Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

MS: Zlato na HS-100 pre Poliaka Malysza

SITA|Publikované 3. mar 2007 o 12:06

SAPPORO 3. marca (SITA) - Zlatú medailu na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore si v sobotňajších pretekoch skokanov na lyžiach na strednom mostíku HS-100 ...

SAPPORO 3. marca (SITA) - Zlatú medailu na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore si v sobotňajších pretekoch skokanov na lyžiach na strednom mostíku HS-100 vybojoval suverénnym spôsobom Poliak Adam Malysz (nar. 3. 12. 1977), ktorý viedol s veľkým 13,5-bodovým náskokom už po 1. kole a napokon doslova deklasoval svojich konkurentov. Po nepopulárnom 4. mieste na veľkom mostíku HS-134 a piatej priečke poľského družstva tak napokon predsa len dosiahol na tohtoročných MS na medailu a hneď na tú s najcennejším leskom.

Dvadsaťdeväťročnému rodákovi z Wisly namerali v oboch kolách najdlhšie pokusy - 102 m a 99,5 m, za čo získal od rozhodcov výslednú známku 277,0 bodu. Pre Malysza je to na svetových šampionátoch po triumfoch vo fínskom Lahti 2001 (stredný mostík) a dvoch prvenstvách v talianskom Val di Fiemme 2003 (stredný i veľký mostík) rekordný štvrtý individuálny najcennejší kov z MS a celkovo piata medaila (vo svojej zbierke má ešte striebro z MS 2001 v Lahti na veľkom mostíku).

"Absolútne neviem, čo by som mal povedať, nenachádzam slová. Som však nesmierne šťastný a zo zlatej medaily mám obrovskú radosť. Nie je to v skokoch na lyžiach jednoduché, keď niekto vedie po prvom kole s veľkým náskokom a vo finálovom druhom pokuse má svoj očakávaný triumf už iba potvrdiť. Mne sa to našťastie dnes podarilo,“ vyznal sa zo svojich bezprostredných pocitov Adam Malysz, ktorý poľskú hymnu na počesť víťaza najskôr len ticho počúval, no jej záver už nahlas spieval spolu so svojimi nadšenými priaznivcami pri mostíku Mjanomori.

Na strieborný stupeň v sobotu vystúpil držiteľ zlata z veľkého mostíka v Sappore 25-ročný Švajčiar Simon Ammann (255,5 b), ktorý však na poľského "batmana" stratil priepastných a neuveriteľných 21,5 bodu. Z bronzu a tiež druhého vzácneho kovu v Sappore (bol členom zlatého rakúskeho družstva) sa tešil 20-ročný Rakúšan Thomas Morgenstern (254,5 b), ktorý tak pre svoju krajinu získal medailu v individuálnej súťaži na majstrovstvách sveta po šiestich rokoch (naposledy sa to podarilo Martinovi Höllwarthovi na MS 2001 v Lahti, keď na strednom mostíku skončil rovnako tretí).

Za stupňami víťazov skončil štvrtý skúsený Nór Roar Ljökelsöy (246,5 b), piaty bol ďalší Švajčiar Andreas Küttel (244,0 b), ktorý neudržal výborné 2. miesto po prvom súťažnom kole a najlepšiu šestku uzatváral Andreas Kofler z Rakúska (243,0 b). Aktuálneho lídra Svetového pohára Nóra Andersa Jacobsena zlepšenie v druhom kole posunulo zo 14. na 7. priečku (241,5 b), jeho najväčší súper v boji o krištáľový glóbus a druhý objav tejto zimy 17-ročný Gregor Schlierenzauer z Rakúska bol ôsmy (240,5 b). Prekvapením sú až dve umiestnenia ruských skokanov na lyžiach Ipatova a Vasilieva na konci elitnej desiatky. Jeden zo spolufavoritov Fín Janne Ahonen obsadil 14. priečku (236,0 b), Čech Jakub Janda bol osemnásty (229,5 b) a obhajca titulu zo stredného mostíka spred dvoch rokov z nemeckého Oberstdorfu Rok Benkovič zo Slovinska skončil v konečnom účtovaní až na 27. pozícii (214,0 b). Jediný slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach na tohtoročných MS v Japonsku Martin Mesík obsadil v piatkovej kvalifikácii až 57. miesto a do sobotňajšej hlavnej súťaže v Sappore nepostúpil.

Výsledky - sobota:

Stredný mostík (HS-100) - konečné poradie: 1. Adam Malysz (Poľ.) 277,0 bodu (102 m/99,5 m), 2. Simon Ammann (Švajč.) 255,5 (96,5 m/96 m), 3. Thomas Morgenstern (Rak.) 254,5 (95 m/95 m), 4. Roar Ljökelsöy (Nór.) 246,5 (94,5 m/92,5 m), 5. Andreas Küttel (Švajč.) 244,0 (95,5 m/92 m), 6. Andreas Kofler 243,0 (94 m/93,5 m), 7. Anders Jacobsen (Nór.) 241,5 (91,5 m/94 m), 8. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 240,5 (92,5 m/93 m), 9. Dmitrij Ipatov 240,0 (93,5 m/93 m), 10. Dmitrij Vasiliev (obaja Rus.) 239,5 (94 m/92,5 m),... Martin Mesík (SR) - nepostúpil z piatkovej kvalifikácie do sobotňajšej hlavnej súťaže.