Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

MOV vyradí jeden šport z programu hier

Vyradenie hrozí aj modernému päťboju. (Autor: TASR/AP)
SITA|11. feb 2013 o 15:49

Vypadnutie z programu hier hrozí modernému päťboju, bedmintonu alebo taekwondu. Jedným z nových športov bude wakeboarding, squash, športové lezenie, korčuľovanie na kolieskových korčuliach, karate, bojové umenie wu-šu alebo spoločne bejzbal a softbal.

PARÍŽ. Jedna medzinárodná športová federácia bude mať v utorok hlavu v smútku. Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru vyberie jedno odvetvie, ktoré by malo vypadnúť z programu olympijských hier 2020. Ohrozené sú predovšetkým moderný päťboj, bedminton a taekwondo.

V máji na zasadnutí v Petrohrade bude výkonný výbor rozhodovať, ktorý šport odporučí zaradiť do olympijského programu namiesto vyradeného. Do úvahy pripadajú wakeboarding, squash, športové lezenie, korčuľovanie na kolieskových korčuliach, karate, bojové umenie wu-šu a spoločne bejzbal a softbal.

Definitívu obom rozhodnutiam potom dajú na septembrovom zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Riu de Janeiro.

Programová komisia MOV už pripravila analýzu jednotlivých olympijských športov a odporúčania pre exekutívu. "Nemyslím si, že je vhodné, aby sa definitívne rozhodovalo v Buenos Aires. Hlasovanie bude v tieni volieb dejiska OH 2020 a nástupcu Jacquesa Roggeho na prezidentskom poste. Mnohí si myslia, aby sme toto hlasovanie odložili o rok," uviedol pre AFP nemenovaný člen MOV, ktorý však nie je vo výkonnom výbore.

Imidž bedmintonu pokazil škandál na olympijských hrách v Londýne, keď osem hráčok z Kórejskej republiky, Indonézie a Číny diskvalifikovali za nedostatočnú vôľu po víťazstve. Medzinárodná bedmintonová federácia už podnikla kroky, aby sa podobná situácia neopakovala, pochybnosti u členov MOV ostávajú. Bedminton má však veľkú podporu u viceprezidenta MOV Craiga Reedieho a navyše jeho vyradenie by vyvolalo veľkú nevôľu v Číne a ďalších ázijských krajinách.

O mieste taekwonda v olympijskom programe sa diskutuje už dlhšiu dobu. Na olympijských hrách v Londýne malo úspech, ale stále sa považuje za výsostne ázijský šport, nie celosvetový. Najohrozenejší je moderný päťboj.

Podľa mnohých predstaviteľov olympijského hnutia je zastaraný, nepopulárny a pre televíznych divákov neatraktívny. Na rozdiel od iných športov však bude mať vo výkonnom výbore MOV svojho silného zástupcu, rozhodovať o jeho budúcnosti bude aj dlhoročný viceprezident Medzinárodnej únie moderného päťboja Juan Antonio Samaranch junior.

Na olympijských hrách v Londýne 2012 sa súťažilo v 26 športoch. V Riu de Janeiro pribudnú do programu golf a sedmičkové ragby. Tieto odvetvia sa v nadchádzajúcom hlasovaní nemusia obávať, "čierny Peter" zostane niektorému z 26 "starých" športov.

Všeobecne sa nepredpokladá, že by plénum MOV išlo proti exekutíve a pravdepodobne len potvrdí jej rozhodnutie. Vyradenie z programu olympijských hier bude mať pre daný šport ďalekosiahle následky, príde o štedré príspevky z pokladnice MOV a navyše aj o záujem televíznych spoločností.

Súvisiace články