Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Na ľade vraj sú talenty pre Vancouver

_novy|Publikované 30. mar 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Krasokorčuľovanie na Slovensku nevymiera, aj keď by sa to mohlo zdať z toho, že nemalo zastúpenie na olympiáde, tvrdí jeho šéf Jaroslav Burian. Čoraz viac je však odkázané na cudzinu.

"Pôvodne sme to na olympiádu mali rozohrané veľmi nádejne, rátali sme so zastúpením u žien aj športových dvojíc," vraví krasokorčuliarsky predseda. "Predpokladali sme, že práve v Turíne zavŕši kariéru Babiaková, ale napokon ju skončila skôr a čaká ďalšie dieťa. Rozpadli sa aj obe dvojice a nevyšiel ani pokus o ich zlepenie v podobe páru Beständigová - Futáš."

Macypura jazdil na MS so zranením

Neskôr tak trochu z neba spadol Igor Macypura. Hoci splnil kritériá svetovej federácie, výkonný výbor SOV ho odmietol do Turína nominovať. Kyjevský rodák má vraj zatiaľ spoločné so Slovenskom iba to, že ho reprezentuje. Burian je stále presvedčený o chybnosti verdiktu olympijskej exekutívy.

V Amerike žijúci Macypura prehltol trpkú pilulku a minulý týždeň na svetovom šampionáte v Calgary sa čiastočne rehabilitoval za neúspech na januárových ME (30. miesto). Voľnou jazdou ohodnotenou rekordnou známkou (99,98) postúpil z kvalifikácie do hlavnej súťaže. V nej už krátkym programom nenadchol a skončil na 28. mieste. "Pred každým tréningom aj súťažnými vystúpeniami lekár ruskej výpravy tejpoval a zmrazoval Igorov členok, ktorý si, ako mi tvrdil jeho tréner Rašid Kadyrkajev, zranil asi týždeň pred šampionátom," pripomína Hana Töcziková, vedúca našej výpravy na MS. "Škoda, že v hlavnej súťaži pokazil krátky program."

Svetový šampionát do Kanady mal byť pôvodne bez Slovákov. "Nikto nesplnil naše kritériá, ale napokon sme sa rozhodli na prvé podujatie nového olympijského cyklu vyslať dvoch sólistov: okrem Macypuru aj Košičanku Belesényiovú," vraví Burian. Na Macypurovom štarte zväz neškodoval, možno aj vyrobil: pobytové náklady znáša organizátor a na dopravu prispieva sumou 1500 dolárov, pričom Igor sa presúval iba v rámci kontinentu.

Leto olympijských nádejí

Burian už myslí na vancouverskú olympiádu 2010: "Máme pár talentov, ktoré o štyri roky dorastú do veku, v ktorom by už mohli čosi znamenať - potrebujeme niekoho, kto by ich ťahal a mohol by to byť Macypura. V júli dôjde aj s trénerom na Slovensko a za ich účasti chystáme veľké letné sústredenie. Bol by som rád, keby tu Igor zotrval až do svojich prvých jesenných štartov v Oberstdorfe, vo Viedni a v Bratislave."

Dva naše najväčšie juniorské talenty zatiaľ väčšinu roka trénujú v cudzine: Bratislavčan Taras Rajec v anglickom Coventry a Košičan Jakub Štrobl v Prahe. "Ešte väčšie predpoklady preraziť do sveta majú dievčatá: pätnásťročná Košičanka Radka Bártová a o rok mladšia Ivana Reitmayerová," myslí si šéf zväzu. "Bártovú vedie trénerka Töcziková, Reitmayerovú jej mama, ktorá sa z Košíc spolu s dcérou a mladším, tiež talentovaným synom Petrom presťahovala do Bratislavy."

"Ja som tradične zdržanlivá v prognózach, lebo mávame problémy preklenúť ťažké obdobie puberty," vraví na základe skúseností Töcziková. "Pre Belesenyiovú však bude dobré, že dostane konkurenciu."

Súvisiace články