Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

MMM v Košiciach budú mať po dvoch rokoch iného víťaza - Kariuki nepricestoval!

Sportnet|4. okt 2003 o 00:00

Košice - Na včerajšej tlačovke pred 73. ročníkom Medzinárodného maratónu mieru organizátori z Maratónskeho klubu v Košiciach Predstavili najväčších

favoritov podujatia v mužskej i ženskej kategórii. Žiaľ, na poslednú chvíľu nepricestuje jeden z najväčších favoritov a víťaz predchádzajúcich dvoch ročníkov MMM David Kariuki, ktorý v Košiciach dvakrát pokoril traťový rekord. Pokus o víťazný hattrick sa teda nekoná.

"David nepriscestuje do Košíc kvôli náhlej chorobe. Jeho lekár neodporúčal štart na maratóne. Košice teda budú mať nového víťaza. Verím, že to bude dôstojný nástupca Kariukiho, ktorý zanechal v Košiciach sympatický dojem," prezradil riaditeľ pretekov Branislav Koniar. Najväčším favoritom na prvenstvo sa tak stal Shem a,Korori ktorý svoj osobák 2:09:32 zabehol pred štyrmi rokmi v New Yorku (3. miesto). Košice mu nie sú neznáme. Naopak, pamätá si na nich až priveľmi dobre. Veď v roku 1997 tu zvíťazil na majstrovstvách sveta v polmaratóne, časom 59:56. Ten sa ešte doteraz nepodarilo prekonať v rámci MS. S akými očakávaniami prišiel po šiestich rokoch do Košíc Shem Kororia? "Po tom, ako som tu vyhral MS, som sa v New Yorku v roku 1999 stretol so zástupcami organizačného výboru MMM. Sľúbil som im, že jedného dňa prídem. A som tu. Chcem vyhrať a chcem sa pokúsiť o prekonanie traťového rekordu," povedal Kororia. "Pravda, to, či sa to druhé podarí, bude závisieť aj od ´zajaca´ a počasia. Od toho, v akom tempe sa preteky rozbehnú." Ako dodal Kororia, stačilo by mu, ak by Štefko odbehol trasu polmaratónu za 64-65 minút. "Aj keby som mal zomrieť, tak to zabehnem," so smiechom reagoval Štefko, ktorý okrem Keňanov favorizuje predovšetkým Poliaka Adama Dobrzynského, druhého z vlaňajšieho MMM. "Keňania sú stále prekvapením. Kororia je medzi nimi najväčšou hviezdou, len nevieme, akú má formu. Videl, som behať Dobrzynského, ktorý sa ukazoval vo veľmi dobrom svetle," dodal R. Štefko. Mimochodom, Kororia bežal svoj posledný maratón v novembri minulého roka v New Yorku. "Ale nedokončil som ho kvôli zdravotným problémom," doplnil Kororia. Inak, Keňania sú opäť zdravo nabudení na prekonanie traťového rekordu. Isaac Chemobo, otec troch detí, má osobák 2:12:24, ktorý je o 16 sekúnd lepší, ako traťový rekord. Vyjadril sa, že je v jeho silách prekonať Kariukiho čas. No, uvidíme.

Rusi budú mať dvojnásobné zastúpenie medzi poprednými vytrvalcami. "Chcel by som v Košiciach prekonať svoj osobný rekord," povedal Gregorij Andrejev. "V tomto roku som bežal v Ufe čas 2:15:35, bolo to na mojom doteraz jedinom maratóne. Košický bude môj druhý. Som plný očakávania, aj preto, že som po prvý raz za hranicami." Eduard Tuchbatulin, si podobné ambície nedáva: "Uvidíme ako mi to v nedeľu pôjde. Nechcem byť veľmi konkrétny, čo sa mojich cieľov týka. Na vylepšenie osobného rekordu nemyslím. Poviem to jednoducho, budem bojovať," povedal skúsenejší z ruskej dvojice Tuchbatulin, ktorý svoj osobný rekord (2:12:07) dosiahol v Hamburgu v roku 1997.

Predseda Maratónskeho klubu v Košiciach Štefan Daňo poďakoval generálnemu reklamnému partnerovi spločnosti U. S. Steel Koššice, bez pomoci ktorej by sa MMM organizoval veľmi ťažko. "Pre mňa a pre našu spoločnosť je potešením a cťou byť súčasťou takej úžasnej udalosti , akým je Medzinárodný maratón mieru. Samotný fakt, že naša firma je nadnárodná spoločnosť, dodáva ešte väčšiu vážnosť podujatiu, na ktorom štartuje množstvo krajín. Táto športová akcia pomáha zviditeľňovať región a mesto Košice. Všetkým športovcom želám veľa šťastia a dobré počasie," povedal prezident U. S. Steel Košice Christopher Navetta. Podobným štýlom sa prezentoval i zástupca hlavného reklamného partnera Mattoni Carlo Capalbo: "Prečo je tu Mattoni? Mattoni má ambíciu expandovať v strednej Európe, Maďarsku, Rakúsku, Chorvátsku a jednou z metód, ktoré pri tom chceme využiť, je podpora športu. Sme pred štartom najstaršieho európskeho maratónu a jedného z najobľúbenejších maratónov na svete."

Počty pretekárov sa včera neupresňovali, a tak sa na mestský okruh chystá vybehnúť 1 046 účastníkov. Z toho je 242 zo zahraničia, presnejšie z 24 krajín. Maratónske prihlášky zatiaľ podalo 451 ľudí (420 mužov, 27 žien, traja vozíčkari, jedna vozíčkarka), na polmaratón je zatiaľ prihlásených 595 pretekárov, z toho 506 bežcov a 89 korčuliarov.

Už tradičnou súčasťou 73. ročníka MMM bude je sprievodných podujatí: dnes od 10. hod. už 39. ročník Košického vodáckeho maratónu a Plavba troch generácií Hornád 2003 (prihlásených 100 vodákov na 60 plavidlách), o 10.30 predstavenie favoritov a autogramiáda, o 11.15 zapálenie maratónskeho ohňa, o 19.00 Pasta party pre účastníkov MMM.

Najstarší maratónsky beh v Európe bude slávnostne otvorený v zajtra o 9.45, samotný MMM odštartuje o 10.00 pred hotelom Slovan v Košiciach, minútu predtým sa vydajú na trať aj korčuliari a vozičkári. O 10.07 vybehnú na trať účastníci Nike Minimaratónu a Nike Firemného behu.

Aj v tomto roku sa MMM pobeží dvakrát na tradičnom mestskom okruhu, ktorý má medzinárodný certifikát AIMS. Okrem klasického maratónu sa pobeží aj polmaratón, uskutoční sa i maratón vozičkárov a polmaratón kolieskových korčuliarov.

Súvisiace články