Andy Murray (Autor: AP)
SITA|Publikované 30. jún 2009 o 06:20

Hrali prvýkrát pod strechou, hrali najdlhšie do noci a hrali skvelý tenis. Všetky tieto historické superlatívy by však boli Britom nanič, keby nepostúpil ich hráč.

LONDÝN.

Andy Murray to dokázal a po päťsetovom triumfe nad Stanislasom Wawrinkom 2:6, 6:3, 6:3, 5:7, 6:3 skompletizoval osmičku mužských štvrťfinalistov Wimbledonu. Fanúšikovia na ostrovoch môžu teda naďalej živiť nádej na celkové víťazstvo svojho tenistu po 73 rokoch. Stretnutie Murray - Wawrinka sa skončilo o 22.39 miestneho času. Nikto nikdy predtým nehral na londýnskej tráve do takého neskorého večera a navyše pod žiariacimi reflektormi.

Škót mal bojovnejšieho ducha

V zápase plnom dlhých výmen od základnej čiary, častých zmien rytmu, ale aj skvelých zásahov pri sieti napokon triumfovala Murrayova pestrejšia hra a bojovný duch nad famóznym bekhendom a chladnokrvným štýlom Wawrinku. Navyše škótsky rodák mal za sebou tisícky fanúšikov, ktorí utvorili na centrálnom kurte atmosféru známu skôr z futbalových stánkov Anfield Road alebo Old Trafford.

"Bol to zvláštny zápas, veľmi špecifický. Pod strechou to bolo úplne iné," začal 22-ročný rodák z Dunblane Murray s pozápasovým komentárom a ďalej pokračoval: "Vonku bolo teplo, ale obrovská vlhkosť pod zatiahnutou strechou spôsobila, že som sa veľmi potil. Po zápase som sa cítil, akoby som bol vo vani. Navyše to spomaľovalo moju raketu a na podaní som nezískal toľko bodov ako zvyčajne. Museli sme teda do výmen, ktoré boli často dlhé a náročné. Teraz sa zo všetkého najviac teším na dlhý a hlboký spánok."

V prvom sete jasne dominoval Wawrinka

Wawrinka zaskočil Murraya supervýkonom v prvom sete. V ďalších dvoch dejstvách však 24-ročný Švajčiar neudržal v dôležitých momentoch svoje podanie a prepustil ich súperovi. Wawrinka sa dokázal vrátiť do zápasu (víťazné údery: 59:49), a to dokonca aj v piatom sete, v ktorého úvode prehrával už 0:3. Od stavu 3:3 však už dominoval domáci hráč, ktorý po premenenom mečbale teatrálne padol na kolená na znak veľkého víťazstva. "Stále si myslím, že môžem vyhrať Wimbledon.

To platí od prvého kola. Teraz som sa však presvedčil o tom, že musím hrať stále svoj najlepší tenis. Dnes som ho hral dva a pol setu a takmer to nestačilo," dodal Murray. Jeho súper priznal, že je po tesnej prehre veľmi smutný. "Skúšal som všetko, čo sa dalo, ale nestačilo to. Bol to zvláštny zápas. Andy mal za sebou celé hľadisko a ja som bojoval proti všetkým. Teraz som smutný, ale milujem takéto zápasy, takého veľké výzvy."

Najbližšou výzvou pre Murraya bude Španiel Juan Carlos Ferrero. "Ťažký súper. Vie hrať dobre na každom povrchu a nie náhodou bol svetovou jednotkou," povedal na adresu súpera Murray.