvách sa stretne svetová špička

Sportnet|2. jan 2007 o 00:00

Okrem zábaviek pre turistov čaká Savojské Alpy aj vážna udalosť. V roku 2009 sa v svetoznámom lyžiarskom stredisku Val d'Isňre stretnú účastníci Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní. Toto miesto preslávil najmä jeho rodák Jean Clade Killy, a tak ...

Okrem zábaviek pre turistov čaká Savojské Alpy aj vážna udalosť. V roku 2009 sa v svetoznámom lyžiarskom stredisku Val d'Isňre stretnú účastníci Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní. Toto miesto preslávil najmä jeho rodák Jean Clade Killy, a tak nie je náhoda, že práve jeho si zvolili za prezidenta organizačného výboru majstrovstiev.

Val d'Isňre nezískalo svoju kandidatúru ľahko. Hoci má dostatok skvelých zjazdoviek, ktoré odskúšali už účastníci ZOH 1992

v Albertville a každoročne aj účastníci Kritéria prvého snehu patriace do Svetového pohára, museli tam urobiť viaceré úpravy. Tie čakali najmä slávnu zjazdovku Face de Bellevarde, ktorá ústi rovno do centra strediska a špičkový zjazdár ju napriek jej obrovskej ob-tiažnosti zbehne za zhruba dve minúty. Nové typy lyží ale aj schopnosti pretekárov tak zrýchlili jazdu, že je potrebné sprísniť technické opatrenia na ich bezpečnosť. A takéto úpravy nie sú ľahké

a najmä lacné.

Na Face de Bellevarde si odskúšajú svoje schopnosti len muži. Ženám budú vyčlenené opačne otočené južné svahy La Tete Solaisé, hľadiace tvárou v tvár Face de Bellevarde. Výhodou pre organizátorov je, že dojazd oboch častí pretekov bude do jedného diváckeho štadiónu. Pre divákov zase, že zhruba 90 % tratí budú mať ako na dlani.

Celkovo si splnenie bezpečnostných opatrení, výstavba multifunkčného zariadenia so športovou halou, plavárňou a tlačovým strediskom, ako aj ďalšia modernizácia strediska i organizačné práce majstrovstiev vyžiadajú vyše 34 mil. eur.

Ďalšou významnou investíciou bolo rozloženie 30 snežných diel na ľadovci Pissaillas nad Val d'Isňre, ktorý sa vplyvom globálneho otepľovania tak ako aj mnohé iné začal topením zmenšovať. Umelé zasnežovanie tam má garantovať letnú lyžovačku.

Ani v takomto významnom stredisku nie sú investície iba vecou peňazí. Čoraz viac musia spĺňať aj požiadavky ochranárov, pretože areál strediska siaha do Vanoiského národného parku. Val d'Isňrska radnica a spoločnosť STVI, ktorá vlastní tamojšie lanovky a vleky, podpísali vlani dohodu s Národnou alpskou botanickou ochranárskou organizáciou. Okrem iného to znamená, že sa budú podieľať na zratúvaní chráneného kráľovského orla či čiernych husí, ktoré tam chodia hniezdiť.

Súvisiace články