Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Mormoni s brožúrou "Ako si objednať pohárik", starosta upokojil novinárov

TASR|Publikované 2. feb 2002 o 19:51

Salt Lake City 2. februára (TASR) - V Salt Lake City, tak ako aj v celom mormonského štáte Utah, je striktne právne upravená distribúcia a konzumácia ...

Salt Lake City 2. februára (TASR) - V Salt Lake City, tak ako aj v celom mormonského štáte Utah, je striktne právne upravená distribúcia a konzumácia alkoholických nápojov, najmä množtva alkoholu, ktoré sa môže ponúkať.

Ide o veľmi vážnu vec, keďže mestské zastupiteľstvo v Salt Lake City považovalo za potrebné vydať ešte pred začiatkom ZOH podrobnejšiu publikáciu s názvom "Ako si objednať pohárik".

V USA alkohol môžu konzumovať osoby staršie ako 21 rokov. Ale v Utahu je situácia vplyvom 70-percentnej mormonskej populácie, ktorá nepije alkohol, zložitejšia. Podľa predpisov existujú tri typy zariadení v ktorých je možné konzumovať alkoholické nápoje. Sú to reštaurácie s povolením na predaj alkoholických nápojov, pivárne a súkromné kluby.

Prvým pravidlom je, že v reštaurácii nemožno konzumovať alkohol bez toho, aby si hosť neobjednal aj jedlo. Druhé pravidlo dovoľuje konzumovať alkoholické nápoje v súkromných kluboch iba ich členom. V zariadeniach, ktoré sú zároveň reštauráciou i barom sa teda môže stať, že servírka hosťovi odmietne priniesť pivo bez jedla.

Napriek tomu starosta Salt Lake City Rocky Anderson ubezpečuje najmä novinárov, že každý si tu môže objednať pohárik ako hocikde na svete, a že mesto poskytuje dvakrát viac takých zariadení v porovnaní s poslednými usporiadateľskými mestami ZOH - Lillehammerom alebo Naganom.

Majiteľ súkromného kubu Zephyr Julie Morin sa vyslovil, že v tomto prípade je to "veľa kriku pre nič". A upresnil, že "každý bar, ktorý predáva alkoholické nápoje, sa podľa zákona musí nazývať "súkromný klub". A stať sa dočasným členom takéhoto klubu stojí iba 5 dolárov. Poplatok pre stálych členov za prvý rok predstavuje 20 dolárov a za všetky ďalšie 12 dolárov". A keďže množstvo alkoholu ktoré sa môže vypiť aj v miešaných nápojoch je striktne obmedzené, v nočnom žargóne mesta prevládajú slová ako súkromný klub, šéf a člen.

am

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.