Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Na Hopmanovom pohári po roku i Slovensko, reprezentované dvojicou H+H

Sportnet|Publikované 27. dec 2002 o 23:00

Centrom svetového tenisu sa na mesiac stáva Austrália. Už v noci zo soboty na nedeľu, o 3. hodine SEČ odštartoval kvalifikačným súbojom medzi

Paraguajom a Uzbekistanom v Perthe šampionát zmiešaných tímov o Hopmanov pohár. Na jeho už 15. ročníku, v tomto roku pod názvom Hyundai Hopman Cup, má po roku opäť zastúpenie i Slovensko, reprezentované párom Daniela Hantuchová - Dominik Hrbatý. V pondelok začínajú ženské turnaje WTA, Uncle Tobys Hardcourt v Gold Coast a ASB Classic v novozélandskom Aucklande (tu začínajú sezónu Henrieta Nagyová a Janette Husárová), v rovnakom termíne i mužský turnaj v Adelaide, 6.januára 2003 mužský i ženský turnaj Adidas International v Sydney, potom dva turnaje pre tenistky, Moorilla International v Hobarte (kde obhajuje svoje doteraz jediné turnajové prvenstvo Martina Suchá, presúva sa tu i Nagyová), Canberra Women´s Classic v Canberre, nakoniec 13. januára zas v Melbourne prvý z grandslamových turnajov, Australian Open.

Slovenský fanúšik, hádam ešte stále namaškrtený fedcupovým víťazstvom našich tenistiek, však bude na úvod určite venovať pozornosť práve Hopmanovmu poháru. Daniela Hantuchová i Dominik Hrbatý sú už v dejisku Hopmanovho pohára, Hrbatý doň cestoval z Bratislavy, kde trávil vianočné sviatky, Hantuchová z Juhoafrickej republiky, kde sa pod vedením trénera Nigela Searsa pripravovala skoro celý mesiac. "Bude to zaujímavé, zahrať si spolu so ženami. To sa bude treba trochu krotiť. Povrch mi vyhovuje, je taký ako v Melbourne, hrá sa na rebound ace, ide o stredne rýchly povrch," hovorí Dominik Hrbatý, ktorý sa v mixe často neukazuje, na rozdiel od Daniely Hantuchovej, ktorá má mix rada (vraj si pri hre s mužmi skvalitňuje údery) a dosiahla v ňom víťazstvo vo Wimbledone i na Australian Open.

Hrbatý a Hantuchová, alebo H+H, sú nasadeným párom číslo päť, predstavia sa B-skupine, kde sa postupne stretnú s Českou republikou (29. decembra), domácou Austráliou (31. decembra) a Talianskom (2. januára). V A-skupine buádú hrať USA, Belgicko, Španielsko a práve víťaz baráže medzi Paraguaj a Uzbekistanom. Finále je na programe 4. januára, postúpia doň víťazi oboch skupín, pričom víťaznému tímu pripadne 240 tisíc dolárov z celkovej dotácie jedného milióna dolárov. Ináč, každý zúčastnený pár zinkasuje minimálne 45 tisíc dolárov.

V deň finále bude malé jubileum, 25. narodeniny, oslavovať Dominik Hrbatý. "Určite by bolo najkrajšie, keby to som ich mohol osláviť vo finále Hopman Cupu," usmieval sa pred odchodom Dominik Hrbatý.

Na turnaji, ako radi prízvukujú jeho organizátori, sa predstavia obe súčasné jednotky. USA bude reprezentovať Serena Williamsová, Austrálčania zas budú hnať vpred domáceho miláčika Lleytona Hewitta. Oba tímy budú patriť k favoritom, Američania sa okrem mladšej zo sestier Williamsových budú spoliehať i na Jamesa Blakea, Slovákom dobre známeho z Davis Cupu - v Oklahoma City taktiež prispel ku víťazstvu USA nad Slovenskom 5:0. Nasadený tím číslo 1 však vo svojej skupine určite nebude môcť podceniť Belgicko s Cljistersovou a Malissem či Španielsko so špecialistkou na štvorhru Ruanovou - Pascualovou a hráčom schopným poraziť hocikoho, Tommyho Robreda. Práve ten sa tešil z víťazstva v minulom roku, keď v Perthe vyhral po boku Arantxy Sanchezovej - Vicariovej. Dvojnásobná víťazka Hopmanovho pohára (s bratom Emiliom Sanchezom - 1989/1990, s Robredom - 2001/2002) mala pôvodne štartovať i na 15. ročníku, známe okolnosti ukončenia jej kariéry, ktoré "jednohlasne" odštartoval vitálny fanúšik - dôchodca na finálovom turnaji Fed Cupu, však dali príležitosť Ruanovej - Pascualovej...

Slovensko sa už tiež tešilo z prvenstva, v 10. ročníku Hopmanovho pohára (1989/1990) triumfovali v Perthe Karin Habšudová a Karol Kučera. Jedno víťazstvo má na konte i nehrajúci kapitán daviscupového tímu SR, Miloš Mečíř, ten v Perthe zvíťazil spolu s Helenou Sukovou hneď v premiérovovom ročníku (1988/1989) neustále sa vzmáhajúceho podujatia. Pravda, tento úspech išiel na konto ČSSR.

V minulom roku tu Slovensko neštartovalo. Pred dvoma rokmi tu hral naposledy Dominik Hrbatý a Karin Habšudová, po prehre s USA (J.M. Gambill, Selešová) 0:3, zdolali Belgicko (Clijstersová, Rochus) 2:1 a v poslednom zápase podľahli Rusku (Safin. Lichovcevová) 1:2. V tomto ročníku triumfovalo vo finále Švajčiarsko (2:1 s USA), víťazne vedené rodáčkou z Košíc, Martinou Hingisovou a Rogerom Federerom.

Ak by v tomto roku vyhralo Španielsko, stalo by sa prvou krajinou, ktorej sa to podarilo dvakrát po sebe. Pravda, túto formulku vyhlasujú médiá každý rok, skutočnosťou je, že Hopmanov pohár sa zatiaľ tvári "demokraticky": stále zvíťazí niekto iný. Dvom tenistkám s juhoslovanským pôvodom sa to však môže podariť s dvoma rôznymi krajinami. Naturalizovaná Američanka Monika Selešová tu vo farbách Juhoslávie zvíťazila spolu s Goranom Prpičom, naposledy tu však hrala práve za USA, pričom je možné, samozrejme bude to závisieť i od postoja iných hráčok, že za USA si v Perhe ešte zahrá. Podobným prípadom je i Jelena Dokičová, ktorá vyhrala ako domáca, odvtedy sa však dosť zmenilo i v jej prípade, Dokičová dosiahla juhoslovanského občianstvo a v prípade, že by sa tu v najbližších rokoch predstavila Juhoslávia, bude viac ako pravdepodobne hrať i s Dokičovou. Len ešte nájsť schopného muža...

Doterajší víťazi Hopmanovho pohára:

1. ČSSR (Mečír, Suková), 2. Španielsko (E. a A. Sanchezovci), 3. Juhoslávia (Prpič, Selešová), 4. Švajčiarsko (Hlasek, Malejevová Fragniereová), 5. Nemecko (Stich, Grafová), 6. ČR (Korda, Novotná), 7. Nemecko (Becker, Huberová), 8. Chorvátsko (Ivaniševioč, Majoliová), 9. USA (Gimelstob, Rubinová), 10. SLOVENSKO (Kučera, Habšudová), 11. Austrália (Philippoussis, Dokičová), 12. JAR (W. Ferreira, Coetzerová), 13. Švajčiarsko (Federer, Hingisová), 14. Španielsko (Robredo, Sanchezová Vicariová).

Zloženie tímov - účastníkov 15. ročníka Hopmanovho pohára:

A-skupina: USA (1/Serena Williamsová, James Blake), Belgicko (4/Kim Clijstersová, Xavier Malisse), Španielsko (6/Virginia Ruanová-Pascualová, Tommy Robredo), víťaz zápasu Paraguaj (Rossana Neffová-de Los Riosová, Ramon Delgado)/Uzbekistan (Iroda Tuľaganová, Oleg Ogorodov), B-skupina: Austrália (2/Alicia Moliková, Lleyton Hewitt), Česko (3/Daja Bedáňová, Jiří Novák), SLOVENSKO (5/Daniela Hantuchová, Dominik Hrbatý), Taliansko (6/Silvia Farinová-Eliová, Davide Sanguinetti).

Program 15. ročníka Hopmanovho pohára:

Dnes: Paraguaj - Uzbekistan (3.00 SEČ), zajtra: Austrália - Taliansko (3.00), Česká republika - SLOVENSKO (10.30), pondelok: Belgicko - Španielsko (3.00), USA - víťaz Paraguaj/Uzbekistan (10.30), utorok: Austrália - SLOVENSKO (3.00), streda: USA - Španielsko (3.00), ČR - Taliansko (10.30), štvrtok: Belgicko - víťaz Paraguaj/Uzbekistan (3.00), Austrália - ČR (10.30), SLOVENSKO - Taliansko (10.30), piatok: USA - Belgicko (3.00), Španielsko - víťaz Paraguaj/Uzbekistan (3.00), sobota: finále (3.00, víťaz A-skupiny vs. víťaz B-skupiny).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.