Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Mohli sa aj potrhať, no vrtochy neustriehli

Sportnet|Publikované 28. nov 2005 o 23:00

Kuusamo Bližšia košeľa ako kabát. Tak si povedali členovia reprezentačného tímu lyžiarov-bežkárov a namiesto naháňania bodov do Svetového pohára

koncom tohto týždňa odcestujú do rakúskeho Tauplitzu. Situácia s bielou perinou sa totiž radikálne zmenila a napadlo tam poldruha metra snehu. Vysokohorská príprava je na výborne upravených tratiach vhodnejšia vzhľadom na nadmorskú výšku v dejisku ZOH. Slováci sa do seriálu SP zapoja na Silvestra v Novom Měste na Morave, odkiaľ odcestujú do Estónska a vzápätí trojblok vystúpení zakončia v talianskom Val di Fiemme. Miestenky majú isté Martin Bajčičák a Ivan Bátory, kým tretie želiezko Michal Malák bude nasadzovaný iba na niektoré akcie s uprednostnením pretekov korčuliarskym štýlom. Nesúvisí to ale s tým, že by nám vyschli finančné zdroje. No myslíme na to, že sezóna je dlhá a keďže plánujeme aj rozšíriť podporný tím, zvolili sme prijateľnejšiu alternatívu," naznačil štátny tréner Ivan Hudáč (na snímke).

Škandinávske previerky priniesli našim zmiešané pocity. Predminulý víkend to bola Bátoryho radosť, v Kuusamo dve pätnástky odhalili rezervy. A to aj čo sa týka technického zabezpečenia. "Hoci už máme k dispozícii dvoch servismanov, stále je to málo v porovnaní s inými tímami. Treba sa venovať sklzovým častiam lyží, práškom a parafínom, no na voskovanie potom jeden človek nestačí. U súperov majú tieto záležitosti na starosti traja až piati odborníci. Zvlášť v takých nestabilných podmienkach, ako boli uplynulú sobotu, keď nás počasie zaskočilo." Nie je ale jednoduché zabezpečiť viacerých servismanov. Jednak to musia naslovovzatí experti, ktorí sa tiež musia zdokonaľovať a odborne rásť a okrem toho vytrhnúť ich iba na niektoré akcie z pracovného procesu sa nedá len tak. No slovenský kouč naznačil, že sa pokúsi zohnať posily. Keby teda boli napríklad naposledy štyria fachmani starajúci sa o lyže, boli by výsledky chlapcov lepšie? "Rozhodne. Jedni pracujú vonku, ďalší testujú lyže na trati. Teraz som to robil aj ja, ale medzitým, čo som proboval lyže a pripravil niekoľko párov, počasie sa zmenilo. Tak sa nám to vymklo spod kontroly, fyzicky sa to nedalo ustriehnuť."

Bajčičák už pred časom riekol, že rozbeh v sezóne je uňho obvykle pomalší. Tak to bolo aj vlani, no potom predsa vynikajúco akceleroval. Zdá sa, ako keby jeho dosiahnuté výsledky kopírovali tento stav. "Po príprave sme si mysleli, že je to uňho super. Potom do toho skočili niektoré zádrhy. V nedeľu už ale naznačil, že sa rozbieha a chýbalo pár sekundičiek, aby bola väčšia spokojnosť. Keby bol ešte tri-štyri kilometre schopný podržať svoje tempo, mohol atakovať dvadsiatu priečku." U Bátoryho bola výraznejšia výkonnostná hojdačka. Po umiestnení na stupni víťazov sa očakávalo, že sa pokúsi nadviazať na tento úspech aj vo Fínsku. Svojím založením je klasik, hoci aj v skejte dokáže zamiešať karty. V Kuusamo však jeho obľúbená disciplína zhorela vinou nesprávneho voskovania a vo voľnej technike sa príliš tiež nepresadil. "Kopcovité trate mu príliš však nesedia, musí na tom popracovať a očakávam jeho zlepšenie aj pri takom profile trasy.

Rozhodnutie bez karhania

Sobotňajšiu pätnástku klasicky Martin Bajčičák, ktorý sa zaradil medzi svetové esá v uplynulom ročníku SP, vzdal v druhom kole. Fyzicky nestačil utiahnuť svoje telo na rukách, keďže mu bežky prešmykovali. U tohto vynikajúceho borca nie je príznačné, aby zápolenie zabalil. "To je pravda, ale lyže neboli vhodne pripravené na podmienky, aké vládli na trati. Nedalo sa ani analyzovať, ako bol na tom výkonnostne. Preto rozumne uvažoval, že nemá význam trápiť sa, radšej ušetril sily na nedeľňajšie vystúpenie. Nebolo dôležité drieť a pritom - zhorieť. Bolo to logické z jeho strany," odobril rozhodnutie svojho zverenca bez náznakov karhania tréner Hudáč.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.