Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Mladou Austráčankou roka 2001 sa stala aj dcéra Slováka

TASR|9. feb 2001 o 00:14

Canberra (TASR) - Dvadsaťštyriročná austrálska choreografka Jane Miškovičová, ktorej otec pochádza zo Slovenska, sa stala v Canberre víťazkou súťaže Mladý Austrálčan roku 2001 v kategórii umenie.

Do finále sa dostalo 21 uchádzačov zo všetkých austrálskych štátov, vybraných z víťazov štátnych kôl. Súťaž prebiehala v siedmich kategóriách - služby komunite, kariéra mladých (iniciatíva v podnikaní), veda a technológia, šport, ochrana prostredia, regionálna iniciatíva a umenie.

Jane Miškovičová, dcéra Skaličana Vojtecha Miškoviča, ktorý odišiel zo Slovenska po roku 1968, bola nominovaná za svoju prácu na veľkých podujatiach. Okrem iného je autorkou tanečných choreografií na otváracom a záverečnom ceremoniáli OH v Sydney. Absolventka univerzity v Sydney a Národného inštitútu dramatického umenia si cenu prevzala od sponzora Collins Book Sales, firmy, ktorej majiteľom je Austrálčan slovenského pôvodu.

V priebehu posledných rokov sa rodáčka zo Sydney stala špičkovou choreografkou, ktorej kreácie predvádza i 20.000 tanečníkov. Jej predstavenia sú slávnostným rámcom na najvýznamnejších podujatiach ako napríklad finále austrálskej Národnej rugbyovej ligy.

Vyhlásenia výsledkov v aule budovy austrálskeho parlamentu v Canberre sa zúčastnil aj austrálsky predseda vlády John Howard.