Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Mladíci na skokanských mostíkoch porážajú dospelých

Prokop Slováček|Publikované 28. dec 2006 o 23:00

O pár dní bude mať len 17 rokov, ale patrí k hlavným favoritom populárneho Turné štyroch mostíkov v skokoch na lyžiach. Má meno, pri ktorom sa televíznym komentátorom pletie jazyk. Ale naučiť sa ho museli, lebo Rakúšan Gregor Schlierenzauer vletel medzi

skokanskú špičku ako kométa. Najprv dal o sebe vedieť vo februári na juniorských majstrovstvách sveta v slovinskom Kranji. Keď získal titul, mal 16 rokov a 26 dní. Svoj prvý Svetový pohár medzi dospelými vyhral nedávno v nórskom Lillehammeri, ako šiesty najmladší pretekár v histórii. Rovnaký úspech zopakoval vo švajčiarskom Engelbergu a v priebežnom poradí Svetového pohára je na treťom mieste.

Práve prvým víťazstvom v Nórsku si zabezpečil nomináciu na Turné štyroch mostíkov. "Naozaj? To bol na jeseň môj najväčší cieľ, povedal po pretekoch študent lyžiarskeho gymnázia Stamse novinárom. Jeho príbeh je podobný, ako mal krajan Thomas Morgenstern. Keď v Liberci v roku 2003 vyhral Svetový pohár, bol ešte mladší ako Schlierenzauer. Mal iba 16 rokov a 73 dní. V devätnástich rokoch už bol olympijským víťazom.

V histórii skokov na lyžiach to nie je prvý prípad, čo sa medzi dospelými dokázali presadiť 15- či 16- roční pretekári. Bývalý výborný reprezentant Pavel Ploc si spomína už na rok 1980, keď Kanaďan Steve Collins v pätnástich rokoch vyhral Svetový pohár. "Rovnako mladí boli aj Toni Nieminen z Fínska, Rakúšan Andreas Golberger alebo už spomínaný Thomas Morgenstern. Vždy sa niekto z mladých objaví vpredu, záleží na nich, či sa im v špičke podarí udržať."

Podľa Ploca je najväčší problém, že takto mladí pretekári sú ešte vo vývine, časom narastú a prirodzene priberú na váhe. "Zmení sa im ťažisko tela, koordinácia. Musia meniť techniku skoku, nájazdové postavenie, odraz a často sa stane, že im to prestane lietať. Niekto sa s tým vyrovnáva ťažšie, iný ľahšie. Je to aj otázka psychiky, ako mladý pretekár prekoná to, že sa mu zrazu nedarí. Môže sa stať, že jeho výkonnosť už nikdy nebude taká špičková ako v tínedžerskom veku," dodal Ploc, ktorý sa zhoduje s ďalšími skokanskými odborníkmi, že najlepšiu formu pred Turné štyroch mostíkov má momentálne práve Schlierenzauer a Nór Anders Jacobsen. "Určite sa dobre pripravia Nemci a Fíni, počítam, že aj náš Jakub Janda sa zaradí medzi najlepších. Myslím si, že o prvé tri miesta môže bojovať minimálne desať pretekárov."

Autor: Prokop Slováček

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.