Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Morské oko privítalo rekordný počet bežcov

Najrýchlejší muži Hámorskej dvadsiatky bez rozdielu veku. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 14. aug 2018 o 22:00

Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala v Remetských Hámroch.

REMETSKÉ HÁMRE. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala druhú augustovú sobotu v Remetských Hámroch (okres Sobrance).

Cestný beh Hámorská dvadsiatka oslavoval jubileum – 20. výročie.

Na štart sa postavil rekordný počet 126 bežcov súťažiacich na hlavnej 20 km dlhej trati vedúcej z Remetských Hámrov k Morskému oku a späť.

Mužom opäť kraľovali Ukrajinci

Prvé husle od štartu až po cieľ hral 28-ročný Ukrajinec Sergej Raschupkin z Mukačeva.

„Vlani som vyhral iba horskú prémiu na Morskom oku. Potom mi na trati prišlo zle, musel som prekonať krízu a dobehol som až tretí. Teraz som rýchlejšie zabehol do kopca i zbehol dole. Som spokojný,“ dodal s úsmevom.

Za ním cieľovú pásku preťal jeho krajan, 44-ročný Anatoliy Malyj z Užhorodu, ktorý bol zároveň najlepším veteránom v kategórii od 40 do 49 rokov.

Najrýchlejším Slovákom v cieli bol 38-ročný Adrián Vavrek z Dulovej Vsi, ktorý bral v celkovom poradí bronz.

„Mal som to rozbehnuté na druhé miesto, ale nie som na tom rýchlostne tak dobre ako Ukrajinec Malyj. Do 18. kilometra mi to ešte šlo, ale potom som už bežecky odišiel. Keď ma Ukrajinec predstihol, záverečné dva kilometre už som dobehol voľne, pretože som vedel, že ďalší pretekár je za mnou ďaleko.“

Ocenenú päticu v absolútnom poradí bez rozdielu veku doplnil štvrtý, 26-ročný Pavol Chomanič z Kolonice (okres Snina) a piaty tridsiatnik Jozef Fencík z MBO Strážske, ktorý bol zároveň najlepším bežcom v rámci hodnotenia oblastnej bežeckej ligy Michalovce – Sobrance.

Víťazka v rámci prípravy na Tatranskú šelmu ultra

V štartovnom poli žien chýbala minuloročná víťazka, Vranovčanka Zuzana Stanovčáková.

Vynikajúco ju nahradila ďalšia Vranovčanka, jej bežecká kamarátka a civilným povolaním tiež učiteľka, 46-ročná Mahuliena Krištanová.

Zvíťazila nielen v kategórii od 35 rokov, ale i celkovo bez rozdielu veku.

Bežala exceletne – o štyri minúty rýchlejšie ako bol čas vlaňajšej zlatej. V cieli bolo od nej skôr iba 14 bežcov – mužov.

Po dobehnutí sa vyjadrila: „Bežala som v rámci prípravy na vysokohorský beh v Tatrách Tatranská šelma, ktorý plánujem absolvovať o týždeň. Mojím cieľom bolo udržať vysoké tempo počas stúpania smerom na Morské oko a potom v druhej časti pri zbiehaní do cieľa zvoľniť. To sa mi i podarilo. V prvej časti trate mi s udržiavaním tempa veľmi pomohol vynikajúci bežec, bývalý československý reprezentant v maratóne Pavol Madár, dnešný víťaz kategórie od 60 rokov. Som spokojná.“

Spoločnosť na stupni víťazov v celkovom poradí jej robila strieborná Ukrajinka Nataliia Malaia z Užhorodu.

Bronz vybojovala po materskej prestávke sa navrátivšia 38-ročná Beáta Kopčáková z Košíc.

Najlepšou juniorkou bola bez rozdielu veku piata 18-ročná Viktória Pappová z Veľkých Kapušian.

Vo veteránskych kategóriách okrem vyššie menovaných sa na najvyšší stupeň postavili dvaja Pavlovia – Dubovský z Podbiela (od 50 do 59 rokov) a Madár z Košíc (od 60 rokov).

Medzi päťdesiatničkami si prvenstvo pod Tatry odniesla Danica Božová, šesťdesiatničkám kraľovala Košičanka Alžbeta Tiszová.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.