Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Moška kritizuje Liptáka, že vo Fed cupe budeme bez Cibulkovej

Dominika Cibulková a Matej Lipták. (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 9. apr 2014 o 21:05

Kapitána Liptáka zachráni výhra v Kanade. Tenisový odborník sedí na dvoch stoličkách, jedna z nich stráca stabilitu.

BRATISLAVA. Matej Lipták je kapitánom reprezentácie v Pohári federácie od roku 2009. Za päť rokov sa mu darilo skladať najsilnejší tím, dostal ho do I. svetovej skupiny, vlani Slovenky dokonca siahali na postup do finále.

Teraz zostal prvý raz bez svojich dvoch najlepších hráčok. V baráži o záchranu v osemčlennej svetovej elite v Kanade (19. – 20. 4.) mu budú chýbať Dominika Cibulková i Daniela Hantuchová. Hrozí mu, že v prípade prehry a zostupu do II. svetovej skupiny príde o miesto kapitána.

Problém je v tom, že Lipták je aj osobným trénerom Cibulkovej a sám súhlasil, aby v týždni, keď sa hrá v Kanade, išla na turnaj WTA do Kuala Lumpuru.

Verí aj mladším hráčkam

„Je to pre mňa nepríjemná situácia,“ priznal Lipták. „Funkcie kapitána a trénera sa mi bijú. Nesiem zodpovednosť za tím a zároveň chcem, aby Dominika využila výborný začiatok sezóny a zabojovala o Masters i miesto v top 10 na konci roka.“

Cibulková mala po prvom tohtoročnom zápase v Pohári federácie s Nemeckom zdravotné ťažkosti, musela skrečovať duel v Dauhe. Podobne skončila Hantuchová, na niekoľko týždňov vypadla z turnajového kolotoča.

Po Cibulkovej (10. vo WTA) sa aj Hantuchová (30.) rozhodla, že tentoraz nebude hrať vo FedCupe a dá prednosť individuálnej kariére.

Liptákovi zostali v tíme Magdaléna Rybáriková (37.), Jana Čepelová (51.), Karolína Schmiedlová (65.) a ako štvrtá hráčka pocestuje Michaela Hončová (262.).

„Výkonnosť našich troch dievčat je na vysokej úrovni a stále verím, že v Kanade môžeme vyhrať aj v tejto zostave,“ povedal kapitán.

Moška vraví o chybe

Liptákov krok o uvoľnení Cibulkovej sa nepáčil generálnemu sekretárovi STZ Igorovi Moškovi.

„Matej Lipták je jedným z našich najlepších trénerov, ako nehrajúci kapitán má podporu zväzu,“ tvrdil Moška. „Keď mi však oznámil, že uvoľnil Cibulkovú, tak som to považoval za chybné rozhodnutie. Nikdy nebudem súhlasiť, aby hráčky počas reprezentačných termínov hrali malé turnaje. Ak sa tímu nepodarí udržať sa vo svetovej skupine, budeme to považovať za neúspech.“

Tenisový mág Jan Kukal bol prvým kapitánom SR v Pohári federácie roku 1994, absencia prvých dvoch hráčok ho neprekvapila.

„Nie je to len problém Slovenska,“ upozornil Kukal. „V nahustenom tenisovom kalendári význam tímových súťaží celkovo upadá. Pre hráčov je to značný fyzický i psychický záber. Nechcú byť preťažení. Sústreďujú sa na grandslamové turnaje. Chápem Hantuchovú, že s novým trénerom Petrom Lundgrenom chcú zapracovať v príprave. U Cibulkovej je však nezvyklé, že v tomto termíne ide na málo dôležitý turnaj v Malajzii. Na druhej strane je to šanca pre ďalšie hráčky, aby ukázali, čo je v nich.“

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.