Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Na 82. ročníku košického maratónu nadupané pole favoritov

Sportnet|Publikované 30. sep 2005 o 22:00

Košice - Vyše 1 300 vytrvalcov z 31 krajín sveta sa v Košiciach postaví na zajtrajší štart 82. ročníka najstaršieho európskeho maratónu -

Medzinárodného maratónu mieru. Na podujatie, ktoré je zároveň majstrovstvami Slovenska na tejto trati, je nevídaný okruh favoritov na prvenstvo. Organizátorom sa tohto roku podarilo pritiahnuť väčšie pole topfavoritov, ako po iné roky a sľubujú si od neho kvalitné preteky. Možno na konci aj novým rekordom podujatia. Uvidíme, necháme sa prekvapiť.

Včera usporiadatelia predstavili časť topfavoritov. Pred novinárov predstúpilo kvarteto Keňanov. Podľa riaditeľa MMM Branislava Koniara je Sammy Rotich najveselším a najzhovorčivejším z tejto štvorice. Zaujímavosťou je, že sa stretli dvaja Davidovia. "David Kosgei i David Maiyo dokonca pochádzajú s malej dedinky. Poznajú sa veľmi dobre, lebo aj spolu trénujú. Pôjde teda o mikrosúboj kenskej osady," poznamenal B. Koniar.

Azda najväčším súperom Afričanom bude Poliak Adam Dobrzynski. "Myslím si, že som dobre pripravený. Súperov pribudlo, preto som skôr opatrnejší vo vyhláseniach," lišiacky sa usmial Adam, ktorý v súčasnosti patrí medzi pretekárov s najvyrovnanejšími výkonmi vôbec. Adam netají, že má veľmi rád Košice a naopak, Košičania majú veľmi radi tohto sympatického Poliaka, ktorý sa stal ich miláčikom. Napokon, Adam bude štartovať v Košiciach už po štvrtý raz. Doterajšie všetky tri štarty pretavil do medailovej podoby, keď získal, bronz, striebro a vlani sa konečne tešil z prvestva. Jeho krajan Jan Bialk už tiež štartoval v Košiciach, no preteky nedokončil pre zranenie. Všetci sú zvedaví, ako sa mu vydarí návrat. Ambiciózne predsavzatia má Poľka Edyta Lewandowska, ktorá by chcela zdolať traťový rekord Aleny Peterkovej 2:31:28.

Azda najväčší aplauz sa ušiel Ronovi Hillovi z Veľkej Británie, ktorý sa vrátil do Košíc po 31 rokoch. A hneď si zaspomínal na svoje trápenie do Sene a späť. "Neboli to pre mňa šťastné preteky. Na obrátku do Sene som prišiel vo skvelom čase. Ak by mi vyšla i druhá polovica trate, tak by výsledný čas bol pod 2:06 hod. Žiaľ, cesta späť bola veľmi ťažká a nakoniec som dobehol až na 28. mieste. V nedeľu mi už nepôjde o čas, ani o naháňanie popredného umiestnenia. Budem si vychutnávať mesto a atmosféru, lebo pred 31 rokmi som ju nevychutnal," povedal Ron Hill, ktorý pricestoval i s manželkou. Je až na neuverenie, že má za sebou odbehnutých 2200 maratónov!

Veľmi veľké očakávania sú spojené i s neznámym Japoncom Kiyotakim Šimamurom, ktorý v Košiciach pobeží svoj premiérový maratón v živote. Nik z organizátorov nehovorí nahlas, čo by mohol zabehnúť v Košiciach, no viacerí ho pokladajú za čierneho koňa podujatia. Japonec zo všetkých pozvaných topfavoritov pozná najlepšie Košice, lebo je tu už od pondelka. Pripravoval sa na tartane na štadióne Slávie TU, ale behal i v meste. Podľa jeho slov ho upútal predovšetkým Dóm sv. Alžbety. "Zaujímavosťou je, že odmietol, aby sme ho na tréningy vozili autom. Povedal, že nato má svoje nohy," pridal perličku B. Koniar.

Každopádne široké pole favoritov sľubuje kvalitné preteky. Aj počasie by malo vyjsť. Na nedeľu by malo byť jasno s teplotou 16-19 stupňov. Diváci, ktorí tradične vo veľkom množstve povzbudzujú počas celej trate, by sa teda budú mať načo tešiť.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.