Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Mizik doniesol zo šampionátu bronz

Prvý úspech. Jozef Mizik má už medailu z M-SR, chce byť aj reprezentant. (Autor: EAST LABS)
Sportnet|Publikované 8. máj 2013 o 22:00

Prešovskú mužskú kulturistiku výrazne zviditeľnil na ostatných majstrovstvách Slovenska v Žiline Jozef Mizik.

Člen ŠK Universal získal totiž v hmotnostnej kategórii do 80 kilogramov bronzovú medailu a v rámci medzinárodnej súťaže Mozoláni Classic 3 skončil štvrtý. Dvadsaťšesťročný borec dosiahol prvý výrazný úspech vo svojej kariére. Tá je naozaj kratučká, ale práve to, že prvú súťaž absolvoval iba pred necelými dvoma rokmi, dokumentuje jeho nadanie a talent na toto športové odvetvie.

PREŠOV. Rodák z Chebu, ktorý sa s rodičmi do Prešova presťahoval ako chlapec, sa prvý raz postavil na súťažné pódium v rámci pohárových zápolení v novembri 2011.

Vtedy tiež skončil tretí, ale medzi týmito umiestneniami je obrovský rozdiel v kvalite postavy.

Momentálne ho vedie štátny tréner Ľubomír Hečko a pod jeho dohľadom robí značný pokroky.

Predtým mala obrovskú zásluhu na jeho raste skvelá kulturistka a slovenská reprezentantka Adriana Závacká, ktorú požiadal, aby mu ozrejmila, či má predpoklady na to, aby sa stal špičkovým pretekárom.

„Športu sa venujem už dlho, robil som futbal, atletiku, bojové športy, všetko možné. Bavili ma i činky, ktoré som mal doma. Odjakživa som ale chcel cvičiť v posilňovni, kam som aj často zamieril.“

Začali ho porovnávať s kulturistami v Prešove a keď predbehol v daktorých parametroch i tých, ktorí mali viac skúseností, ukázalo sa, že to s ním vyzerá sľubne.

„Práve po debate s Aďou Závackou som chcel vedieť, na čom som a či to má zmysel.“

Spočiatku bol samouk, odkukával od iných techniku cvičenia. Ako priznal, bol zvedavý, ako bude vyzerať na pódiu v konfrontácii s inými súpermi.

Po debute si trúfol vlani na slovenský šampionát. Nespomína však na svoju premiéru na domácom vrchole v najlepšom.

„Boli tam kiksy v organizácii podujatia. Ešte som sa iba rozcvičoval a nevšimol si, že je na rade už moja kategória. Vybehol som pred rozhodcov nerozcvičený, menej koncentrovaný a tak som skončil na deviatej priečke.“ Vtedy ešte nebol hmotnostne ani objemovo na úrovni, no tentoraz v Žiline už ukázal podstatne viac.

Zlepšil svalstvo nôh

Ako nováčik zaplatil povestnú daň, odvtedy si už dáva pozor, aby sa mu podobný zádrh neprihodil.

„Všetko zlé môže byť aj na niečo dobré,“ usmial sa jeden z nádejných mladých borcov, ktorí môžu byť výrazným potenciálom v budúcnosti aj z hľadiska medzinárodnej prestíže slovenskej mužskej kulturistiky.

Meria 171 cm, takže osemdesiatka je preňho ako uliata. „Možno by som mohol súťažiť aj medzi ťažšími, ale to prichádza do úvahy skôr na podujatiach v zahraničí.“

Jozef Mizik priznáva, že oproti vlaňajším M-SR sa o sto percent zlepšil vo vyrysovanosti dolných končatín. Tiež nabral svalovú hmotu (teraz vážil o takmer tri kilogramy viac).

„Tréner mi však vyčítal, že musím zlepšiť pózovanie. To príde s rokmi, aby som v tejto činnosti už toľko strácal. Časom sa naučím iste viac predať svoje telo pred zrakom arbitrov.“

Prešovský pretekár má stále vyššie ambície, dáva si postupné méty. Už odvtedy, ako bol tretí na „pohárovke“, si uvedomil, že keď v úsilí nepoľaví, môžu prísť ďalšie cenné výsledky. Predtým cvičil sám pre seba, teraz už aj preto, aby bol stále výraznejší.

„Dávam si záležať na stravovaní a kvalite tréningového procesu. Uvedomujem si rezervy tiež v oblasti chrbta. Verím však, že ak nepoľavím, dostanem sa postupne i do reprezentácie. To je môj hlavný zámer. A kedy by to mohlo byť aktuálne? Uvidím, možno aj na budúcu sezónu, ale rozhodujúce slovo povie môj tréner,“ dodal ambiciózny Jozef Mizik.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.