Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Ministerstvo školstva pripravuje materiál k olympiáde v Tatrách

(Autor: ILUSTRAČNÉ - TASR)
SITA|15. feb 2013 o 14:22

Ministerstvo chce vyčísliť sumu, ktorá je potrebná v Tatrách na investície pre potrebu olympiády.

BRATISLAVA. Rezort školstva spolu s vládnym splnomocnencom pre šport pripravuje materiál obsahujúci prvé východiská pre našu účasť na usporiadaní zimných olympijských hier.

"Tento materiál bude vlastne konštatovať zrejme našu pripravenosť ísť spolu s poľskými priateľmi do takéhoto projektu na rok 2022," povedal novinárom minister školstva Dušan Čaplovič.

Zároveň bude materiál, ktorý sa má čoskoro dostať na pripomienkové konanie, hovoriť aj o približných nákladoch.

"Nevieme povedať konkrétne peniaze, ale tie aproximatívne náklady, ktoré by bolo potrebné v tejto oblasti investovať, lebo nám ich nikto v budúcnosti nezoberie," povedal minister. Pripravovaný materiál bude obsahovať predovšetkým stanoviská, ktoré vychádzali z doterajších rokovaní na úrovni olympijských výborov Slovenska a Poľska, ako aj posledného rokovania premiéra Roberta Fica v Tatrách.

Zjazdové lyžovanie nepotrebuje obrovské prostriedky

Podľa Čaploviča je veľká časť štruktúry, najmä čo sa týka zjazdového lyžovania, kvalitne pripravená a nepotrebuje obrovské prostriedky. Príprava na olympiádu však nemôže byť úlohou len pre jeden rezort, ale podieľať sa na nej budú musieť aj ďalšie rezorty, cestovný ruch a privátny sektor.

Premiér Robert Fico koncom januára vyhlásil, že vláda podporí spoločnú kandidatúru s Poľskom na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022. Podporu projektu vyjadrili aj predstavitelia regionálnej a miestnej samosprávy Prešovského a Žilinského kraja, Slovenského olympijského výboru, Slovenského paralympijského výboru, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Premiér odhaduje náklady na takmer dve miliardy amerických dolárov, významnú časť z nich kryje podľa Fica Medzinárodný olympijský výbor.

Ostatné výdavky by si poľská a slovenská strana delili podľa odhadov v pomere 7:3 alebo 8:2. Na slovenskej strane by sa mohli uskutočniť niektoré lyžiarske disciplíny v stredisku Jasná v Nízkych Tatrách. Hokejové haly v Poprade a Liptovskom Mikuláši by slúžili ako tréningové haly. Už samotná kandidatúra bude podľa premiéra veľkou propagáciou Slovenska.

Súvisiace články