Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Mráz s Kaliskou na taký triumf čakali 12 rokov, sú radi, že vôbec prišiel

TASR|22. aug 2004 o 15:54

Bratislava 22. augusta (TASR) - Trojica vodnoslalomárskych trénerov, ktorí v ére slovenskej samostatnosti vychovali tri vodnoslalomárske lode olympijských ...

Bratislava 22. augusta (TASR) - Trojica vodnoslalomárskych trénerov, ktorí v ére slovenskej samostatnosti vychovali tri vodnoslalomárske lode olympijských víťazov, sa aj na bratislavskom letisku držali spolu. Kým sa ich zverenci - medailisti z Hier XXVIII. olympiády "kúpali" v bleskoch fotoaparátov a vo svetlách filmových kamier, trojica Peter Mráz, Jozef Martikán a Peter Hochschorner st. sa na celé hektické dianie pozerali s patričným odstupom. Akoby oni ani neboli kormidelníkmi úspešných slovenských reprezentantov vo vodnom slalome, ktorí z hlavného mesta Grécka priniesli tri cenné medaily. Ako prvý sa novinárskym otázkam nevyhol Peter Mráz, osobný tréner Eleny Kaliskej, olympijskej víťazky v K1 žien na OH 2004 v Aténach.

"Elenu trénujem 12 rokov. Od roku 1992. A bolo to dlhé čakanie na takýto veľký úspech," prekrikoval rodák zo Žiliny zapnuté letecké motory. "Dôležité však je, že taký úspech vôbec prišiel. Že sme dosiahli to maximum, ten zlatý kov na olympiáde," hovoril aj s odstupom niekoľkých dní so zreteľných dojatím v hlase. "Jej fantastická tohtoročná sezóna nás viedla k tomuto cieľu. Ale samozrejme človek nikdy nevie, čo sa môže stať. Čo sa tam dialo... Možno ste videli tie tréningy a jazdy... Pretekárky tam robili veľké chyby. Snáď z nervozity alebo preto, že trať bola veľmi náročná. Kanál bol veľmi ťažký. A Elena to vydržala až do cieľa. Snáď ako jediná a právom jej toto patrí," konštatoval Mráz hneď po prílete a rukou ukázal na približne päťdesiatku gratulantov a novinárov, ktorí prvú skupinu úspešných olympionikov vítali v Bratislave v noci zo soboty na nedeľu. Na prelome pamätnej noci z 20. na 21. augusta.

"Tak, aby som bola úprimná, mne to ešte dosť dobre nedošlo, čo som v Aténach dokázala. Ale už mi to pomaly dochádza," priznala sa 32-ročná pretekárka KTK Dukla Liptovský Mikuláš. "Dosiahli sme úspech, na ktorý sme čakali veľmi dlho," pokračovala rodáčka zo Zvolena. "Myslím si, že je to pekný pocit a som rada. Ale ak by som teraz mala posúdiť, ktorá z tých jázd, ktoré som v Aténach išla, bola najvydarenejšia, neviem to presne povedať. Ja to posudzujem podľa toho, z ktorej mám najlepší pocit," konštatovala prvá olympijská víťazka v dejinách Slovenska od roku 1993. "Teraz som mala dobrý pocit zo všetkých, no až úplne do posledného klaksónu som nevedela ako som vlastne dopadla. Až potom som sa to dozvedela, mala som z toho veľkú radosť a myslím si, že na konci to bolo aj vidieť," dodala odchovankyňa zvolenského vodného slalomu, ktorá sa od Hier XXVIII. olympiády môže pýšiť medailou a vavrínom olympijskej víťazky.

Súvisiace články