Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Mühlegg bežal osamotený

Sportnet|Publikované 11. feb 2002 o 07:07

Spôsobom štart – cieľ vyhral sobotňajší beh mužov na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom španielsky reprezentant Johann Mühlegg, v cieli mal pred druhým Rakúšanom Christianom Hoffmannom vyše dvojminútový náskok. Nemecký rodák, ktorý od roku 1999 ..

Spôsobom štart – cieľ vyhral sobotňajší beh mužov na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom španielsky reprezentant Johann Mühlegg, v cieli mal pred druhým Rakúšanom Christianom Hoffmannom vyše dvojminútový náskok. Nemecký rodák, ktorý od roku 1999 preteká za Španielsko, získal pre svoju novú krajinu historicky prvé olympijské zlato v klasickom lyžovaní. Na stupni víťazov stál Mühlegg v spoločnosti dvoch rakúskych reprezentantov, z bronzu sa tešil Michail Botwinov. Náš jediný zástupca Martin Bajčičák skončil až na 33. mieste.

Mühlegg vyrazil hneď po štarte na čelo, nasadil pekelné tempo a už na druhom kilometri sa striasol prenasledovateľov. Nestačil mu Nór Ole Einar Björndalen, ktorý je viac známy z biatlonu, ani vedúci pretekár Svetového pohára Per Elofsson zo Švédska. Španielsky lyžiar bežal vpredu sám, neustále zvyšoval náskok. Taktika mu dokonale vyšla, so silami vystačil až do konca.

Za ním sa sformovala skupina, z ktorej prekvapujúco odpadol Elofsson a v druhej polovici pretekov sa vzdal. Šesť prenasledovateľov nedostihlo Mühlegga, v závere sa už len sústreďovalo na zvyšné dve medailové pozície. V zjazde pred cieľom sa odtrhli rakúski lyžiari Hoffmann s Botwinovom, sviežim finišom siahol na striebro prvý z nich a potom sa obaja spoločne radovali z úspechu. Nóri zostali bez medaily, pekným 7. miestom sa blysol Čech Lukáš Bauer.

Mühlegg sa rozhodol venovať svoju zlatú medailu španielskemu kráľovi Juanovi Carlosovi. (on)

Súvisiace články