Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Millera prekvapil počet 64 športovcov, z Atén si želá 5 medailí

TASR|17. júl 2004 o 16:24

Bratislava 17. júla (TASR) - Exekutíva Slovenského olympijského výboru (SOV) predložila Valnému zhromaždeniu definitívnu nomináciu slovenských športovcov ...

Bratislava 17. júla (TASR) - Exekutíva Slovenského olympijského výboru (SOV) predložila Valnému zhromaždeniu definitívnu nomináciu slovenských športovcov na Hry XXVIII. olympiády v Aténach. Do gréckej metropoly pocestuje s cieľom rozšíriť doterajšiu zbierku ôsmich olympijských medailí v samostatnej ére 64 slovenských športovcov, ktorí budú súťažiť v 12 športoch. Šéfa štábu SOV pre OH 2004 i vedúceho výpravy Vladimíra Millera by potešilo, ak by slovenskí športovci získali pod Akropolou päť medailí a 52 bodov.

Najpočetnejšiu časť výpravy budú tvoriť kanoisti (16 - rýchlostní 10 + vodný slalom 6), po nich nasledujú atléti (12). V športovej časti výpravy bude pôsobiť ďalších 44 členov pozostávajúcich z vedenia výpravy, lekárov, masérov a trénerov.

"Naozaj som úprimne rád, že počet športovcov narástol do počtu 64. Samozrejme, že v hre boli ešte ďalší športovci, ktorí splnili kritériá medzinárodných federácií, ale v podstate nesplnili kritériá Slovenského olympijského výboru. V marci sme mali hlavu v smútku, pretože sme sa obávali, že keď ich bude 40, tak to bude veľmi veľa. Našťastie, mesiace máj a jún bol veľmi priaznivé pre slovenských športovcov, mnohí sa kvalifikovali na európskych a svetových šampionátoch, ktoré boli poslednou možnosťou vybojovať si účasť na OH. Výraznou mierou do toho vstúpili predovšetkým atléti, o čom svedčí aj dnešných dvanásť miest, ktoré majú vo svojej výprave," povedal šéf štábu SOV Vladimír Miller.

V porovnaní s návrhom, ktorý pre štvrtkovú exekutívu SOV pripravil Štáb SOV pre Atény, zo zoznamu vypadol iba jediný športovec - diskár Jaroslav Žitňanský. "U Žitňanského bola situácia tá, že A-limit a B-limit hodil na pretekoch, ktoré oficiálne neboli ustanovené Slovenským atletickým zväzom ako kvalifikačné podujatia. My sme si na začiatku roka vyžiadali od plavcov a atlétov konkrétne mítingy, na ktorých je možné tieto limity splniť. Po druhé, u Žitňanského je veľmi široká amplitúda jeho výkonnosti, je to rozdiel až desiatich metrov. Tá stabilita výkonnosti v jeho prípade nie je taká, ktorá by nás presvedčila o tom, že je schopný podať zodpovedný a zodpovedajúci výkon na olympijských hrách," povedal Miller.

Výkonný výbor naopak akceptoval návrh vedenia Slovenského atletického zväzu a do konečnej nominácie zaradil aj maratónca Marcela Matanina, ktorý dvakrát splnil olympijský B-limit. "U Marcela Matanina tvrdé kritéria Slovenského olympijského výboru nakoniec uznali aj členovia vedenia v tom, že splniť maratónsky B-limit dvakrát v roku a ešte potom úspešne reprezentovať aj na olympijských hrách je veľmi náročné. Ja verím, že človek ktorý sa vlastne len začína zaoberať maratónom, veď prvýkrát ho bežal vlani v októbri na medzinárodnom maratóne v Košiciach, sa bude zlepšovať," povedala predsedníčka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová.

Do gréckej metropoly pocestuje najmenšia slovenská výprava v histórii letných olympiád, čo spôsobil najmä totálny neúspech na poli kolektívnych športov. Pred štyrmi rokmi do Sydney SOV vyslalo 112 športovcov a na letnej olympijskej premiére Slovenska v Atlante v roku 1996 reprezentovalo 71 pretekárov.

Okrem oficiálnej časti výpravy do dejiska pocestuje i jedenásťčlenný podporný realizačný tím, ktorý bude v Aténach účinkovať na náklady SOV najmä s cieľom vytvoriť optimálne podmienky pre športy, kde má SR najväčšie ambície - plávanie, rýchlostná kanoistika, tenis. SOV pod Akropolu bude delegovať i ôsmich zástupcov športových zväzov a osemčlennú študijnú skupinu. Na pozvanie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) do Olympijského mládežníckeho tábora SOV nominoval trojicu Michaela Margócziová, Jozef Repčík a Pavol Maťaš.

Slovenský šport budú na OH zastupovať i šiesti medzinárodní rozhodcovia (vodné pólo, vodný slalom, vzpieranie, tenis, rýchlostná kanoistika).

Plénum na sobotňajšom 28. zasadnutí si taktiež vypočulo správy o organizačnom zabezpečení účasti na OH 2004 a o Slovenskom dome v Pireu. Dôležitým bodom programu boli aj nominačné kritériá SOV na ZOH 2006 v Turíne.

Zloženie oficiálnej výpravy SR na Hry XXVIII. olympiády:

Vedúci výpravy SR: František Chmelár, hosť MOV

sprevádzajúca osoba: Katarína Chmelárová

Zástupca vedúceho výpravy SR: Martin Benko, hosť MOV

Športová časť výpravy:

Vedúci športovej časti výpravy: Vladimír Miller

Atašé výpravy SR v Aténach: Dimitra Tsamiová

Zástupca vedúceho športovej časti výpravy: Peter Brüll

Športový koordinátor: Roman Buček

Tlačový hovorca: Anton Zerer

Lekári: Branislav Delej, vedúci lekár, Roman Fano

Maséri: Zdeněk Ďuriš, Pavel Belička, Pavel Purdek

ATLETIKA (12+5): Libor Charfreitag (kladivo), Peter Korčok (chôdza na 50 km), Miloš Bátovský (chôdza na 50 km), Zuzana Malíková (chôdza na 20 km), Milan Haborák (guľa), Marián Bokor (oštep), Miloslav Konopka (kladivo), Matej Tóth (chôdza na 20 km), Lucia Klocová (800 m), Mikuláš Konopka (guľa), Kazimír Verkin (chôdza na 50 km), Marcel Matanin (maratón)

Vladimír Bezdíček, ústredný tréner, Juraj Benčík, tréner chôdze, Jozef Hanušovský, tréner vrhov, Libor Charfreitag st., tréner vrhov, Pavel Slouka, tréner behov

CYKLISTIKA (9+4): Matej Jurčo (cestná cyklistika, súťaž s hromadným štartom), Martin Riška (cestná cyklistika - súťaž s hromadným štartom), Janka Števková (horská cyklistika), Ľuboš Kondis (horská cyklistika), Peter Bazálik (dráhová cyklistika, tímový šprint), Jaroslav Jeřábek (dráhová cyklistika, tímový šprint), Jan Lepka (dráhová cyklistika, tímový šprint), Jozef Žabka (dráhová cyklistika, madison), Martin Liška (dráhová cyklistika, madison)

Ondrej Šulek, tréner dráhovej cyklistiky, Milan Jurčo, tréner cestnej cyklistiky, Tomáš Legnavský, tréner horskej cyklistiky, Anton Roller, mechanik

DŽUDO (2+1): Zoltán Pálkovács (do 100 kg), Jozef Krnáč (do 66 kg)

Rastislav Mezovský, tréner

GYMNASTIKA (2+2): Zuzana Sekerová (športová gymnastika - viacboj), Katarína Prokešová (trampolína)

Katarína Krekáňová, trénerka pre športovú gymnastiku, Ute Luxon-Pitkaminová, trénerka pre trampolínu

JACHTING (1+1): Martin Lapoš (windsurfing)

Miroslaw Malek, tréner

KANOISTIKA (16+9):

Vodný slalom (6+6): Michal Martikán (C1), Ján Šajbidor (K1), Gabriela Stacherová (K1 ženy), Pavol Hochschorner (C2), Peter Hochschorner (C2), Elena Kaliská (K1 ženy) Róbert Orokocký, vedúci tréner, Peter Hochschorner st., tréner C2, Jozef Martikán, tréner C1, Peter Mráz, tréner K1 ženy, Peter Cibák, tréner K1, Ján Stachera, tréner K1 ženy

Rýchlostná kanoistika (10+3): Richard Riszdorfer (K4), Michal Riszdorfer (K4), Erik Vlček (K4), Juraj Bača (K4), Martin Chorváth (K1), Róbert Erban (K1), Marián Ostrčil (C1), Peter Páleš (C2), Daniel Biksadský (C2), Marcela Erbanová (K1)

Pavel Blaho, vedúci tréner, Tibor Soós, tréner kajakárov, Slavomír Kňazovický, tréner kanoistov

PLÁVANIE (4+2): Martina Moravcová (50, 100, 200 m voľný spôsob, 100 m motýlik), Ľuboš Križko (100 m znak), Veronika Feriancová (synchronizované plávanie - dvojice), Katarína Havlíková (synchronizované plávanie - dvojice)

Steven Collins, tréner pre plávanie, Nora Boboková, trénerka pre synchronizované plávanie

ŠPORTOVÁ STREĽBA (3+2): Jozef Gönci (malokalibrová a vzduchová puška), Andrea Stranovská (skeet), Matej Mészáros (malokalibrová a vzduchová puška)

Martin Babík, tréner pre guľové disciplíny, Juraj Sedlák, tréner pre brokové disciplíny

TENIS (7+4): Dominik Hrbatý (dvojhra, štvorhra), Karol Beck (dvojhra, štvorhra), Daniela Hantuchová (dvojhra, štvorhra), Martina Suchá (dvojhra, štvorhra), Ľubomíra Kurhajcová (dvojhra, štvorhra), Karol Kučera (dvojhra), Janette Husárová (štvorhra)

Miloslav Mečíř, vedúci tréner, Mojmír Mihal, tréner mužov, Nigel Sears, tréner žien, Tomáš Malík, tréner žien

VESLOVANIE (2+1): Ľuboš Podstupka (dvojskif ľahkých váh), Lukáš Babač (dvojskif ľahkých váh)

Oľga Šeholková, trénerka

VZPIERANIE (3+1): Miroslav Janíček (do 69 kg), Rudolf Lukáč (do 77 kg), Martin Tešovič (do 105 kg)

Štefan Korpa, tréner

ZÁPASENIE (3+2): Štefan Fernyák (voľný štýl do 66 kg), Attila Bátky (gréckorímsky štýl do 84 kg), Peter Pecha (voľný štýl do 96 kg),

Peter Hirjak, tréner pre voľný štýl, Zdeněk Chára, tréner pre gréckorímske zápasenie

Súvisiace články