MS v Bielorusku ohrozené z politických dôvodov, Švédi sa rozhodli protestovať

Oh My Hockey|19. nov 2020 o 10:00

Majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2021 boli ešte pred rokom jasnou vecou. Pred polrokom sme sa báli, že by ich mohol zmariť koronavírus. Dnes sa však do cesty primotali aj ďalšie okolnosti. Politické.

V Bielorusku sa už dlhšiu dobu protestuje. Voľby opäť vyhral Alexander Lukašenko, označovaný za novodobého diktátora. Nielenže spochybňuje COVID, ale podľa bieloruských médií a prieskumov takisto zmanipuloval prezidentské voľby. Do ulíc sa vydali davy protestujúcich, Bielorusko je nepokojné.

Včera sa na internete objavilo nové video, v ktorom bežní ľudia či dokonca niekdajšia basketbaliska WNBA, Jelena Levčanková vyjadrili nesúhlas so svetovým šampionátom. Šlo by podľa nich o tichú podporu Lukašenkovho režimu. Levčanková, kedysi hrajúca aj za Good Angels Košice, bola dokonca odsúdená na pätnásť dní vo väzení za účasť na úradmi nepovolenom verejnom zhromaždení. Pobyt vo väzení opísala ako mučenie - spala na železných trámoch, nemala kúrenie, chytila vši. Doplnila, že si nemyslí, že sa dopustila trestného činu.

Majstrovstvá sveta v Bielorusku zatiaľ nie sú zrušené, presunuté ani odobrané krajine. Po včerajšom vyhlásení IIHF zatiaľ platí, že by sa mali odohrať. Svoj hlas už začínajú prejavovať aj mimobieloruské kruhy, najvýraznejšie sa zatiaľ prejavil ten švédsky.

Podľa Tweetu Andersa Östlunda "tri korunky" nepodporujú konanie majstrovstiev sveta v Bielorusku v roku 2021. To možno bude mať kľúčový vplyv na vývoj udalostí. Švédsko je jednou z hokejových veľmocí, ktoré na turnaji nesmú chýbať, ani keby sa hral bez účasti hráčov z NHL.

Pri súčasnom vývoji politickej situácie v krajine a národom, ktoré sa rozhodli brutalitu v Bielorusku odsúdiť, môžeme čakať, že sa k Švédom pripoja ďalšie štáty a ich hokejové federácie.

Vážne diskusie absolvujú aj funkcionári IIHF, čo potvrdil vo vyhlásení René Fasel: "V Bielorusku existujú reálne problémy, ktoré musíme zobrať seriózne, pretože je tu ozajstný risk súvisiaci s problémami v Minsku, so spoluorganizátorskou krajinou Lotyšskom i pandémiou COVID-19. Všetko to bude mať výrazný dopad na MS 2021 v Minsku a Rige."

Nachádzate sa tu: