Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Morgenstern favoritom,Mesík chce raz do 1. kola

SITA|Publikované 27. dec 2007 o 20:15

BRATISLAVA/OBERSTDORF 27. decembra (SITA) - Sobotňajšou podvečernou kvalifikáciou (od 16.30 h) na nedeľňajšie úvodné preteky sa v nemeckom Oberstdorfe začne už 56. ročník Turné štyroch mostíkov (T4M) ...

BRATISLAVA/OBERSTDORF 27. decembra (SITA) - Sobotňajšou podvečernou kvalifikáciou (od 16.30 h) na nedeľňajšie úvodné preteky sa v nemeckom Oberstdorfe začne už 56. ročník Turné štyroch mostíkov (T4M) v skokoch na lyžiach 2007/2008, ktorý je aj súčasťou Svetového pohára. Prestížne podujatie na prelome rokov pozostáva tradične zo štyroch súťaží - dvoch na nemeckej (okrem Oberstdorfu aj v Garmisch-Partenkirchene - 1. 1.) a dvoch na rakúskej pôde (Innsbruck - 4. 1., Bischofshofen - 6. 1.).

Na rozdiel od vlaňajšieho ročníka, v ktorom bolo viac ašpirantov na konečný triumf (napokon sa tešil Nór Anders Jacobsen so ziskom 961,9 bodu), figuruje tentoraz v štartovom poli jednoznačný favorit. Na celkové prvenstvo môže pomýšľať najmä 21-ročný Rakúšan Thomas Morgenstern. Dvojnásobný zlatý medailista zo ZOH 2006 v Turíne je suverénom tejto "zimy" a jasným lídrom Svetového pohára 2007/2008 so 660 bodmi, keďže z doterajších siedmich podujatí dokázal až šesťkrát zvíťaziť a k tomuto výbornému vysvedčeniu pridal aj jedno 3. miesto, paradoxne v posledných predvianočných pretekoch vo švajčiarskom Engelbergu 23. decembra. Sympatický "Morgi" spomenutým poltuctom primátov za sebou vyrovnal doterajšie historické maximum dvoch fínskych skokanov - Janneho Ahonena a Mattiho Hautamäkiho, ktorým sa v ročníku 2004/2005 tiež podarilo vyhrať šesťkrát v rade. "Hoci Turné štyroch mostíkov nie je mojím hlavným cieľom, chcem sa na toto prestížne podujatie dobre pripraviť a pokúsiť sa začať novú víťaznú sériu. Viem, že očakávania fanúšikov sú obrovské, s tlakom sa však dokážem vyrovnať. Po víťazstvách mi vzrástlo sebavedomie i sebadôvera. Uvedomujem si, že patrím k favoritom Turné, ale nepripúšťam si to a snažím sa na túto skutočnosť nemyslieť. Keby mi vyšiel úvod v Oberstdorfe, mohlo by to byť dobré. Konkurencia však tiež nespí, aj ďalší skokani určite myslia na najvyššie méty," poznamenal Thomas Morgenstern, ktorému by mali na T4M dýchať na chrbát predovšetkým jeho krajania - Gregor Schlierenzauer (aktuálne druhý v hodnotení SP a "strieborný" vo vlaňajšom ročníku T4M), Wolfgang Loitzl (3. v SP) či Andreas Kofler (4. v SP). Rakúšania by radi opäť vystúpili na najvyšší stupienok v celkovej klasifikácii T4M, veď naposledy sa tešili pred ôsmimi rokmi zásluhou Andreasa Widhölzla (ročník 1999/2000).

K najväčším súperom rakúskych skokanov na lyžiach by mali patriť Švajčiari Andreas Küttel (nedávny víťaz z Engelbergu) a Simon Ammann ("bronzový" z uplynulého ročníka T4M), Nóri Tom Hilde (5. v hodnotení SP) či Björn Einar Romören (8. v SP), štvornásobný celkový víťaz Turné štyroch mostíkov Janne Ahonen z Fínska, jeho krajan Matti Hautamäki, "veterán" Adam Malysz z Poľska alebo nevyspytateľný Slovinec Jernej Damjan (9. v SP). Ďalšej tradičnej skokanskej krajine Nemcom sa momentálne veľmi nedarí, v domácom prostredí by však Michael Neumayer a po zranení sa do formy postupne dostávajúci Michael Uhrmann a spol. chceli vyvrátiť túto skutočnosť. Do českého A-tímu sa po úspešnom účinkovaní v Kontinentálnom pohári vracia aj víťaz z ročníka 2005/2006 Jakub Janda, ktorý by chcel zdarne sekundovať v súčasnosti úspešnejším krajanom Romanovi Koudelkovi a Martinovi Ciklovi.

Slovensko bude na T4M 2007/2008 reprezentovať jediný skokan - Martin Mesík. Dvadsaťosemročnému členovi LK Vimar Banská Bystrica sa v aktuálnom ročníku SP zatiaľ nepodarilo skončiť do 30. miesta a bodovať.

"Naším spoločným cieľom je dostať sa do hlavnej súťaže, čo by bolo pre nás úspechom. Myslím si, že v Martinových silách je aspoň raz postúpiť z kvalifikácie do 1. kola. Predvlani to dokázal až trikrát, z čoho rezonovalo napokon jeho dosiaľ najlepšie umiestnenie na Turné - 44. miesto," poznamenal pre agentúru SITA tréner slovenskej reprezentácie Peter Schlank, ktorého zverenec sa do Oberstdorfu presunie v piatok 28. decembra predpoludním. V predchádzajúcom 55. ročníku T4M obsadil Mesík konečnú 59. priečku (103,9 bodu), keď len v Garmisch-Partenkirchene okúsil ako chutí hlavná súťaž (38. pozícia). V Oberstdorfe, Innsbrucku a aj v Bischofshofene bola účasť v 1. kole nad jeho sily. "Vo štvrtok Martin trénoval na Štrbskom Plese, kde za pekného počasia absolvoval sedem skokov. Chýba nám však tréning na veľkom mostíku. Tesne pred Vianocami v Engelbergu sme dvakrát v kvalifikácii sklamali. Martin nemal dobré nájazdové postavenie, a aj preto mu absentovala potrebná rýchlosť v stope. Na ospravedlnenie treba povedať, že sme do Švajčiarska cestovali až 13 hodín a po strastiplnej 1150 km ceste sme dorazili do dejiska pretekov. Ostatní skokani už trénovali. Pokiaľ ide o Turné štyroch mostíkov, do Oberstdorfu ide s nami aj môj syn Pavol (bývalý skokan, pozn.), snáď mi pomôže po psychickej stránke. Nechcem robiť unáhlené závery, ale asi je to pre mňa posledné Turné," dodal kouč Peter Schlank.

Po štvrtý raz v histórii sa uskutočnia v aktuálnom 56. ročníku T4M dve súťaže pri umelom osvetlení - úvodné v nemeckom Oberstdorfe (30. 12.) a záverečné štvrté dejstvo v rakúskom Bischofshofene (6. 1.).

Na Turné štyroch mostíkov sa už tradične bude v 1. kole hlavných súťaží skákať tzv. k. o. systémom (v pretekoch SP sa to nepraktizuje). Víťaz kvalifikácie sa stretne s päťdesiatym skokanom, druhý z kvalifikácie so 49. skokanom v poradí. Do finálového 2. kola postúpia víťazi vzájomných súbojov (spolu 25 skokanov) ako aj piati zdolaní pretekári s najvyšším bodovým ziskom. Spomenutá tridsiatka si zabezpečí body do hodnotenia Svetového pohára.


Program 56. ročníka Turné štyroch mostíkov v skokoch na lyžiach 2007/2008:

1. /úvodné/ preteky - Oberstdorf (Nem.), mostík HS-137

sobota 29. 12.: tréning (14.30 h), kvalifikácia (16.30)

nedeľa 30. 12.: hlavná súťaž - 1. kolo (16.30)


2. preteky - Garmisch-Partenkirchen (Nem.), HS-140

pondelok 31. 12.: tréning (11.30), kvalifikácia (13.45)

utorok 1. 1.: hlavná súťaž - 1. kolo (13.45)


3. preteky - Innsbruck (Rak.), HS-130

štvrtok 3. 1.: tréning (11.30), kvalifikácia (13.45)

piatok 4. 1.: hlavná súťaž - 1. kolo (13.45)


4. /záverečné/ preteky - Bischofshofen (Rak.), HS-140

sobota 5. 1.: tréning (14.30), kvalifikácia (16.30)

nedeľa 6. 1.: hlavná súťaž - 1. kolo (16.30)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.