Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

MS v Brazíli začnú domáci hráči proti Chorvátom

Tréner Nemecka Joachim Löw po žrebe. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|6. dec 2013 o 21:45

Už na druhý deň futbalových MS nastúpia proti sebe poslední finalisti Španielsko a Holandsko. Svetový šampionát 2014 nemá klasicky jednu „skupinu smrti“.

BRATISLAVA. Tradičné klišé o „smrti“ si na 20. majstrovstvách sveta v Brazílii (12. júna – 13. júla) asi nevyslúži žiadna z ôsmich štvorčlenných skupín, z ktorých dvaja postúpia do osemfinále. Tri štvorice sú však riadne nabité.

Zlatí a strieborní spolu

Ťažké boje o postup zo základnej časti rozhodne čakajú úradujúcich majstrov sveta zo Španielska. Už 13. júna si zopakujú finále posledného šampionátu s Holandskom (Španieli vyhrali 1:0 v predĺžení). V tejto základnej skupine sú ešte Čile a Austrália.

„Žreb k nám nebol veľmi priaznivý. Myslím si, že sa nachádzame v 'skupine smrti'. Vôbec som si neželal Čile, futbal v tejto krajine je na obrovskom vzostupe,“ povedal pre denník Marca španielsky kouč Vicente del Bosque.

„Ani Austrália nebude ľahký oponent. Kľúčové bude, aby sme sa dobre pripravili po psychickej stránke a zvládli náš vstupný duel s Holandskom.“

Žreb tradične nežičil Angličanom. Hrajú s Uruguajom, Talianskom a Kostarikou. „Dostať Taliansko a Uruguaj, to je akoby sme mali dvoch nasadených z prvého koša. Vieme, aké dobré je Taliansko, pretože sme s ním prehrali vo štvrťfinále EURO. Bude to veľmi ťažké,“ cituje TASR anglického trénera Roya Hodgsona. Šťastie nemali ani Nemci. Hrajú s Portugalskom, USA a Ghanou.

Hromžiť môžu Portugalci a Taliani

Žrebovalo sa v letovisku Costa do Sauípe v spolkovom štáte Bahía, najväčšom turistickom komplexe v Brazílii.

Systém bol komplikovaný. V prvom koši bola domáca Brazília (v rankingu 10) a sedem najlepších z rebríčka Španielsko, Nemecko, Argentína, Kolumbia, Belgicko, Uruguaj a Švajčiarsko.

Na osud môžu najviac hromžiť Portugalci a Taliani. Podľa súčasného rebríčka svetovej futbalovej federácie (FIFA) k 29. 11. sú tieto dve reprezentácie už pred Švajčiarskom.

Ak by sa bral súčasný rebríček boli by v prvom koši miesto Švajčiarov a Belgičanov. Do úvahy sa však bral októbrový rebríček, pretože nový by vraj zvýhodňoval mužstvá hrajúce baráž.

V ostatných košoch už fungovalo najmä teritoriálne hľadisko. Ibaže európskych tímov je deväť. Jeden vyžrebovali do inej skupiny. Preto hrajú Taliani spolu s Anglickom.

Žrebovali majstri

Popredné postavenie v rankingu nebolo žiadnou výhodou. Devätnáste Francúzsko dostalo Švajčiarsko, Ekvádor a Honduras, dvanáste Grécko Kolumbiu, P. Slonoviny a Japonsko.

Púzdra s menami ťahalo sedem majstrov sveta – Brazílčan Cafú, Talian Cannavaro, Argentínčan Kempes, Angličan Hurst, Nemec Matthäus, 86-ročný Uruguajčan Ghiggia, Francúz Zidane a Španiel Hierro (zastupoval úradujúcich šampiónov). Z 20. MS získalo titul práve 8 krajín.

Súvisiace články