Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Mladíci lietajú a zrážajú sa so súpermi, sú pracanti, veterán funguje ako mozog

Sportnet|Publikované 24. sep 2004 o 00:00

Poprad - Klin sa klinom vyráža a keď nechcú byť podtatranskí hokejisti atakovaní nepríjemnými spomienkami na posledný výprask od Trenčína, mali by

uhrať dnes na skalickom ľade úspešný výsledok. "Verím, že sa rozbehneme a vyhráme," vyhlásil rezolútne Ľudovít Jurínyi (na snímke). Ešte aj včera ho prehra s vojakmi navidomoči trápila, dodal, že nikomu ani vo sne nenapadlo, že to takto katastrofálne dopadne. Tréner Ján Faith poriadne spucoval zverencov za to, že urobili individuálne chyby a nedodržali systém, podľa ktorého si mali počínať. "Pri takých hráčoch, akými sú Gáborík, Hossa a Demitra si také zaváhania nemôžeme dovoliť."

Dosiaľ popradským hokejistom nevychádza prvá tretina. Akoby neboli dostatočne nabudení a koncentrovaní. "Vyzerá to tak, že sme zaskočení a potom v ďalšom priebehu len doháňame manko. Keby sme hrali od prvej minúty rovnomerne, vyzeralo by to inak." Domáci v utorok nemali na to, aby zdramatizovali duel s Duklou, no tiež nemuseli prehrať až tak jasne. Určite rolu zohral aj rešpekt pred hráčmi z NHL, no namiesto toho, aby ich strážili ako oko v hlave, nechali im priveľa priestoru a dostatok možností na skórovanie.

Do sezóny vstupovali naši s nemalými ambíciami, ktoré ale ešte zostávajú ukryté pod balastom všedných prehreškov, čo nivočia odhodlanie. Mužstvu sa ešte nedarí, stále iba hľadá správny rytmus. Nie div, že spomedzi účastníkov ST extraligy dalo najmenej gólov! "Streľbu trénujeme dosť často, no tréning a zápas je niečo celkom iné, nedá sa to porovnávať. Som ale presvedčený, že sa uchytíme aj v koncovke. Tvoríme výbornú partiu a chce to len dostať sa do pohody. Tá príde po víťazstve na Záhorí," zaklincoval odhodlanie Ľudo.

Tento mladý útočník zatiaľ figuruje v tretej formácii vedno so Slaninákom a Žemličkom. Kým s prv menovaným hral aj predtým (toto je jeho druhá sezóna, ktorú odštartoval od začiatku), Valiguru nahradil český veterán. "S Jožkom si rozumiem, je to kvalitný borec. Pokiaľ ide o Richarda Žemličku, to je osobnosť prekypujúca neuveriteľnými skúsenosťami. Každý zápas a tréning s ním je ohromnou školou pre nás, mladších. Stále sa pri ňom niečo naučíme." Ako tento 40-ročný borec vplýva na omladinu - krikom, razantnými slovami? "Vonkoncom nie. Skôr hľadá riešenie v pokojnom tóne, rozoberáme vedno situácie, možné varianty. Je to inteligentný a pohodový chlapík." V tomto trojzáprahu má Žemlička úlohu dispečera, kým Valigura s Jurínyim napádajú a hrajú dôrazne. "On je rozum, my pracanti, bojovníci, čo musia šliapať okolo neho. Pokiaľ ide o góly, tak moji spoluhráči sú na to predurčení, kým ja sa starám viac o bránenie, atakovanie, silové prvky," objasnil povinnosti hráčov. V lete na sebe tvrdo pracoval, fyzicky sa vyšvihol a vyslúžil si usilovnosťou flek v základnej zostave. "Ďakujeme za dôveru trénerov a rád by som si ju udržal, dostal sa herne ešte ďalej."

Najbližšie dva zápasy východniarom mnoho odhalia. Hrajú v rozpätí dvoch dní, v piatok v Skalici, v sobotu pred televíznymi kamerami doma so Slovanom. "Najprv treba zdolať Skaličanov, ktorí sú síce korčuliarsky zdatní, ale máme na to kolektív, aby sme ich zarmútili," ešte raz zdupľoval smelé ambície Ľudovít Jurínyi.

Súvisiace články