Fínsky reprezentant Kasper Kotkansalo.
Fínsky reprezentant Kasper Kotkansalo. (Autor: SITSA/AP)
SITA|28. dec 2017 o 21:38

Najväčším prekvapením dňa bola výhra Slovenska nad USA.

BUFFALO. Fínski hokejoví reprezentanti do 20 rokov triumfovali nad rovesníkmi z Dánska vo štvrtkovom stretnutí A-skupiny na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie, ktoré sa konajú v americkom Buffale.

Hráči "Suomi" si už v úvodnej tretine vypracovali dvojgólové vedenie zásluhou Joonu Koppanena a Aapeliho Rasanena.

Dáni prekvapili súpera, keď sa po 98 sekundách druhej časti hry strelecky presadil v presilovej hre Nikolaj Krag-Christensen.

Bol to však jediný gól Dánska, naopak hokejisti Fínska skórovali ešte dvakrát - dánskeho brankára Kaspera Kroga postupne prekonali Juuso Välimäki a Henri Jokiharju.

Priepastný rozdiel v streľbe

O jednoznačnej prevahe fínskych mladíkov svedčí i počet striel na bránku 62:7. Dáni v záverečnej tretine na fínskeho gólmana Ukko-Pekku Luukkonena nevystrelili ani raz.

"Myslím si, že som ukázal, čoho som schopný. Nie som veľmi unavený, začínam dostávať kŕče do nôh, ale tak to chodí," povedal podľa oficiálnej stránky MSJ po zápase Krog, ktorý si napriek štyrom inkasovaným gólom udržal úspešnosť zákrokov 93,55 percenta.

Jeho náprotivok Lukkonen si pripísal iba 85,71 percenta.

"Mali sme vyše šesťdesiat striel na bránku, ale minimálne ďalších tridsať nám zablokovali. Súper si nevytvoril žiadne šance. My tie naše musíme využívať lepšie, ale toto bolo naozaj veľké víťazstvo," poznamenal fínsky útočník Välimäki.

Fíni v rámci tretieho hracieho dňa triumfovali prvýkrát a v tabuľke sú na treťom mieste, Dáni majú po zápasoch na konte dva neúspechy a v A-skupine sú bez bodu na poslednej piatej priečke.

Rusi ušli Švajčiarom v záverečnej desaťminútovke

Mladí hokejisti Ruska zdolali reprezentantov Švajčiarska presvedčivo 5:2 v zápase B-skupiny. V 11. min sa vedenia ujali Rusi gólom Vladislava Sjomina.

Švajčiari výborne vstúpili do druhej tretiny, po deviatich sekundách skóroval Marco Miranda. V závere prostrednej časti hry opäť poslal "zbornú" do vedenia presným zásahom Klim Kostin.

Hráči Švajčiarska mali dobrý vstup i do záverečnej časti hry, v 43. min skóroval a vyrovnal Ken Jäger.

Rusi o triumfe rozhodli v záverečnej desaťminútovke, skórovali Artur Kajumov, Georgi Ivanov a do prázdnej bránky stanovil rezultát Dmitrij Abramov.

Hráči Ruska sa triumfom posunuli na druhé miesto v tabuľke B-skupiny. Na konte majú tri body, v úvodnom zápase nestačili na Čechov (4:5).

Švédi porazili Čechov, Slováci šokovali USA

Od trojbodových súperov odskočili Švédi, ktorí po triumfe 3:1 nad Českom figurujú na prvej priečke s plným počtom šiestich bodov.

Švédi odskočili Čechom v úvodnej tretine, v ktorej si vybudovali rozhodujúci náskok po góloch Davidssona a Pettersson.

V poslednej minúte druhej časti zápasu využil presilovú hru Zadina, ale po inkasovanom treťom góle už český tím nedokázal odpovedať a zostáva s tromi bodmi na treťom mieste tabuľky.

Švajčiari majú takisto tri body za triumf nad Bieloruskom (3:2) a patrí im štvrtá pozícia.

V záverečnom zápase tretieho hracieho dňa slovenská reprezentácia šokoujúco získala všetky tri body v súboji proti domácim Američanom.