Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Mladí na tituly nedorástli

Sportnet|Publikované 9. máj 2009 o 00:00

KOŠICE. Tri dni v bedmintonovom centre na Bernolákovej ulici prebiehali majstrovstvá Slovenska v bedmintone dospelých, ktoré boli posledným vrcholom sezóny.

V metropole Šariša sa zišla v mužskej kategórii takmer celá slovenská špička až na Lukáša Klačanského, ktorý cez víkend získal majstrovský titul za viedenský klub, a Ladislava Tomčka, ktorý úspešne štartuje v súťažiach v Nemecku. Slabšie obsadené boli ženské súťaže, kde chýbali štyri najlepšie na čele s olympioničkou Sládekovou, ktorá žije vo Francúzsku a zdá sa, akoby sa konfrontácii so slovenskou špičkou vyhýbala. Naopak na štarte sa objavila česká olympionička Kristína Ludíková (MI Trenčín), ktorá figuruje v prvej päťdesiatke svetového rebríčka. Hrala len štvorhry, lebo v dvojhrách sa nekvalifikovala a so slabšími partnermi získala len striebro v štvorhre žien. Po skončení majstrovstiev odchádza na štvormesačné ázijské turné, o čom slovenskí bedmintonisti môžu len snívať.

Funkcionári o šampionáte

Slovo sme dali špičkovým slovenským bedmintonovým funkcionárom, ktorí hodnotia šampionát nasledovne:

Štefan Vaško, predseda Slovenského zväzu bedmintonu: "Majstrovstvá ma kvalitou neprekvapili. Viac som očakával od mladých, ktorí nenastúpili do čelných pozícií. Nemáme dostatok finančných prostriedkov, aby sme uhrádzali štarty v zahraničí. Medzinárodné štarty budú z rozpočtu zväzu limitované. Získavanie sponzorov v čase hospodárskej krízy je veľmi ťažké. Mám radosť, že bedminton sa stáva populárny medzi mládežou zásluhou zväzových aktivít."

Daniel Orlovský, BC Prešov: "Usporiadanie majstrovstiev Slovenska sa nám vydarilo po každej stránke. Veľmi dobrú úroveň mali párové disciplíny, kde kraľovali skúsení hráči Smrek, Mečar, Závada, Šulko, Orlovská, Bobrovská, ak k nim pripočítame Orlovskú a Zabavníkovú, v budúcnosti ťažko nájdu premožiteľov. Dúfam, že na európske a svetové súťaže budú v budúcnosti nominovaní najlepší, aby robili dobré meno nášmu bedmintonu."

Vladimír Turlík, Betpress Košice: "Úroveň mužských disciplín bola lepšia ako ženských. Prekvapili ma mladí hráči Vicen, Vachálek, Ludík, ktorí sa pokúšali hrať so skúsenými hráčmi vyrovnanú partiu, ale nedokázali dobre rozohraté zápasy dotiahnuť do víťazného konca. Prekvapujúcou víťazkou pre mňa je Monika Fašungová z Cevy Trenčín. S výkonmi hráčov z Košíc som spokojný, azda v mužskej štvorhre sme mali na medailu. Pri neúčasti Zabavníkovej sme na viac ako zisk zlatej, striebornej a bronzovej medaily nemali."

Petr Ludík, MI Trenčín: "Výkonnostná úroveň majstrovstiev je z roka na rok slabšia. Nikto neprekvapil. Mladí hráči sa nepresadili. Ženská dvojhra bola najslabšia od vzniku samostatného Slovenského štátu."

Filip Guldan, Spoje Bratislava: "Chceli sme dosiahnuť viac. Nezískali sme ani jeden majstrovský titul, i keď sme v dvojhre mužov mali dvoch semifinalistov, čo považujem za neúspech."

Dušan Matejka, M-Šport Trenčín: "Mám radosť, že syn Michal konečne získal majstrovský titul a potvrdil dobrú formu. Veď ešte dva dni predtým získal bronz na Medzinárodných majstrovstvách Kene a kvalifikoval sa na majstrovstvá sveta v auguste v Indii."

Súvisiace články