Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Na Litvu zrejme zaútočí robustný Jakubko

Jakubko (v strede) si zahral i na chýrnom Wembley proti Anglicku a Beckhamovi (vpravo). Slováci prehrali 0:4. (Autor: TASR)
Pavol Spál|20. mar 2013 o 19:13

Jakubko je dobrý hlavičkár, Hološko vyniká rýchlosťou. Bakoša vyzdvihujú za prácu pre tím. Tréneri zvažujú, koho z nich nasadia na hrot útoku proti Litve v boji o MS v Brazílii.

BRATISLAVA. „Úprimne si želám, aby som nezostal najlepší, aby ma niekto zo spoluhráčov predbehol,“ priznal Marek Sapara. Tvorca hry Slovákov je zatiaľ najúspešnejším kanonierom národného tímu v kvalifikácii o postup na svetový šampionát v Brazílii 2014. Dal tri góly.

Od Saparu sotva niekto takúto bilanciu čakal, jeho úlohou je skôr góly pripravovať.

Trénerske duo Stanislav Griga – Michal Hipp zatiaľ márne hľadá útočníka - strelca. Ale tento problém mal už predtým v boji o EURO 2012 i tréner Weiss.

Okrem Saparu sa strelecky v kvalifikácii o MS 2014 presadil iba Marek Hamšík (z penalty) – tiež stredopoliar.

Útočníci v nominácii

Góly za klub v sezóne 2012/13 vo všetkých súťažiach

  • Marek Bakoš (Plzeň) 31 zápasov 11 gólov
  • Filip Hološko (Besiktas) 26/11
  • Michal Ďuriš (Plzeň) 31/7
  • Martin Jakubko (Perm) 13/3
  • Róbert Mak (Norimberg) 15/0

Jediným útočníkom, ktorý dal gól, je Martin Jakubko – aj to proti Lichtenštajnsku, ktoré je najväčším outsiderom v skupine.

Na lídrov strácajú

„Každý zápas je už teraz pre nás existenčný,“ vravel Jakubko. Slováci sú v skupine po štyroch zápasoch so siedmimi bodmi na nepostupovom treťom mieste. Na prvú Bosnu a Hercegovinu a druhé Grécko strácajú tri body.

Ak chcú pomýšľať na postup, musia v piatok (o 20.15 v Žiline) zdolať Litvu. Papierovo slabší súper bude hlavne urputne brániť. Aj preto sa čaká, kto dostane šancu v útoku.

Tréneri doteraz volili taktiku iba na jedného útočníka, je však reálne, že proti Litve nastúpia prvýkrát ofenzívnejšie - s dvomi.

„Máme svoje predstavy, ale tie sme mali aj v Belgicku. Ešte pred zápasom sa nám zranil Jakubko, v desiatej minúte aj Vittek a bolo po predstavách. Uvidíme, ako budú vyzerať hráči, trebárs Bakoš. Či sa tu nerozbehne nejaká epidémia chrípky alebo viróza,“ vysvetľoval Griga.

Bakoš bol číslom jeden

Bakoš z Plzne bol v úvode kvalifikácie pre trénerov útočníkom číslo jeden. Dostal najviac šancí. Vyzdvihovali jeho prácu pre tím, strelecky sa však trápil, na gól v reprezentácii stále čaká. Na jar sa strelecky mierne prebral aj v klube. S jedenástimi gólmi vo všetkých súťažiach je najlepším strelcom Plzne v tomto ročníku. Posledné dni ho trápila horúčka, jeho štart proti Litve je preto otázny.

V tejto sezóne sa v klube v ligovej súťaži najviac darí Filipovi Hološkovi. Hráva stabilne a za slávny Besiktas Istabul strelil v Süper Lig deväť gólov. „Je pravda, že góly sa čakajú najmä od útočníkov. Cítim sa dobre. Darí sa mi aj v klube, kde som najlepším strelcom. Chcem dokázať, že do reprezentácie patrím,“ dodal Hološko, ktorý vyniká hlavne rýchlosťou.

((piano))

Pod vedením Griga – Hipp v reprezentácii toho veľa nenahral. Naskočil do dvoch zápasov kvalifikácie – aj to iba ako náhradník. Griga tvrdil, že ho nepresvedčil a Hološka z nominácie vynechal i v poslednom prípravnom zápase proti Belgicku.

„Hološko je ako na hojdačke. Posledných päť zápasov nedal v klube gól. Nie je v takej forme, že by som mohol povedať, že je to prvý útočník, čo nastúpi,“ vravel Griga.

Jakubko je najstarší

Aj preto sa zdá, že tréneri stavia na Jakubka – v Kristových rokoch najstaršieho z útočníkov. Robustný (194 cm) útočník Permu cez víkend zaujal v ruskej lige dvoma gólmi. Najväčšou prednosťou nie príliš obratného útočníka je hra hlavou. Na prehustenú obranu by mohol platiť.

Alternatívou na hrot je i Michal Ďuriš (Plzeň), ktorý však na gól v klube čaká od septembra. Proti Belgicku zaujal pohybom mladík Róbert Mak. Bývalé eso reprezentácie do 21 rokov však v Norimbergu nehráva. Jeho i Ďuriša v prípade nutnosti tréneri využijú skôr na krídle, kde sú obaja platní svojou rýchlosťou.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články