Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Na košickej rely nechýba ani vozidlo WRC

Sportnet|Publikované 19. okt 2006 o 22:00

Košice - Posledné podujatie slovenského šampionátu automobilových súťaží rely sa uskutoční už počas najbližších dvoch víkendových dní a uzavrie nie

príliš vydarenú sezónu. Počas nej boli až tri podujatia zrušené a preteky vo Vyškove mali byť akousi náhradou, ale túto možnosť nevyužili všetky posádky, a tak vo viacerých triedach je stále otvorený boj o majstrovské tituly. Vzhľadom k tomu, že bolo odjazdených málo podujatí, doposiaľ iba štyri z pôvodných ôsmich, sa víkendová 32. Rally Košice pôjde ako dvojpretek. Každý deň sa bude samostatne hodnotiť do majstrovstiev Slovenska, v prvý deň budú jazdci bojovať o 60 bodov a v druhý o 30, ktoré definitívne rozhodnú o tituloch v zostávajúcich kategóriach. Už dnes môžeme povedať, že v troch je už pred týmto podujatím jasná prvá priečka. V triede A5 sú s dostatočným náskokom na prvom mieste Gabriel Molnár Maroš Suchač, v A6 má dvojica Jozef Béreš ml. Petr Starý náskok 82 bodov pred dvojicou Emilov Trinera a Horniačeka. Prvú priečku dvojice Igor Vlasatý Anton Stropkovič v triede A7 už rovnako nemôže na tomto podujatí ohroziť. Avšak situácia v ďalších je otvorená a tak víkendové súťaž sľubuje zaujímavé súboje na už tradičných košických tratiach.

Do metropoly východu sa už od stredy začali pomaly schádzať jednotlivé posádky, ktoré si včera prevzali na sekretariáte itineráre a absolvovali obhliadku trate, ktorú dokončia dnes predpoludním. Z pôvodne prihlásených 50 posádok si ho včera dopoludnia osem neprevzalo. Medzi tými čo včera pilne trénovali bol aj víťaz z roku 1998 Ferenc Kiss, ktorý sa na košickej rely predstaví na Subaru Impreza WRC. Bude to jediné weércečko v štartovom poli. Podľa slov riaditeľa pretekov môžeme práve tohto maďarského jazdca pasovať do roly najväčšieho favorita tejto rely.

Minuloročné prvenstvo nebude obhajovať maďarský jazdec Tamás Turi, avšak v štartovom poli nebude chýbať jej trojnásobný víťaz Tibor Cserhalmi. V tejto sezóne sa ešte bývalý majster Slovenska nepredstavil a tak ho čaká domáca premiéra. "V súťažnom aute som už dlhšie nesedel, ale nemyslím si, že by to mohla byť moja nevýhoda. Rýchlostné skúšky sa nám pozdávajú a uvidíme ako sa nám bude dariť v samotných pretekoch. Konkurencia je solídna a presadiť sa nebude vôbec ľahké. Verím, že vydrží suché počasie a okolo trati sa zíde aj pekná divácka kulisa. Naším cieľom je zabojovať o čo najlepšie umiestnenie," povedal T. Cserhalmi, ktorého bude navigovať Martin Krajňák. Medzi najvážnejších kandidátov na zisk majstrovského titulu je domáca posádka košického Styllexu Jozef Béreš ml Petr Starý, ktorá v tejto sezóne jazdí na Suzuki Ignis S1600. V štyroch podujatiach získala 162 bodov a pred druhým Poliakom Grzegorzom Grzybom sedlajúceho enkové mitsubishi má k dobru 50 bodov. Nie je veľa ani málo, ale pri dobrej konštelácii hviezd to môže na obhajobu stačiť. Veľmi dobre si to uvedomuje aj samotný Debrančan J. Béreš ml. "Domáca súťaž bude pre nás náročná po každej stránke, či už fyzickej alebo psychickej. Nesmieme sa rozptyľovať okolím, ale musíme sa sústrediť na jazdu. Ak neurobíme počas pretekov výraznejšiu chybu môžeme pomýšľať o dobrom umiestnení. Domnievam sa, že prvý deň môže byť náročnejší, ale chceme ho zvládnuť k spokojnosti a v druhý už jazdiť bez psychického tlaku," prezradil J. Béreš ml.

Na posádky čaká trať s celkovou dĺžkou 522,7 kilometra, na ktorej ich čaká 13 rýchlostných skúšok (7 v sobotu a 6 v nedeľu) o celkovej dĺžke 150,10 kilometra. Počas prvého dňa absolvujú posádky rýchlostnú skúšku Slanec tria razy a dvakrát ich diváci uvidia na Heľanoch a Zamutove. Druhý deň sa štartové pole a celá rely presunie na sever od Košíc. Prvou ereskou je známi okruh na Aničke, potom nasleduje Bankov a treťou rýchlostnou skúškou tohto dňa je Ružínska. Štart pretekov je situovaný do priestorov Tempusu Košice na Rastislavovej ulici 110, zajtra zíde prvé vozidlo zo štartovacej rampy o 9.00 a v cieli ho organizátori čakajú o 19.00. V nedeľu je štart o 8.00 a cieľ o 14.00 h.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.