Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Na Cassovii to bola obojstranná hanba

Sportnet|Publikované 2. nov 2003 o 23:00

Košice - Basketbalový zápas Cassovia - Slovan (52:53) priniesol žalostný basketbal, najmä v útočných činnostiach. Zvlášť pri zónovej obrane Slovana

bola Cassovia bezradná. Diváci sa občas ako na povel nad predvádzanými kúskami chytali za hlavy, pretože čosi podobné by od extraligových hráčok rozhodne nečakali. Obojstrannú biedu nezakrývali ani muži z obidvoch lavičiek.

"Po basketbalovej stránke nemám čo hodnotiť. Mal by som sa pozerať na to z nadhľadu, keďže nemáme natrénované, ale dnes to bolo veľmi ťažké. Obdivujem, že diváci sa na to dokázali pozerať a vydržali až do konca. Zaujímavé to bolo len dramatickosťou a možno ešte v prvom polčase výkonmi Imbergerovej z Cassovie a od nás chvíľami Mračnovej a Paulovičovej. Ináč to bolo veľmi slabučké. Bol to basketbal, ktorý nespĺňa ligové kritériá. Mňa môže tešiť, že sme otočili prehraný zápas a zvíťazili," tvrdil po stretnutí tréner Slovana Juraj Adamčík. V Košiciach mal prekvapujúco k dispozícii aj bývalú reprezentantku Paulišincovú-Rázgovú. "Chcem jej poďakovať, že v ťažkých chvíľach s nami prišla do Košíc, pretože nám pomohla zaknihovať víťazstvo."

V domácom tábore cítili po zápase roztrpčenie, keď rozhodca odpískal Košičankám faul štyri sekundy pred koncom za nerozhodného stavu 52:52 a východniarky dostali zo šestky rozhodujúci kôš. "Nedá sa povedať, že cítime krivdu. Nemôžeme sa vyhovárať na túto situáciu, lebo sme všetko mali v rukách, keďže dve a pol minúty pred koncom sme vyhrávali o päť bodov. Mrzí ma však, že extraligový rozhodca si dovolí to, čo si nedovolil asni pán Kotleba, či Koller za svojej najväčšej slávy - odpískať štyri sekundy pred koncom komplikovaný faul, o ktorý by sme sa mohli prieť. Veď my ako útočiace družstvo sme mali loptu v ruke, išli sme do koša a vtedy mohol rozhodca odpískať to isté, keď Vacková zakončovala. To však nepískol, až keď obe hráčky spadli na zem a zaľahli loptu, zapískal faul Imbergerovej, ktorá pri tejto dvojici stála... Bola to veĺká odvaha, aby sa takto rozhodol zápas. Myslím, že hráčky si ho mali rozhodnúť sami. Už nejaký piatok robím basketbal a ešte som sa nestretol, aby taký mladý rozhodca takto zobral do svojich rúk výsledok zápasu. Ešte raz však opakujem, že sa na to nemôžeme vyhovárať, lebo sme si náskok mali ustrážiť. Nekladiem teda za vinu rozhodcovi, že sme prehrali," férovo priznal šéf a zároveň asistent trénera Cassovie Alexander Farkašovský. Košičanky naozaj mohli nad slabým Slovanom vyhrať, keby nepodali rovnako strašný výkon, ako ich súper. "Áno, bolo to tak. Na začiatku sa nám ešte veľmi dobrou obranou darilo držať slovanistky. Horšie to bolo, keď sme sa nevedeli presadiť cez zónovú obranu súperiek, ktoré v druhom polčase znížili náš dvanásťbodový rozdiel." Dosť podstatným momentom bolo, že Cassovia prišla v 19. minúte o Imbergerovú, ktorá odchádzala z ihriska po zranení s plačom. Na záverečné minúty sa síce na ihrisko vrátila, keďže chcela pomôcť svojmu družstvu, lenže aj jej snaha bola napokon márna. "Zranenie Imbergerovej aj to, že Krasnočková prišla zranená už z Marburgu, výkon ovplyvnilo. Musím oceniť, že aj so zranením sa Imbergerová ešte pokúsila v závere pomôcť, hoci to nevyšlo."

Zaujímavejší ako na ihrisko (až na dramatický záver) bol pohľad na domácu lavičku. Pokyny rozdával predovšetkým A. Farkašovský, hoci je asistentom a hlavným trénerom je Ivan Kurilla. Znamená to, že Farkaovský prebral na lavičke hlavné slovo? "Nie, v žiadnom prípade. Hlavný tréner je pán Kurilla, len sme sa dohodli, že pri kaučovaní v zápasoch mu pomôžem, pretože je mladý. V žiadnom prípade však nie som prvým trénerom, naopak, pán Kurilla má moju dôveru aj po tejto prehre. Netreba totiž nad týmto družstvom lámať palicu, chce to trochu času. Dievčatá si tiež musia uvedomiť, že nemôže každá pozerať len na seba. Najmä hráčky, ktoré prišli z Delty si nemôžu myslieť, že nás prišeli spasiť, keď svojimi výkonmi nepresvedčili. Bohužiaľ, je to tak. Namiesto toho, aby sa pozreli na seba kriticky, stavajú sa ku kolektívu povýšenecky. To isté však platí aj o našich mladých hráčkach, takže kolektív nie je stmelený. Je strašne veľa vplyvov, každý by chcel radiť. Ak je tréner spochybňovaný od niektorých hráčok, na čom spolupracujú aj niektorí rodičia, je to veľmi smutné. Každá hráčka musí niečo pre družstvo urobiť, mali sme s nimi pohovory a ak to nepopchopia, budeme dávať prednosť dievčatám, ktoré pre kolektív niečo prinesú. Aj za cenu, že to budeme mať veľmi ťažké. Hviezdne maniere v družstve totiž trpieť nebudem." Zaujalo nás aj to, že v dueli proti Slovanu nastúpili všetky hráčky Cassovie okrem Roškovej, hoci tá prišla v lete z Delty ako posila. "Jej sa moje predchádzajúce slová netýkajú, ona nie je ten typ. Rošková nehrala preto, lebo v dueloch proti Myjave a Delte podala slabé výkony. Samozrejme, Rošková dostane v ďalších dueloch príležitosť, len sme si nemohli v zápase proti Slovanu dovoliť skúšať, či sa chytí. Stavili sme preto na iné dievčatá, ale sklamali nás, napríklad Serbáková, ktorá dala len tri body," vysvetlil šéf Cassovie.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.