Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Moravcová do Atén, v motýliku pomýšľa na zlato

TASR|9. aug 2004 o 09:58

Ľubľana 9. augusta (TASR) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová odletela v pondelok zo slovinskej Ľubľany do Atén na svoje štvrté olympijské ...

Ľubľana 9. augusta (TASR) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová odletela v pondelok zo slovinskej Ľubľany do Atén na svoje štvrté olympijské hry s cieľom rozšíriť bohatú medailovú zbierku z vrcholných podujatí. Vo svojej najsilnejšej disciplíne 100 m motýlik pomýšľa piešťanská rodáčka na zisk vysnívaneho zlatého kovu. Dvojnásobná strieborná medailistka z OH 2000 v Sydney absolvovala pred vrcholom sezóny dvojtýždňové sústredenie v slovinskom Koperi, v bazéne v Aquatic Centre v gréckej metropole sa predstaví na tratiach 100 m motýlik, 200, 100 a 50 m v.sp.

Jej najobľúbenejšia disciplína, v ktorej na posledných troch európskych šampionátoch v dlhom bazéne v Madride, Berlíne a Helsinkách získala najcennejší kov, je na programe hneď v úvode plaveckých súťaží. "Myslím si, že je to z určitého hľadiska výhoda, pretože nebudem unavená a naopak budem ešte čerstvá. Na druhej strane možno by sa zišiel jeden štartík, ktorý by odbúral tú nervozitu, takže v tomto vidím určité negatívum. Myslím si však, že mi to v konečnom dôsledku bude vyhovovať. Predpokladám, že na delfinárskej stovke sa o cenné kovy pobijú skúsené plavkyne. Počas kariéry som získala 59 medailí z vrcholných podujatí, no v zbierke mi chýba najcennejší kov z olympiády i majstrovstiev sveta v dlhom bazéne. Ak by sa mi v Aténach podarilo na 100 m motýlik získať zlato, splnil by sa mi veľký sen. Bude to však veľmi náročné, za hlavné konkurentky v boji o medaily považujem Austrálčanku Petriu Thomasovú, Holanďanku Inge de Bruijnovú, Američanku Jenny Thompsonovú či Poľku Ottyliu Jedrzejczakovú," povedala Moravcová, ktorá v tohtoročných svetových tabuľkách figuruje v disciplíne 100 m motýlik časom 58,05 z ME v Madride na druhej priečke za Thomasovou (57,36). V Sydney získala na delfinárskej stovke striebro podobne ako na 200 m v.sp.

Šesťnásobná najúspešnejšia športovkyňa Slovenska síce pred štartom olympiády v Aténach v ani jednej z troch kraulových disciplín nefiguruje vo svetových tabuľkách v prvej desiatke, táto skutočnosť však zverenku trénera Steva Collinsa vôbec neznepokojuje. "Nikdy som nepripisovala veľkú dôležitosť tomu, na akom mieste sa nachádzam v tabuľkách, pretože olympiáda, MS či ME sú špecifickými podujatiami. Predolympijská príprava prebehla podľa plánu, vyhýbali sa mi zranenia a cítim sa v pohode. Po vytrvalostnej stránke som na tom dobre, veď na medzinárodných majstrovstvách Slovinska v Kranji sa mi na 200 m v.sp. podarilo zaplávať tohtoročné osobné maximum. Počas sústredenia v Koperi, kde sa spolu so mnou pripravoval kompletný slovinský olympijský tím na čele s Alenkou Kejžarovou, Ukrajinka Jana Kločkovová i Poľka Jedrzejczaková, som popracovala na rýchlosti, aby telo bolo správne nabudené na preteky. V Aténach absolvujem náročný program, veď súťažiť budem prakticky každý deň, no som už dostatočne skúsená na to, aby som to zvládla. Obavy nemám ani z tropických horúčav, veď počas tréningov v Dallase sa ortuť teplomera pravidelne vyšplhá výrazne nad 30 stupňov," dodala Moravcová.

Americký tréner Collins sa predstaví so slovenskou plaveckou hviezdou už na tretej olympiáde a očakáva, že jeho zverenka aj v Aténach potvrdí príslušnosť k absolútnej svetovej špičke. "Martina má v sebe potenciál prebojovať sa vo všetkých štyroch disciplínach do finále. Olympijské hry sú však výnimočným podujatím, nemalú úlohu tam hrajú emócie, športovci sú pod väčším tlakom a dopredu sa nedá nič predpovedať. Martina je však skúsenou plavkyňou, ktorá veľmi dobre zvláda súťaže na vrcholných podujatiach. Netrúfam si robiť prognózy o tom, aké časy bude treba zaplávať na medailu, ani prorokovať, koľko získa cenných kovov. Je však dostatočne vyzretá i psychicky odolná a som presvedčený, že v Aténach vydá zo seba maximum," povedal Collins.

Súvisiace články