Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Moreno, najnenávidenejší muž Talianska, sa asi bude mať na čo tešiť

Sportnet|Publikované 30. dec 2002 o 23:00

Najpreklínanejším futbalovým rozhodcom na svete nebol tentokrát Pierluigi Collina, pre ktorého to po Euro 2000 platilo minimálne v Českej republike.

V tomto roku ho prekonal Ekvádorčan Byron Moreno, muž, ktorého v Taliansku nenazvú ináč ako "kat squadra azzurri".

Dozvuky stretnutia 2. kola MS, v ktorom Moreno potopil Taliansko a pustil vpred kórejskú loď, sú v Taliansku, zdá sa stále neutíchajúce. Taliansku zastavil rozhodca z Ekvádoru sľubne sa rozbiehajúci akciu kvôli údajnému ofsajdu, zabránil zlatému gólu Damiana Tomassiho a potom vylúčil Talianom tvorcu hru Tottiho. Za údajné "filmovanie" v šestnástke, za ktorým však v skutočnosti bol faul kórejského obrancu. Kórejská republika zvíťazila v predĺžení a jeden z favoritov MS sa porúčal. Pol milióna "naštvaných" mailov z Talianska na fifa.com hovorilo jasnou rečou. Podplatený rozhodca! "Ak Taliani hovoria o korupcii, tak len preto, že ju zrejme bežne sami praktizujú. Talianske obvinenia sú veľmi vážne a ak ich nebudú môcť dokázať budú mať problémy. Nie iba so mnou, ale aj s Kórejskym futbalovým zväzom. Nenesiem vinu na tom, že Christian Vieri netrafí bránu z pár metrov. Taliani sú sami zodpovední za svoje vypadnutie," tvrdohlavo si stál za svojím, napriek tomu, že televízne záznamy ukazovali niečo iné, Moreno.

Jeho rozhodovanie pritom nebolo žiadnou novinkou. V Čile si už v rámci kvalifikácie na MS 2002 poštval proti sebe tamojších fanúšikov, Čile prehralo v Buenos Aires s Argentínou 1:4, pričom Moreno Salasovi a spol. neuznal dva regulárne góly! Mimochodom, na zápase bol prítomný i šéf FIFA Sepp Blatter, pokrútil hlavou - a Moreno pískal na MS.

Iba 32-ročný arbiter sa po MS do tretice o vzruch postaral počas duelu najvyššej ekvádorskej súťaže medzi mužstvami Deportivo Liga de Quito a Barcelona Guayaquil. V prvom polčase nariadil Moreno dva neexistujúce pokutové kopy, čo však zďaleka nebolo z jeho strany všetko. Po prestávke muž s píšťalkou uznal gól napriek signalizácii asistenta, že strelec stál v postavení mimo hry. Svoje rozhodnutie Moreno zmenil až po ráznych protestoch svojho kolegu. Hlavný rozhodca ďalej nevylúčil jedného z domácich hráčov za hrubý faul, aj keď ten už predtým videl žltú kartu. Morenova hviezdna chvíľa však prišla v závere stretnutia za stavu 3:2 pre hostí. Arbiter pôvodne hodlal nadstaviť 6 minút, ale s posledným hvizdom bezdôvodne otáľal, zápas predĺžil o 12 minút (!) a Deportivo v 98. a 101. minúte dvoma gólmi strhlo víťazstvo na svoju stranu. Do zápisu potom Moreno uviedol, že presné zásahy padli v 89. a 90. minúte. "To, čo predviedol Moreno, je urážkou ekvádorského futbalu," prehlásil prezident hosťujúceho klubu Leonardo Bohrer.

Ekvádorský futbalový zväz vystavil Morenovi pekné "vysvedčenie", stop na 20 zápasov. Moreno pochopil - a ukončil kariéru.

Ináč, neskôr sa zistilo, že Moreno kandidoval do mestskej rady v Quite.

Samozrejme, že i po tomto výpočte výpočte tróni Moreno na najvyššom stupni hriešnikov roka u Talianov. A tí sa oplácajú svojsky. V letovisku Santa Teresa Riva na Sicílii boli vybudované štyri nové verejné WC, všetky boli pomenované po Byronovi Morenovi. "Je to skvelá príležitosť, ako miestnym i turistom pripomenúť, čo nám Moreno na šampionáte spôsobil," povedal správca miestnych toaliet Pasquale Scarcella.

Taliani to pripomínajú i iným spôsobom. Tým, ktorý môžete "oceniť" i vy. V talianskych novinách a na rôznych webstránkach sa objavili rôzne podoby Morena, v rôznych situáciách, ktoré symbolizujú jedno. Nevydarený koniec Talianska na MS.

Ináč, ako oznámil producent programu televízie RAI Adriano Aragozzini, 6. januára vystúpi Moreno v zábavnom programi RAI s názvom Stupido Hotel. Názov asi oprekladať nie je potrebné. "Bolo veľmi ťažké prehovoriť ho na to, naše prvé stretnutie v Quite skončilo katastrofálne," prezradil Aragozzini. "Nakoniec sa nám ho podarilo presvedčiť (čím asi? - pozn. red.). V tejto časti sme chceli predstaviť negatívny charakter. A kto je v Taliansku nenávidenejší ako Moreno?," dodal Aragozzini, ktorý sľubuje veľkolepú šou.

Aby to však celé neskončilo ako pri Monike Lewinskej. Hoci v nedeľu 15. decembra sedelo pri relácii Domenica In televízie RAI televíznych obrazovkách takmer celé Taliansko, celé to dopadlo tak, že Lewinská, nachystaná na vysielanie, nakoniec nikde nevystupovala. RAI, kvôli protestom z celého Talianska, zrušila plánované interview, pričom Lewinskej musela vyplatiť celú vopred dohodnutú sumu plus odškodné vo výške 25 miliónov dolárov z peňazí daňových poplatníkov. Následne mala bývalá stážistka vystúpiť v programe Porta a Porta. Keď však pri vstupe do štúdiá uvidela veľký obraz Billa Clintona a seba, pod ktorým bolo napísané Sexgate, rozhodla sa štúdio opustiť. Kto vie, ako Taliani nachystajú štúdio pre Morena. Možností, ako ste si už určite všimli, teda majú...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.