Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Mladý nápad na starý motív

Sportnet|29. mar 2004 o 12:53

Olympijské ceremoniály majú pevné pravidlá. Rodili sa postupne. Napodiv, zapaľovanie pochodne v antickej Olympii, po ktorom nasleduje púť s ohňom po krajinách celého sveta, patrí medzi najnovšie.

Myšlienka sa všeobecne pripisuje šéfovi organizačného výboru berlínskej olympiády 1936 Carlovi Diemovi. Zakladateľ novovekých hier Pierre de Coubertin však Nemcovi túto zásluhu odoprel. Vo svojom posolstve účastníkom OH '36, o ktoré požiadali usporiadatelia, píše, že otcom idey bol grécky archeológ Filadelfeus. Pravdaže, Berlínčania bez akejkoľvek pochybnosti tento krásny nápad prvý raz uskutočnili. Pochodeň vtedy putovala 3075 km cez Grécko, Bulharsko, Juhosláviu, Maďarsko a Československo do Nemecka.

Oheň je od nepamäti symbolom ľudského napredovania. Žiaľ, i utrpenia. Podľa gréckej mytológie ho ukradol pre človeka bohom na Olympe Prométeus. Za svoj čin ho Zeus kruto potrestal. Inak mierumilovnému božskému kováčovi Hefaistovi rozkázal, aby "zlodeja" prikoval naveky na skalu v kaukazskom pohorí. A aby nebolo pomsty dosť, orol denne trhal nešťastníkovi pečeň, ktorá mu vždy znovu narástla. "Nevďační" či lepšie nevedomí ľudia venovali v predvečer každej z antických olympiád Diovi na hlavný oltár zápalnú obeť na polienkach zo strieborného topoľa.

Aj v tom je symbol - veľké veci sa takmer vždy zrodia po obetiach.

Súvisiace články