Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Mostík na Š. Plese v prevádzke

Veľký skokanský mostík na Štrbskom plese. (Autor: SME – JÁN KROŠLÁK)
Sportnet|Publikované 19. nov 2007 o 23:00

V športovom areáli FIS je opäť funkčný skokanský mostík HS-100.

POPRAD. Skokani na lyžiach môžu po štvorročnej prestávke využívať mostík HS-100 v areáli na Štrbskom Plese. „Mostík upravili a sprevádzkovali nadšenci skokanského lyžovania z Banskej Bystrice pod vedením bývalých skokanov, neskôr trénerov Jána Jelenského a Dušana Cabana,“ informoval riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

Na mostíku i doskočisku je približne 50 cm technického a prírodného snehu s vyfrézovanou nájazdovou stopou. Keďže Štrbské Pleso sprevádzkovalo svoj mostík skôr ako Zakopané na poľskej strane Vysokých Tatier, víkendoví návštevníci Štrb­ského Plesa mali možnosť vidieť na tréningoch kompletnú poľskú skokanskú družinu (A-tím i B-družstvo) na čele so štvornásobným i úradujúcim celkovým víťazom Svetového pohára Adamom Malyszom.

„Mostík využili aj slovenskí skokani na čele s Martinom Mesíkom. Súčasťou športového areálu je už aj upravená päťkilometrová trať pre bežkárov. Od začiatku tohto týždňa bude lyžiarske stredisko na Štrbskom Plese miestom sústredenia poľských kombinátorov, družstvo slovenských dorasteneckých skokanských nádejí. Pozvánku na tréning dostali aj českí skokani a združenári, keďže v Česku zatiaľ nie je v prevádzke žiaden skokanský mostík,“ doplnil Chudý.

Skoky na lyžiach patrili k zimným atrakciám Štrbského Plesa už od roku 1918, keď bol na vrchu Klát pri terajšom hoteli Sorea Baník postavený prvý skokanský mostík. Po vybudovaní Jarolímkovho mostíka v roku 1927 sa skokanské aktivity presunuli do ústia Mengusovskej doliny. Štrbské Pleso získalo renomé počas MS v klasic­kých disciplínach v roku 1970 a medzinárodných pretekov o Tatranský pohár.

V posledných rokoch areál FIS na Štrbskom Plese spustol a začal chátrať. Vlastníkom areá­lu skokanských mostíkov je spoločnosť 1. Tatranská.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.