Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Miroslav Remeta aj o smerovaní prešovského futbalu

Sportnet|Publikované 28. nov 2006 o 00:00

Prešov V lete 2005 vstúpili do prešovského futbalu, zmietaného hlavne ekonomickými problémami noví ľudia. Vznikla akciová spoločnosť 1. FC Tatran

Prešov a po roku sme konštatovali to, čo platí aj dnes. Vedenie klubu naplnilo deklarované zámery predovšetkým po ekonomickej stránke. Evidentné pokroky spravilo v oblasti materiálneho a technického zabezpečenia. V tomto smere teda prešovský futbal zásluhou ľudí pri jeho kormidle spravil poriadny kus dobrej roboty. Iný je však pohľad na napredovanie v športovej oblasti. Iste, aj tam sa spravilo dosť. Viac ale stále pre plynulý chod, stabilizáciu nielen prvoligového kádra, ale aj ďalších družstiev v rámci klubu. Čo sa však týka postupových cieľov, prinavráteniu Prešovu najvyššiu súťaž, tie ostávajú stále v nedohľadne.

Len zopakujeme. V minulej sezóne postupovali traja, Prešov skončil štvrtý. V tejto do jarnej baráže so štyrmi tímami Corgoň ligy postupovali štyri mužstvá, 1. FC Tatran skončil piaty. To sú fakty. A pritom iné kluby podmienky, aké momentálne na futbal v Prešove sú, závidia. Chyba teda niekde bude, to vie každý. Názory sa ale rôznia. Jedni vinia športové vedenie klubu, iní trénerov, ktorí tunajší potenciál nedokázali zúročiť, ďalší zase

hráčov. Ako toto všetko vidí predseda predstavenstva 1. FC Tatran Prešov a. s. Miroslav Remeta, ktorý prijal pozvanie na debatu po poslednom zápase futbalovej jesene s košickým béčkom? "Nie sme tu na to, aby sme teraz rozoberali jednotlivé zápasy. Stretávali sme sa tu s mnohými pravidelne a viaceré názory na ich priebehy máme možno totožné. Nie je to teda o tom, aby sme tu niečo teraz detailne hodnotili, niečo vysvetľovali. Výsledok hovorí za všetko. Akcionárov klubu i mňa osobne, skutočnosť, že sme ostali pod čiarou postupu neteší." uviedol na začiatok M. Remeta a ešte podčiarkol. "Úlohou prvoligového mužstva bolo docieliť postup do baráže. Žiaľ, nevyšlo to." Prečo ale? "Od odchodu dnes úspešného trénera Artmedie Bratislava Š. Horného, sme vlastne za pochodu menili trénerov. Každý mal svoje predstavy a ich uplatňovanie sa na hernej stránke prejavilo. Po počiatočných absolútnych neúspechoch v tejto sezóne a menovaní za hlavného trénera P. Poláka, sme odohrali sériu, ktorá nám dala nádej. To, že sa v nej nepokračovalo, spôsobilo pár zlomových zápasov. Bolo tam aj zopár laxných prístupov. Je teda už načase, pozrieť sa počas zimnej prestávky aj do hráčskych radov. Po zabezpečovaní ekonomiky, organizácie, vysporiadaní vzťahov s nehnuteľnosťami, po etablovaní trénerskeho tímu, zmene na hlavnom manažérskom poste, presmerovali pohľad na našich hráčov. Náznakom bol posledný zápas jesene, v ktorom sme nastúpili v značne pozmenenom zložení. To vyplynulo aj z porušenia morálky medzi hráčmi. Niečo sme tu chceli predbehnúť. Verili, že Prešovu vrátime najvyššiu súťaž v najkratšom čase. Ukazuje sa ale že na stabilizovanie kvalitného tímu je treba dlhší čas. Preto dáme šancu talentovaným odchovancom. Nádejou do budúcnosti sú výsledky béčka mužov aj dorastencov. Aspoň, že sa nám podarilo stabilizovať celky, ktoré sú budúcnosťou prešovského futbalu. Sľúbil som, že akcionársky sa budeme minimálne tri roky futbalu venovať. Máme za sebou druhý rok, zase pod hranicou, ale niekde sme sa posnuli. Tak aby A mužstvo malo zázemie. Zatiaľ sme sa medzi špičku snažili dostať s hráčmi z vonku. A asi tomu chýbal ten domáci, prešovský duch..."

Namiesto prípravy posedenie pri alkohole...

"Odvedú dobré výkony keď ich strážime. Ak nie, sú tam výkyvy," povedal okrem iného M. Remeta. "Taký Iskra. Brali sme ho s vizitkou vychýreného strelca. A aké sú jeho výsledky odkedy je v u nás? Zatiaľ nevieme čo s ním ďalej. Každé zlo je ale na niečo dobré. Osobne hodnotím, že vývoj chcel svoj čas. Všetko je treba odpracovať, potvrdzujú moje manažérske skúsenosti. Pravdepodobne výkyvy aké sme registrovali by boli prišli v jari a možno sa hanbili ešte viac ligistami. Urobíme všetko, aby sme sprofezionalizovali tím a tí, ktorí princípy nepochopia v, Prešove nemusia by." Ako je to s tým strážením. Môžete byť aj konkrétnejší k tvrdeniam o návštevách futbalistov nočných podnikoch? "Boli nejaké priestupky, ktoré v minulosti prešli upozorneniami. Teraz sme urobili radikálnejšie kroky. Objavili sa sporadické porušenia životosprávy a disciplíny, ktoré sme riešili exemplárne. Zistili sme totiž, že niektorí hráči namiesto toho, aby sa pripravovali na majstrovský zápas, ktorý ich čakal na druhý deň, navštívili nočný podnik a boli pri alkohole. Tým nechcem povedať, žeby prešovský tím bol nejaký fluktuanský. To v žiadnom prípade. Nuž a tým strážením som nemyslel stráženie životosprávy hráčov. Tú si profesionáli musia kontrolovať predovšetkým sami."

Najviac sa ušlo Bogdanovskému

Za slabé výsledky boli kritizovaní všetci tréneri, ktorí sa pri kormidle 1. FC Tatran Prešov v jeseni vystriedali. Najviac kritiky ale znášal športový riaditeľ klubu E. Bogdanovský. Hlavne za to, akých hráčov do Prešova dotiahol. Uvažujete vari o zmene aj na tomto poste? "Nie je žiadnou tajnosťou, že futbalová verejnosť viackrát žiadala hlavu športového riaditeľa. Ja by som však nerád začínal v prešovskom futbale odznova, ako po našom príchode. Niečo tu musí ostať. Pripúšťam, že "niečo je tu choré", ale nevieme presne pomenovať čo. Moje presvedčenie je zatiaľ také, že v 1.FC Tatran si každý zastáva svoj post profesionálne, podľa pracovnej náplne. Ja tu nie som stále. Generálny riaditeľ áno. Športový riaditeľ tiež. Hráčov oslovuje podľa pokynov trénerov. Keď sa ukáže, že názory na výber sa líšia a športový riaditeľ ich nezabezpečí, budeme musieť riešiť aj túto otázku. Zatiaľ žiadne rázne rozhodnutie nechystáme. Možno na sklamanie mnohých, ktorí by to chceli poviem, že jediné čo sa po športovej stránke v klube podarilo obnoviť, je zabezpečenie zmluvných vzťahov so všetkým hráčmi. Práve pričinením E. Bogdanovského. Po našom príchode tu nič také neexistovalo. Otázkou kvality sa budeme zaoberať. To je už ale úloha trénera. Zodpovednosť za to, či sú hráči zlí, či ich vybral pán Bogdanovský alebo tréner, aké výkony odvádzali, tými sa budeme baviť," mieni a tvrdí predseda predstavenstva.

Chyby už odpúšťať nebudú

Čo bude nasledovať po ďalšom neúspechu, kam bude smerovať prešovský futbal, ostávate pri ňom? " Dali sme slovo a to dodržíme," stojí si za svojim M. Remeta. " Urobíme však opatrenia, aby sa také niečo v budúcnosti neopakovalo. Realizačný tím ostáva nezmenený. Počas zimnej prestávky bude mať príležitosť a čas, aby si vybraných hráčov preveril a pripravil. Tak, aby už vedeli, že chyby sa tu už odpúšťať nebudú. Svoj záväzok dodržíme. 1. FC Tatran je súkromná spoločnosť s malým podielom mesta. Potešilo by nás, keby v budúcom období malo mesto Prešov viac záujmu o angažovanie vo futbale. Otvorení sme aj ďalším firmám. Čo sa týka chýb, ktoré spôsobili náš neúspech, ich príčiny by som aj ja rád poznal. Urobíme analýzu, uvidíme. Futbal je ale fenomén, ktorého úspechy sa dajú merať výsledkami, gólmi. Nie aktivitami funkcionárov, trénerov, hráčov. Mali sme pocit, že zodpovednosť za určité výkyvy mal generálny riaditeľ spoločnosti, tak došlo k jeho výmene. Keď mal tréner S. Sirmelis pocit, že výsledky sú neakceptovateľné, profesionálne sa vzdal funkcie. Ja si však myslím, že je na rade zaoberať sa už hráčmi. Zásadný problém, ktorý nás trápi vynasnažíme sa nájsť v zimnej prestávke. A možno, bude načase začať sa rozprávať aj s psychológmi."

Súvisiace články