Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Hokejoví fanúšikovia vo svete smútia, majstrovstvá sveta definitívne nebudú

Hokejisti Slovenska počas MS v hokeji 2019. (Autor: SME - Marko Erd)
Sportnet|21. mar 2020 o 15:31

Šampionát malo hostiť Švajčiarsko.

BRATISLAVA. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) v sobotu popoludní definitívne zrušila na máj naplánované majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku.

Dôvodom je pandémia koronavírusu.

Informáciu zverejnila na svojom webe s tým, že rozhodnutie schválila Rada IIHF.

Svetový šampionát mali hostiť mestá Zürich a Lausanne od 8. do 24. mája a stihlo sa naň predať viac ako 300-tisíc vstupeniek.

Na turnaji mala štartovať aj slovenská reprezentácia.

Fasel: Šport musí ísť bokom

"Pre medzinárodnú hokejovú rodinu je to tvrdá realita, ale musíme ju akceptovať. Koronavírus je globálny problém a vyžaduje si veľké úsilie vládnych orgánov na boj proti jeho šíreniu," uviedol prezident IIHF René Fasel.

Proti komu malo hrať Slovensko na MS 2020

  • Dánsko
  • Veľká Británia
  • Bielorusko
  • Švédsko
  • Česko
  • Nemecko
  • Kanada

"IIHF musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby podporila tento boj. Šport musíme teraz odložiť bokom a podporovať príslušné orgány a celú hokejovú rodinu,“ dodal.

Tento týždeň v utorok IIHF zrušila aj dva turnaje nižšej I. divízie majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa mali konať na prelome apríla a mája v Poľsku a Slovinsku (27. 4. - 4. 5.).

Rada IIHF v utorok neprijala definitívne rozhodnutie o konaní či nekonaní šampionátu elitnej kategórie, tento verdikt prišiel až v sobotu.

"Akceptujeme rozhodnutie Rady IIHF. Je to pre nás veľké sklamanie, no situácia je komplikovaná. Teraz vyvstávajú otázky, ako ďalej," ozrejmil generálny sekretár organizačného výboru MS 2020 Gian Gilli.

Bola to len otázka času

Keďže športový svet sa v ostatných týždňoch takmer úplne zastavil, bolo len otázkou času, kedy IIHF toto rozhodnutie prijme.

Ani jej šéf Fasel neveril, že sa MS uskutočnia v máji 2020.

Dôvodom na naťahovanie času bola potreba postupu podľa dohodnutých zmlúv, aby finančné škody boli čo najnižšie.

"Vyhodnocujeme situáciu a intenzívne komunikujeme s poisťovňami a úradmi vo Švajčiarsku. S istotou môžem povedať, že šampionát sa nebude posúvať na neskôr, ako to bolo v prípade futbalových ME 2020. Nemá zmysel podujatie ani presunúť do inej krajiny, pretože koronavírus je všade," hovoril dosluhujúci šéf IIHF počas týždňa.

Fanúšikom vrátia peniaze

Fanúšikom, ktorí si na šampionát zakúpili vstupenky, ich budú refundovať. Podrobnosti zverejní IIHF neskôr.

Zatiaľ nie je jasné, či Švajčiarsko príde o šampionát úplne. Uvažuje sa o tom, že by ho zorganizovalo o rok.

Muselo by sa však posunúť poradie usporiadateľských krajín, keďže dejiská šampionátov elitnej kategórie sú vybrané až do roku 2025.

Rozhodovať o tom bude najbližší kongres IIHF. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa uskutoční. Tradične sa totiž mal konať počas záverečných dní majstrovstiev sveta.

Budúcoročný šampionát majú podľa pôvodného plánu usporiadať spoločne Bielorusko a Lotyšsko.

Po sobote platí, že sú zrušené všetky mužské, ženské aj juniorské šampionáty, ktoré boli do konca tejto sezóny v pláne.

IIHF už skôr zrušila aj majstrovstvá sveta I. divízie skupiny A hráčov do 18 rokov, ktoré sa v apríli mali konať v Spišskej Novej Vsi.

Najbližším podujatím pre slovenskú seniorskú reprezentáciu by mala byť kvalifikácia o postup na olympiádu 2022, ktorá sa má na konci augusta konať v Bratislave.

Reakcie na zrušenie MS v hokeji:

Július Šupler, bývalý tréner SR: "Situácia je veľmi zložitá a zdravie je prvoradé. Takže sa nemožno čudovať, že švajčiarska vláda urobila takéto opatrenie. Deje sa to všade na svete. Je to niečo, čo sa nedá ovplyvniť emóciami, tu musí nastúpiť racionalita. Nemám k tomu výhrady, musel by sa tento zlý vývoj radikálne zmeniť. Tu ide o zdravie hráčov, divákov a realizačných tímov."

Jozef Golonka, bývalý tréner SR: "Je to celosvetová záležitosť, toto bola reťazová reakcia, takže to bolo automatické. Bolo to otázkou času, išlo len o to, ako sa vyjadria najväčší sponzori, preto sa to možno naťahovalo. Šport je dnes profesionálny, je teraz otázka, z čoho budú hráči žiť, ale to sa týka celého športu. Je to celé veľmi smutné, s takýmto niečím sme doteraz nemali dočinenia."

Michal Krištof, súčasný reprezentant: "Dalo sa to čakať. Na jednej strane nevieme čo bude, ale zrušili sa už všetky ligy okrem KHL. Pre zdravie hráčov a fanúšikov je to dobré rozhodnutie. Neskorší termín MS by bol pre hráčov náročný. Budeme mať dlhšiu prestávku, uvidíme, či sa uskutoční olympijská kvalifikácia, ale na ňu by sme sa tak či tak pripravovali individuálne, takže to nebude rozdiel. Uvidíme, ako sa situácia s koronavírusom vyvinie."

Vladimír Országh, asistent trénera Craiga Ramsayho: "Sú veci, ktoré neovplyvníme. Rozhodnutie o zrušení šampionátu bolo viac-menej isté, čakalo sa už len na verdikt švajčiarskych úradov, aby IIHF mohla použiť poistku, ktorú mala. Situácia je náročná. Ligy v celej Európe, okrem zatiaľ prerušenej KHL a bieloruskej súťaže, ktorá sa hrá, sú zrušené. Hráči nemajú kde trénovať, arény sú pozatvárané, nie je ľad. Veľa štátov je v karanténe, zatvárajú hranice. Zrušenie MS bolo jediné riešenie v momentálnej situácii. Zdravie je ďaleko pred športovým podujatím. Či už som si ja návrat do reprezentácie prestavoval inak alebo nie - v tejto chvíli to nie je podstatné. Dôležité je, aby sme situáciu zvládli po celom svete a v budúcnosti sa mohli tešiť z ďalších turnajov."

Ján Lašák, reprezentačný tréner brankárov: "Je to logické vyústenie situácie, ktorá je vo svete. Nie je nič dôležitejšie ako ľudské zdravie. Tímy nemôžu byť spolu, nie je možná žiadna spoločná príprava. V krajinách sú karantény, nie sú možné ani prípravné zápasy. Myslím si, že zrušenie šampionátu bolo jasné už niekoľko dní. Už som iba čakal, kedy Švajčiari ukončia ligu. Vtedy mi už bolo jasné, že sa to stane. Ja už mám po kariére a v tejto chvíli ma zaujíma iba zdravie mojej rodiny. Je to iné, ako keď sa aktívny hráč musí zaujímať o to, ako sa celá táto situácia vyvinie."

Michal Handzuš, bývalý reprezentant: "Bolo to očakávané rozhodnutie, jediné možné riešenie v tomto čase. Hoci boli majstrovstvá sveta na programe až v máji, situácia ohľadom koronavírusu je nejasná a nie je zrejmé, kedy sa skončí. Bolo potrebné brať ohľad aj na zdravie ľudí, ktorí by participovali na organizácii podujatia. A keďže problémy sú aj s cestovaním, zrušenie šampionátu bolo logické a jediné správne riešenie. Všetci z nás tušia, že súčasné obmedzenia budú trvať dlhšie, preto nemalo zmysel naťahovať čas a čakať."

Adam Liška, súčasný reprezentant: "Keď som videl opatrenia, ktoré krajiny vo svete robia v posledných týždňoch, čakal som, že šampionát nebude. Chcel som si na ňom zahrať. V sezóne som tvrdo pracoval, aby som zaujal trénerov a vybojoval si miestenku naň. Navyše pred koncom ročníka som bol zranený, takže som mal veľkú chuť hrať hokej. V momentálnej situácii je ale najdôležitejšie, aby sme sa vírusu zbavili čo najskôr. Dúfam, že do nasledujúcej sezóny nastúpime bez problémov a všetko sa bude môcť začať v riadnom termíne."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
03:00
NHL - NHL
Colorado Avalanche vs. Arizona Coyotes
04:00
NHL - NHL
Los Angeles Kings vs. Vegas Golden Knights
04:30
NHL - NHL
San Jose Sharks vs. Anaheim Ducks
Kurzy prináša