Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Možno bude mať "svoj" štadión!

Sportnet|Publikované 31. okt 2008 o 00:00

J. Plachý kandiduje na post šéfa slovenskej atletikyJozef Plachý, jeden z kandidátov na nového šéfa slovenskej atletiky: "V zákulisí sa už tvrdo

J. Plachý kandiduje na post šéfa slovenskej atletiky

Jozef Plachý, jeden z kandidátov na nového šéfa slovenskej atletiky: "V zákulisí sa už tvrdo pracuje na získaní hlasov"

KOŠICE. Hladinu slovenského športu poriadne rozvírila informácia o kandidatúre Jozefa Plachého, košického rodáka a v minulosti neobyčajne úspešného čs. a slovenského atléta na funkciu prvého muža slovenskej atletiky. Plachého športovej verejnosti vskutku netreba bližšie predstavovať. Patrí medzi najúspešnejších slovenských športovcov všetkých čias, ako jediný bežec na svete štartoval na štyroch olympiádach (1968 - 1980), pričom jeho čs. a slovenský rekord v behu na 800 n časom 1:45,4 min., ktorým zvíťazil v stretnutí Európa - Amerika v roku 1969 vydržal až do leta tohto roku! V súvislosti s jeho záujmom o funkciu hlavy slovenskej atletiky sme J. Plachému položili niekoľko otázok:

Široká športová verejnosť o vás vie, že bývate v Prahe, venujete sa viac obchodu ako športu a s rodnými Košicami i Slovenskom vás spája len vaša účasť na Medzinárodnom maratóne mieru v úlohe čestného hosťa...

"Sú to, žiaľ, veľmi skreslené informácie. Mám dvojité občianstvo a stále som rovnako doma v Prahe, kde mám naozaj trvalé bydlisko a v rodných Košiciach. Tu mám početných príbuzných a množstvo priateľov z atletiky i ostatných druhov športu. Momentálne som členom atletického klubu v Kežmarku a iba pred niekoľkými dňami som sa vrátil z Vysokých Tatier, kde sa pod mojím vedením pripravovali najúspešnejšie talenty z tohtoročných pretekov Hľadáme nového Jozefa Plachého. Na tomto sústredení bol aj Jozef Repčík, ktorému sa podarilo konečne prekonať môj takmer 40-ročný rekord v behu na 800 metrov."

Patríte medzi aktívnych kritikov súčasného stavu v slovenskej atletike, konkrétne aj jej šéfky, nielen rodáčky, ale aj kolegyne z čs. reprezentácie M. Mračnovej - Faithovej. Pritom sa nájdu aj takí, ktorí vám vyčítajú nezáujem o terajšiu slovenskú atletiku...

"Tak to ma naozaj prekvapuje a takýto názor môže vysloviť iba skutočne úplne neinformovaný človek. Nechcem sa chváliť, ale v priebehu niekoľkých rokov ako jeden z manažérov najznámejších atletických pretekov na Slovensku Pravda - Televízia - Slovnaft, ktoré neskôr zmenili názov na Slovak Gold som zohnal niekoľko miliónov korún. V Bratislave sa tieto preteky uskutočnili naposledy pred rokom, v súčasnosti mesto nemá na ich organizovanie vhodný štadión s kvalitným tartanom. Deväť rokov sa podieľam na príprave celorepublikového náborového podujatia Hľadáme nového Jozefa Plachého, ktoré už tradične máva vyvrcholenie v Dubnici nad Váhom. Som jedným z organizátorov akcie Zo školských lavíc do haly Elán, ktorá sa síce koná v Bratislave, ale už sa na nej zúčastňujú aj deti z východného Slovenska. V Bratislave každý piatok prichádza do haly Elán vyše 500 detí a to je už skutočne veľký úspech. Zúčastnil som sa aj na otvorení nových školských atletických ihrísk v Galante a Dubnici."

Akosi však nespomínate východné Slovensko. Akoby ste naň zanevreli.

"Ale kdeže! Chodím pomáhať objavovať bežecké talenty napríklad do Slanca, Medzeva, či Bardejova. V tomto roku sme v Košiciach zorganizovali 1. ročník pretekov Plachého míľa, išlo výlučne o mládežnícke podujatie, o rok už plánujeme v uliciach mesta aj beh pre dospelých na 3000 metrov. Chcem iba zdôrazniť, že všetky tieto aktivity idú mimo Slovenského atletického zväzu. Znamená to, že sa ani nepodieľa na ich financovaní a nevyhnutné prostriedky získavame sami."

Pred samotnými voľbami sa vás delegáti zväzovej konferencie určite opýtajú - čo ponúknete atletickému hnutiu? Čo im poviete?

"Predovšetkým to, že hlavou SAZ sa nechcem stať preto, aby som z tejto funkcie žil. Mám veľmi dobrý dôchodok podplukovníka Českej armády vo výslužbe a okrem toho rôzne podnikateľské aktivity. Okrem toho mám za sebou nielen bohatú športovú kariéru, ale i trénersku, metodickú aj ako organizátora veľkých pretekov, napríklad Memoriálu Jozefa Odložila v Prahe. Dobre poznám mnohých funkcionárov atletiky v zahraničí, pričom niektorých ešte z čias ich pretekárskej kariéry. Poznám mnohých potencionálnych sponzorov, ktorí sú pripravení pomôcť slovenskej atletike nemalými finančnými prostriedkami ale iba v tom prípade, pokiaľ ju budem viesť ja. V takom prípade by sa neobávali o to, že peniaze nebudú použité na tie správne účely. Netajím sa tým, že roky som členom a funkcionárom na komunálnej úrovni Českej sociálnodemokratickej strany v Prahe. Na druhej strane - čo sa týka atletiky - dokážem nájsť spoločný jazyk aj s pravicovými politikmi, na Slovensku napríklad s Mikulášom Dzurindom a Milanom Hortom. Tak by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho..."

Myslíte si, že na konferencii, ktorá bude 15. novembra, získate dosť hlasov na to, aby ste sa stali novým šéfom slovenskej atletiky?

"To vôbec netvrdím. Už predovšetkým preto, lebo mám informácie o tom, ako už teraz sa v zákulisí bojuje o hlasy. Mám na mysli niektorých kandidátov z iných regiónov, ktorí teraz lobujú tu, na východnom Slovensku. Ale to je ich vec. Viem dobre aj ja, že doma nie je nikto prorokom. Samozrejme, aj ja by som chcel hlasy všetkých delegátov z Košického a Prešovského kraja, tým sa vôbec netajím. Ešte väčšiu radosť, než prípadné zvolenie za hlavného kormidelníka slovenskej atletiky vidím v tom, že v Košiciach sa vážne uvažuje o výstavbe atletického štadióna, ktorý má niesť moje meno. O štadióne Jozefa Plachého sa hovorí v súvislosti s MČ Košice - sídl. KVP, konkrétne v areáli ZŠ na ulici Jána Pavla II. pričom hlavným iniciátorom výstavby je súkromné centrum voľného času Pohoda."

VLADIMÍR MEZENCEV

Súvisiace články