Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Možno, keby L. Jurkemik zablúdil do Košíc, našiel by špílmachra

Sportnet|Publikované 9. sep 2002 o 22:00

Ej, ale opäť sme raz postrašili zvučnejšieho súpera v kvalifikačnom futbalovom stretnutí! Pred istanbulským stretnutím sme zo slovenského tábora

začuli i hlasy o tom, že Turci vzhľadom na to, že majú bronz z nedávnych MS, nás môžu podceniť, čo by mohla byť voda na náš mlyn. Zdá sa však, že skôr Slováci podcenili úspech na MS v Japonsku a Kórei. Akosi sme si v podvedomí nemohli pripustiť, že Turecko je tretí najlepší celok na svete! Akosi sme to nebrali vážne a hoci to otvorene nik nepovedal, väčšina aktérov si myslela, že to bola len zhoda náhod. Trpké vytriezvenie.

Generálka na ouvertúru kvalifikácie ME 2004 nám v Olomouci nevyšla, zastrájali sme sa, že v Turecku to bude iné, lebo asi horšie to už nemohlo byť. Žiaľ, v prípade slovenských umelcov platí, že čo zahrali v generálke, zopakovali i na premiére. Napokon, najlepšie to dokumentuje i tradične slabé komentovanie v Slovenskej televízii. Z Olomouca i z Istanbulu sme v úvodných 10-15 minútach počúvali optimistické slová o tom, ako sme zaskočili súpera, postupne však v komentovaní nastávalo vytriezvenie a záverečných 15-20 minút sme mohli počúvať filozofické výlevy o tom, kam putuje slovenský futbal, kde sa nachádza, ako pokrivkáva za svetom a podobne. Už sme si akosi zvykli, že keď sa nášmu celku nedarí, komentovanie ide v závere bokom a vystriedajú ho nekonečné úvahy - "silná stránka" M. Michalecha.

Reprezentačný tréner Ladislav Jurkemik vystriedal v príprave toľko hráčov na rôznych postoch, až si na premiéru nechal niekoľko prekvapení, ktoré mu nevyšli najlepšie. Rozhodol sa pre stred obrany tak, ako sa rozhodol. Peter Dzúrik je nepochybne jeden z najlepších slovenských futbalistov v posledných rokoch. Ale na poste defenzívneho záložníka, akéhosi štítu pred obranou. V tom je jednotka, stred obrany prekvapil možno i jeho samotného. Marek Špilár je výborný hlavičkár a zrejme mu viac sedí, keď môže hrať pred liberom obrancu na útočníka. Ani Dzúrik, ani Špilár neoplývajú veľkou rýchlosťou, čo pri obrannej línii, ktorá musí byť veľmi elastická, je veľkým mínusom. Predsa len, ak pri hre na libera utečie útočník obrancovi, môže ho ešte križovať libero, ak sú však obrancovia v jednej rovine, môžu sa mu len pozerať na chrbát. Hra na štyroch obrancov v línii získava vo svete viac na obľúbenosti, no sú na to potrebné vhodné typy hráčov a predovšetkým čas. Tréner Anglicka S.-G. Eriksson, nášho najbližšieho súpera, piloval tento variant rok. A s borcami, ako Rio Ferdinand. Konštelácia v našej obrane v Istanbule napriek veľkej bojovnosti nebola najlepšia. Trochu neskoro na podobné skúšanie.

L. Jurkemik sa už neraz vyjadril, že hrať budú predovšetkým tí, ktorí pravidelne nastupujú. A keďže o našej ľavej strane sa to povedať nedá, aj tak to na ihrisku vyzeralo. Obranca Vladimír Labant odohral za West Ham United v štyroch zápasoch 29 minút, pred ním hral Vratislav Greško. Za Parmu neodohral ani minútu, lebo talianska súťaž ešte neodštartovala. Pre oboch hráčov vyznel tento zápas ako skôr príprava na klubové povinnosti. Labant má pripísaný ďalší štart v repre a všetci vieme, čo to znamená pre prísne pracovné povolenie vo Veľkej Británii (75 percent štartov za posledné dva roky). Možno mu tento duel pomôže, aby sa chytil vo West Hame. Nemalo by to byť skôr naopak? Podobne je to i u Greška, ktorý vďaka reprezentačným štartom by mal byť pre Parmu dobre pripravený na ťažkú sezónu... Ak k tomu prirátame fakt, že obaja sa vraj nemajú veľmi v láske a príliš spolu nekomunikujú, výsledok na ihrisku je tomu priamo úmerný.

Azda najviac nášmu tímu chýbal v strede poľa režísér hry, klasický špílmacher, ktorý by vedel podržať loptu, dať hre myšlienku a hlavne rozdávať lopty spoluhráčov. V Turecku sa totiž všetci naši hráči rýchlo zbavovali lopty, len, aby neurobili chybu, aby neboli tí zlí. Málokto zobral na svoje plecia zodpovednosť. Janočko sa síce snažil, ale nebolo to ono. Prakticky sme si za celý zápas vypracovali jednu súvislejšiu akciu, ktorá sa nespoliehala na náhodu. V 1. FC hrá v parádnej, vzhľadom na výkony našich stredopoliarov v Česku a v Turecku, tak môžeme smelo povedať i v reprezentačnej forme - Miroslav Sovič. Prakticky každý týždeň sa objaví v niektorej zo zostáv kola, všetci si naňho dávajú pozor, no i tak ho po zápase chvália tréneri súpera i protihráči. V takmer každom zápase patrí medzi najlepších na ihrisku. Aj vďaka jeho schopnostiam sú Košice tam, kde sú. Možno by nebolo od veci, keby tréner Jurkemik raz zablúdil a prišiel i do Košíc. Keď už kvôli ničomu inému, tak aspoň preto, aby videl tím, ktorý ešte neprehral v I. lige a hru, na ktorú sa chodí pozerať 10 000 divákov, ktorí vytvárajú perfektnú futbalovú atmosféru. Možno by v Čermeli našiel prospešné poznatky i pre seba, keď sa už zasa zastrája urobiť rez. Tentoraz v rozbehnutej kvalifikácii. Viacerí legionári ho totiž opäť nepresvedčili. Bývalý tréner 1. FC Jaroslav Gürtler po jednom zápase zjazdil svojich hráčov, že o ich nasadení svedčí i fakt, že nedostali žltú kartu. V žiadnom prípade nevolal po zákernosli, ale pozastavil sa nad tým, lebo to tiež o niečom hovorí. Španielsky rozhodca Lopez Nieto neukázal v Istanbule ani jednu žltú kartu. Najmä z našej strany je to viac, než jasné vysvedčenie o "prehnanej" agresivite v osobných súbojoch.

Útok zostal osamotený. Možno, až na večne zraneného Szilárda Németha, momentálne nemáme nič lepšie na Slovensku. Vittek ukázal to, čo v Košiciach - od spoluhráčov nemal žiadnu podporu a bol odpílený. O Kožlejovi platí to isté.

Bude zaujímavé sledovať, k čomu sa po tomto trápení odhodlá Ladislav Jurkemik, aj vzhľadom na to, že najbližšie nás nečaká Lichtenštajnsko, ale Anglicko! Nejaké prevratné zmeny by mohli mať za následok ešte horšie resumé, ako v Istanbule. Možno však risk vyjde a všetci budeme prekvapení. Každopádne táto etapa mala mať miesto v príprave a nie medzi dôležitými zápasmi. Azda sa raz aj tento prvok moderného futbalu naučíme.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.