Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Mladý Federer klial a hádzal raketu

Roger Federer s víťaznou trofejou na Roland Garros. (Autor: ap)
Miloslav Šebela|Publikované 8. jún 2009 o 21:45

Na tenisovom okruhu začínal, keď mal 16 rokov. Prvý grandslamový titul získal ako 21-­ročný vo Wimbledone. O šesť rokov je Roger Federer tenisovou legendou.

BRATISLAVA. V júli 2003 - zavítal na Slovensko po prvý raz v histórii Stanley Cupu, americký cyklista Lance Armstrong piaty raz v rade vyhral slávnu Tour de France a vo Wimbledone sa začala veľkolepá púť Rogera Federera.

Sympatický Bazilejčan bol v tom čase v rebríčku na 4. mieste. Na konte mal deväť turnajových titulov, reputáciu juniorského šampióna a svet očaril svojou hrou.

Po víťazstve nad Austrálčanom Markom Philippoussisom sa neubránil slzám.

Švajčiarsky denník Blick už vtedy písal: „Kráľ Roger I. - Slzy na večnosť. Svojím víťazstvom vo Wimbledone sa stal nesmrteľným."

Sampras je v dobrej partii

Za šesť rokov od tohto momentu pridal Bazilejčan ďalších 13 titulov. Menia sa iba Federerovi súperi. Na začiatku bojoval o tituly so Safinom, s Roddickom či s Agassim, teraz sú jeho súpermi mladíci Nadal, Murray a Djokovič.

Švajčiar má pritom stále iba 27 rokov. „Dúfam, že toto nie je môj posledný titul," povedal po víťazstve V Paríži. Pete Sampras ich mal v tom čase 11, posledný štrnásty získal až ako 31­-ročný. Viac grandslamov nemá nik.

„Podľa môjho názoru je to najlepší tenista všetkých čias," hovoril Sampras o Federerovi pre agentúru AP. „Žiadny hráč nedokázal to, čo Roger za posledných päť rokov. A pravdepodobne to už ani nikto nezopakuje."

Ak by Federer Roland Garros nevyhral, i tak by sa stal podľa Samprasa legendou. „Tento titul to však nadobro potvrdil."

To, že je v počte grandslamových titulov s Federerom na jednej úrovni mu lichotí. „Zdá sa, že som v dobrej partii."

Učil sa z prehier

„Tenis som si zamiloval. Je to šport pri ktorom máte výsledok vo vlastných rukách," píše Federer vo svojej biografii. Inšpiroval ho Nemec Boris Becker, neskôr bol jeho vzorom iný wimbledonský víťaz Stefan Edberg. V útlom veku bol pre neho tenis iba televíznou zábavou. Rodičia ho prihlásili do miestneho tenisového klubu, keď mal 8 rokov.

„Na tréningoch sme toho viac prerozprávali ako natrénovali. Aby bol pokoj musel väčšinou tréner jedného z nás poslať preč z kurtu," spomína na prvé tréning Marco Chiudinelli, švajčiarsky tenista a Rogerov priateľ.

Osemročný Roger nebol príkladom, práve naopak. „Spočiatku sme boli najslabší v skupine. Prehrali sme všetky zápasy, teda ja som jeden vlastne vyhral. Nad Rogerom."

Rozhodujúci gem Rogera Federera v Paríži

Federer však okrem všeobecných lekcií dostal aj trénera špecialistu a veľmi rýchlo napredoval. „Veľmi rýchlo sme pochopili, že má prirodzený talent. Akoby sa s raketou v ruke už narodil," hovorí prvý Federerov tréner Adolf Kacovsky.

Čech, ktorý v roku 1969 emigroval do Švajčiarska. „Roger sa veľmi rýchlo učil. Kým jeho rovesníkom niečo trvalo týždne, on to zvládol už po troch­štyroch pokusoch."

Prvý titul

Kacovsky si spomína, že od malička bol Roger veľmi ambicióz〜ny a tvrdil, že chce byť jednotkou. „Všetci sa mu smiali vrátane mňa. Vedel som, že má na to, aby sa stal najlepším vo Švajčiarsku, možno v Európe, no nie najlepším na svete. On to však mal v hlave a stále na tom pracoval."

Roger však nebol odmalička hviezdou s džentlmenským správaním. Keď sa mu v zápasoch nedarilo, klial a hádzal raketou o zem. „Bolo to so mnou veľmi zlé. Rodičia boli zhrození. Povedali, že ak s tým neprestanem, už nebudú chodiť so mnou na turnaje," spomína Federer.

Prvý titul získal, keď mal 11 rokov. Stal sa halovým majstrom Švajčiarska do 12 rokov o pol roka pridal aj titul vonku. „Toto bol pre mňa silný signál, že naozaj môžem víťaziť."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články