Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

MS 2014: Trofej nevystavili, musela ustúpiť lukom a šípom

Demonštrácia proti FIFA na autobusovej stanici v hlavnom meste Brasilia. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 28. máj 2014 o 08:06

Domorodí Brazílčania protestovali proti zámerom kongresu.

BRASÍLIA. Domorodí Brazílčania v bojovom nastrojení, vyzbrojení lukmi a šípmi prekazili v hlavnom meste Brasílii utorkové slávnostné otvorenie výstavy s jediným exponátom - trofejou pre futbalových majstrov sveta.

Protestovali tak proti zákonom, ktorými sa národný kongres chystá zmenšiť územie chránených rezervácií pre domorodé obyvateľstvo. V čelenkách, niektorí aj v tradičných odevoch sa postavili proti oveľa lepšie vyzbrojeným bezpečnostným zložkám.

Granáty so slzným plynom hádzali spolu s kameňmi a inými predmetmi späť a jedného policajta dokonca zasiahli šípom do nohy. Zranenia utrpeli aj dvaja z približne troch stoviek exotických demonštrantov.

Pre násilnosti organizátori zrušili prezentáciu pohára, o ktorý sa bude hrať na dvanástich brazílskych štadiónoch.

Utorkové nepokoje v Brasílii spolu s nenásilným pochodom 500 učiteľov v Sao Paule dávajú tušiť, že šampionát podobne ako vlaňajší Pohár konfederácií FIFA nebude brazílskou spoločnosťou prijímaný iba pozitívne. Už pred rokom vypukli mohutné demonštrácie namierené aj proti vysokým nákladom na prípravu majstrovstiev sveta.

Prokuratúra žiada stopnúť vládnu kampaň

Úrad federálneho prokurátora v brazílskom štáte Goiás požiadal súd o zastavenie vysielania vládou objednaného televízneho spotu, v ktorom sa vyzdvihujú pozitíva futbalových majstrovstiev sveta.

Podľa prokuratúry je inzercia v "absurdnom protiklade s realitou" už len z toho dôvodu, že investície do príprav šampionátu kladie na rovnakú úroveň ako financovanie verejnej dopravy či vzdelávania.

"Okrem rozporu s realitou táto kampaň zavádza ľudí podprahovým posolstvom, že federálna vláda splnila svoje sľuby," poznamenal k občianskemu podnetu štátny žalobca Ailton Benedito.

Žiadosť sa týka dvoch spotov, jedného minútového a jedného polminútového, ktoré vláda zaradila do vysielania ako odpoveď na masívnu kritiku vysokých nákladov na futbalové MS 2014.

"Dvesto miliónov Brazílčanov už zvíťazilo"

V jednom z nich vystupuje žena s odkazom, že majstrovstvá sveta sú dobré pre Brazíliu aj jednotlivé štáty, operuje pri tom číslom 3,5 miliardy dolárov ako so sumou na vybudovanie a opravu štadiónov a tvrdí, že vláda uplynulé štyri roky dala stokrát toľko do zdravotníctva a školstva.

Obsah je vizuálne podložený zábermi na diaľnice, letiská a železnice a doplnený údajom, že prínos MS pre brazílsku ekonomiku dosiahne 63,8 miliardy USD. "Dvesto miliónov Brazílčanov už zvíťazilo. Pohár je náš. Pohár pohárov," uvádza reklama vysielaná v televízii aj na internete.

V skutočnosti finančná kontrola zistila, že na štadióny sa minulo 4,2 miliardy USD, teda štvornásobok sumy deklarovanej v roku 2007, teda v čase pridelenia šampionátu. Podľa Benedita je to jasný prípad zavádzania.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.