Nedeľa, 16. mája, 2021Meniny má Svetozár

Slovensko má ďalšiu olympijskú miestenku, napriek zdravotným problémom ju vybojovala gymnastka Mokošová

Barbora Mokošová - ilustračná fotografia. (Autor: John Walton TASR/AP)
SITA|6. okt 2019 o 09:35

V kvalifikácii viacboja nazbierala 49,732 bodu.

BRATISLAVA. Slovensko má ďalšiu olympijskú miestenku pre OH 2020 v japonskom Tokiu. Vybojovala ju športová gymnastka Barbora Mokošová na majstrovstvách sveta v nemeckom Stuttgarte.

V kvalifikácii viacboja nazbierala 49,732 bodu a obsadila 63. priečku. V redukovanom poradí sa však dostala do elitnej dvadsiatky s miestenkou do Tokia.

Do tohto poradia sa nerátali pretekárky z krajín, ktoré sa na OH 2020 dostali cez súťaže tímov.

Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka Barbora Mokošová už štartovala na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro. Do Tokia sa prebojovala napriek tomu, že pred svetovým šampionátom v Nemecku mala zdravotné problémy.

"Pár dní pred majstrovstvami si poranila ľavú nohu. Za normálnych okolností by noha šla na pár týždňov do sadry, ale lekári a fyzioterapeuti urobili maximum. Hrozilo pretrhnutie, no štart sme riskli," vysvetlil pre agentúru SITA Mokošovej tréner Martin Zvalo.

Barča je veľká bojovníčka. Vedela, že ďalšia možnosť kvalifikovať sa na OH bude ťažká. V Stuttgarte veľmi zabojovala a v zdravotnom stave, v akom bola, urobila maximum.


Martin Zvalo, tréner Barbory Mokošovej

K výkonu svojej zverenky v Stuttgarte poznamenal: "Barča je veľká bojovníčka. Vedela, že ďalšia možnosť kvalifikovať sa na OH bude ťažká. V Stuttgarte veľmi zabojovala a v zdravotnom stave, v akom bola, urobila maximum.

Prostné odskákala dobre, na preskoku skočila jeden z najlepších skokov, aké kedy skočila, bradlá odcvičila veľmi dobre. Kladina, posledné náradie, kde sa rozhodovalo o všetkom, urobila na jej psychike veľa. Začiatok bol dobrý, no čím sa viac blížila k záveru zostavy, cvičenie bolo viac a viac stiahnuté. Nespadla, no kladinu vie určite lepšiu," povedal Zvalo.

K Mokošovej zisku 49,732 bodu dodal: "Na stav, v akom bola, to je veľmi milé prekvapenie." Na MS v Nemecku štartovala aj Chiara Bunce, ktorá dosiahla 47,232 bodu a klasifikovali ju na 109. priečke.

Športová gymnastika je ďalšie odvetvie, v ktorom má Slovensko istotu olympijskej miestenky. Už skôr si ich vybojovali reprezentanti v športovej streľbe, rýchlostnej kanoistike a vodnom slalome.

Súvisiace články