Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Na dobrú zimu "zakladajú" v lete

Prokop Slováček|Publikované 18. júl 2006 o 22:00

BRATISLAVA - Na novú zimnú sezónu treba vážne myslieť okamžite po skončení tej predošlej. Vedia to, samozrejme, aj členovia A-družstva v behu na lyžiach Ivan Bátory, ...

FOTO

BRATISLAVA - Na novú zimnú sezónu treba vážne myslieť okamžite po skončení tej predošlej. Vedia to, samozrejme, aj členovia A-družstva v behu na lyžiach Ivan Bátory, Martin Bajčičák a Michal Malák. S prípravou, ktorej intenzita sa postupne zvyšovala, začali už v máji, v nedeľu odchádzajú na vysokohorské sústredenie. Už aj s novým trénerom Petrom Bartoňom.

Tréner sa našiel

Po ukončení 4-ročného olympijského cyklu s vrcholom v Turíne sa bežcom na lyžiach kompletne rozpadol realizačný tím.

Tréner Ivan Hudáč odišiel do Slovinska na post reprezentačného trénera A-družstva, spolu s ním pracuje aj servisman Štefan Lichoň, fyzioterapeut Štefan Seman zamieril do Írska.

S nápadom angažovať Petra Bartoňa, inak slovenského reprezentanta v zimnom triatlone, prišiel Martin Bajčičák. Spolu s Ivanom Bátorym sú jeho rovesníkmi, poznajú sa ešte z mládežníckych kategórií. "Obaja sú v ideálnych rokoch, Michal Malák má perspektívu rastu. Bol by

som rád, keby boli aj vďaka mne naďalej úspešní," povedal pre agentúru Sita iba 30-ročný absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislave. Spolupráca, ktorá sa oficiálne začala 1. júla, je zatiaľ dohodnutá na obdobie troch rokov.

"Peter štyri roky pôsobil na Aljaške a v Salt Lake City ako asistent trénera, takže skúsenosti a aj dôležité jazykové schopnosti má. Myslím, že je naladený rovnako ako ja, zatiaľ som veľmi spokojný," povedal Martin Bajčičák. Dva zvyšné posty by mali byť časom obsadené tiež, isté je len to, že servismana a fyzioterapeuta budú robiť Slováci.

Do tréningových plánov podľa inovovaného modelu, ktorý si zvolili po spoločnej dohode samotní pretekári, pribudla vďaka novému trénerovi špeciálna silová príprava. "V tejto oblasti som pociťoval rezervy a cítim, že sa to postupne zlepšuje. Vo vlaňajšej sezóne mi v závere pretekov občas chýbali sily, a to by som chcel zmeniť. Aby som ešte aj v závere vládal zabrať naplno," dodal Bajčičák.

Na sneh už v septembri

Po príprave v domácich podmienkach čaká trojicu slovenských bežcov prvé zahraničné sústredenie. Vo vysokohorskom stredisku v bulharskom Belmekene, kde sa pripravovali napríklad aj na olympiádu v Turíne. "Bývať budeme vo výške 2000 metrov, trénovať sa dá až do výšky 2500 metrov nad morom. Čaká nás objemová príprava, oproti minulým rokom budeme menej využívať bicykle, chceme sa venovať hlavne behu a jazde na kolieskových lyžiach. Pobudneme tam tri týždne," vysvetlil Ivan Bátory. "V polovici augusta nás čaká regeneračný pobyt v Chorvátsku, a potom od začiatku septembra dva dvojtýždňové tréningové kempy na ľadovci Dachstein v Rakúsku. Medzi nimi sa na pár dní vrátime domov."

Celý slovenský tím, ktorý by podľa Bátoryho slov potreboval na pokojnú sezónu vykryť rozpočet približne 3 až 4 milióny, otvorí sezónu vo švédskom Gällivare. V polovici novembra sa tam beží Svetový pohár. Vrchol sezóny, majstrovstvá sveta v japonskom Sappore, sú na programe na prelome februára a marca.

Autor: Prokop Slováček

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.