Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Na Annusa a Fazekasa vraj upozornil Tibor Gécsek

SITA|30. aug 2004 o 15:15

BUDAPEŠŤ 30. augusta (SITA) - Hlavný radca maďarského ministerstva detí, mládeže a športu pre otázky dopingu György Bakanek v nedeľňajšej nočnej relácii maďarskej verejnoprávnej televízie "Sloboda prejavu" ...

BUDAPEŠŤ 30. augusta (SITA) - Hlavný radca maďarského ministerstva detí, mládeže a športu pre otázky dopingu György Bakanek v nedeľňajšej nočnej relácii maďarskej verejnoprávnej televízie "Sloboda prejavu" vyhlásil, že drobné rozdiely pri porovnaní steroidového profilu dvoch vzoriek moču kladivára Adriána Annusa nie sú dostatočným dôkazom, aby sa dalo jednoznačne povedať, že patria dvom rôznym ľuďom. "Aby sme mali stopercentnú istotu, musíme bezpodmienečne urobiť genetický test DNA," vyhlásil Bakanek.

Práve na základe rozdielov pri porovnaní steroidového profilu dopingových vzoriek Adriána Annusa z 18. a 22. augusta exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) rozhodla o diskvalifikácii víťazného maďarského kladivára a odobratí zlatej medaily. Obe vzorky, v oficiálnom vyšetrovacom protokole tejto kauzy označované ako číslo 662376 (z 18. augusta) a číslo 678301 (z 22. augusta), boli negatívne. Vedúci antidopingového laboratória v Aténach Kostas Georgakopoulos však informoval šéfa lekárskej komisie MOV Patricka Schamascha o rozdieloch zistených v Annusových vzorkách a na základe toho vyjadril presvedčenie, že pochádzajú od dvoch rôznych osôb.

V programe "Sloboda prejavu" dostali priestor aj diskár Róbert Fazekas a kladivár Adrián Annus, ktorým MOV odobral zlaté olympijské medaily, hoci ani jeden z nich nemal pozitívny dopingový test. Najmä Annus pôsobil psychicky mimoriadne zlomený a uviedol, že je ochotný absolvovať aj genetický test na DNA, ale len v prípade, ak sa na ňom bude môcť zúčastniť osobne. "Medzinárodnému olympijskému výboru a ani WADA už neverím," vyhlásil Annus. V relácii odznelo aj meno človeka, ktorý je v pozadí anonymu obviňujúcom Fazekasa a Annusa z manipulácie s dopingovými vzorkami. List, v ktorom sú informácie podrobne opisujúce spôsob, akým spomenutí dvaja vrhači manipulovali so vzorkami, poslal Medzinárodnej asociácii atletických federácií (IAAF) aj MOV údajne ich krajan Tibor Gécsek, majster Európy z roku 1998 a bronzový z MS 1995 v Göteborgu. Na priamu otázku moderátora, či písal anonym Gécsek, Fazekas a ani Annus neodpovedali.


Súvisiace články