Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Mladíci odleteli do dejiska MS do 20 rokov, tréner Spišák sa chce vyhnúť bojom o záchranu

Sportnet|Publikované 17. dec 2002 o 23:00

Košice - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov sa tradične na prelome rokov zúčastnia majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie. Šampionát

sa tentoraz uskutoční v dňoch 27. decembra až 5. januára v kanadských mestách Sydney a Halifax, do dejiska podujatia sa naša výprava vypravila po trojdňovom sústredení v Kežmarku a nedeľňajšom zraze v Bratislave včera v ranných hodinách.

Po prílete do Montrealu sa Slováci presunú do Halifaxu, kde sa k výprave pripojí jedenásť hráčov pôsobiacich v zámorských juniorských súťažiach. "Pred šampionátom absolvujeme v Kanade záverečnú prípravu, v rámci nej odohráme aj dve prípravné stretnutia, 20. decembra v Sydney s Kanadou a 22. decembra v Halifaxe s Českom. Po nich sa 25-člený káder káder zúži na 23 hráčov. Ostanú traja brankári, z ktorých jeden bude pripravený na tribúne, osem obrancov a dvanásť útočníkov," vykreslil nám základné informácie tréner Slovenska do 20 rokov Róbert Spišák (na snímke), ktorý je zároveň aj jedným z dvojice kormidelníkov HC Košice. Mužstvo je zložené s jedenástich mladíkov pôsobiacich v Európe a štrnástich zo zámoria. "Všetkých sme mali k dispozícii v auguste v tréningovom kempe, kde sme odohrali štyri stretnutia. Vychádza nám, že defenzíva v našom tíme kvalitatívne prevyšuje ofenzívu. Chceme hrať fyzický hokej, na ktorý sú najmä hráči zo zámoria dobre pripravení a vychádzať budeme z dobre organizovanej obrany." Keďže zužovanie kádra priamo v Kanade tesne pred majstrovstvami o dvojicu hráčov sa bude týkať útočníkov, z obrancov už z kádra nevypadne nikto. Znamená to, že zadák HC Košice Milan Varga má nomináciu na šampionát už istú. "Áno, on už výberom prešiel až na samotný šampionát. Rozhodli sme sa totiž, že vyberať budeme už iba z útočníkov. Tých sme zobrali zo sebou o dvoch viac preto, aby sme ich ešte videli v akcii. Ich kvalita totiž nie je až taká, ako v obranných radoch." Medzi štrnástkou útočníkov bojujúcich o dvanásť flekov v kádri figuruje aj ďalší hokejista HC Košice Tomáš Troliga. "V jeho prípade to vyzerá nádejne. Chceme totiž dávať priestor najmä tým hráčom, ktorí hrali v seniorskej extralige. Medzi nich patria Špirko, Koložváry, Važan, Troliga, občas aj Šagát a Sýkora. Títo dostávali v najvyššej mužskej súťaži dosť veľa priestoru, čo chceme zúžitkovať. Spoliehame sa na to, že nejaké skúsenosti medzi dospelými nabrali. Verím, že sa k nim pripoja aj hráči z juniorských líg a Saliji z prvoligovej Nitry."

Okrem Troligu, Vargu a trénera Spišáka, sú v kádri aj odchovanci košického hokeja Tomáš Slovák a Michal Lukáč pôsobiaci momentálne za morom no a zabudnúť nemožno ani na maséra HC Dušana Čulku.

Slovákov čakajú v A-skupine stretnutia s Bieloruskom, Ruskom, Švajčiarskom a USA. Najlepší postupuje priamo do semifinále, tímy umiestnené v skupine na 2. a 3. mieste hrajú štvrťfinále a 4. a 5. tím budú bojovať v skupine o udržanie. "Našim prianím je vyhnúť sa skupine o záchranu," vyjadril ambície mužstva R. Spišák.

Nominácia Slovenska na MS do 20 rokov: brankári: Ján Chovan (Sioux City), Peter Ševela (Zvolen), Imrich Petrík (Prešov), obrancovia: Peter Maček (Montreal Rockets), Tomáš Slovák (Kelowna), Karol Sloboda (Ottawa 67ďs), Oliver Maroň (Belleville), Richard Stehlík (Sherbrooke), Milan Jurčina (Halifax), Milan Varga (Košice), Dominik Graňák (Slavia Praha), útočníci: Tomáš Troliga (Košice), Michal Lukáč (Chicoutimi), Juraj Sýkora (Slovan), Rastislav Špirko (Martin), Martin Šagát, Ivan Koložváry (obaja Trenčín), Tomáš Jaško (Des Moines), Michal Važan (Martin), Anton Zágora (HC Třinec), Stanislav Valach (Slavia), Igor Pohanka, Rastislav Lipka (obaja Prince Albert), Michal Kokavec (HC Třinec), Samir Salijí (Nitra).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.