Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Moravcová anketové sklamania chápe, sama ich už zažila

Sportnet|Publikované 22. dec 2003 o 23:00

Bratislava - Po šiestykrát (1993, 1995, 1998, 2000, 2001, 2003) sa stala najúspešnejšou v ankete športových novinárov o Najlepšieho športovca roka

slovenská plavkyňa Martina Moravcová (na snímke). "Nečakala som to. Naozaj ma ocenenie prekvapilo. Ja sama som tipovala a vravela som to už mesiac pred anketou, že vyhrá Michal Martikán," hovorí Martina Moravcová. Tá si na MS v Barcelone vybojovala striebro na 200 metrov voľný spôsob, získala tu aj bronz na 100 metrov motýlik, na ME v krátkom bazéne v Dubline získala zlato na 100 metrov a striebro na 50 metrov motýlik.

Horúcim favoritom na zisk prvenstva bol Michal Martikán, ten sa z neho tešil doteraz dvakrát (1996, 1997). Slovenský vodák mal za sebou dobrý rok, na

majstrovstvách sveta v Augsburgu bol zlatý v C1 a bol aj členom zlatej hliadky 3xC1. Vo Svetovom pohári v C1 skončil celkove druhý, keď triumfoval v jednom kole SP. Martikán bol aj členom zlatého tímu AŠK Dukla KTK Liptovský Mikuláš na ME klubov v Liptovskom Mikuláši.

Moravcová nakoniec získala 1 077 bodov, Martikán 1 055.

Martina Moravcová sa na anketových lístkoch objavila na prvej priečke iba v 27 prípadoch, Michal Martikán až 63-krát. Zavážilo to, že niekoľkí novinári Martikána neumiestnili ani do prvej desiatky. Športovci síce vravia, že ankety sú subjektívne a až tak ich netrápia, Martikána však informácia o tom, že ho niekoľkí nezaradili do desiatky a vďaka tomu stratil 22 bodov, evidentne trápila. "Ja ani ďalší športovci výsledky ankety ovplyvniť nemôžem, je to anketa športových novinárov, všetko je v ich rukách. Aj mne sa v minulosti stalo, že som očakávala viac, myslela si, že vyhrám a nakoniec som zažívala sklamanie. Táto anketa je jednoducho takáto, aj teraz mohol vyhrať Michal Martikán, vyhrala som však ja..," hovorí Martina Moravcová, ktorá fandí všetkým slovenským športovcom. "Nech je nás čo najviac úspešných!"

Martina Moravcová myslí na rok 1996, keď počas roka nedosiahla žiaden úspech, po uzávierke ankety sa však zúčastnila na ME v krátkom bazéne. Tam získalo zlato, striebro i bronz, nedostala sa však ani do desiatky najlepších športovcov SR - KŠR SSN jej ako istú satisfakciu udelil mimoriadnu cenu. Sklamaním bol pre Moravcovú aj rok 1994, keď skončila na 4. mieste. Len v týchto dvoch prípadoch sa nevtesnila do prvej trojky...

Počet víťazstiev sme už spomínali. Vôbec, ktoré anketové víťazstvo bolo najkrajšie? "Myslím, že to prvé. Bola to hneď prvá anketa, v tom roku vôbec vznikla Slovenská republika."

V budúcom roku sa Martina Moravcová hotuje na OH v Aténach, aj ku tomuto roku je viazaná perspektíva jej kariéry. "Rok 2004 určite potiahnem do konca, potom sa uvidí. Možno si dám nejakú pauzu a zmobilizujem sily, psychické, fyzické, doprajem si oddych. Uvidíme..."

Vízia olympiády v Aténach? "Chcela by som medailu. Je mi jedno akú..."

Dvadsaťsedemročná plavkyňa sa však v každom prípade zaradila medzi ikony slovenského športu. Na vrcholných podujatiach svetového (2 strieborné medaily z OH 2000 v Sydney, 6 zlatých, 8 strieborných, 5 bronzových z MS) či európskeho rangu (18 zlatých, 14 strieborných, 4 bronzové z ME) získala už 57 medailí! S 25 medailami (16 zlatých, 6 strieborných, 3 bronzové) je najúspešnejšou plavkyňou v histórii ME v krátkom bazéne. Moravcová sa 197 - krát postarala o vylepšenie slovenských rekordov, trikrát vylepšila svetový rekord, 16-krát európsky.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.